Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-07, 20:10 Autor: Grzegorz Frankowski

"Udało się pozyskać 60 kilogramów miodu". Grupa Azoty ZAK S.A. stawia na pszczoły

Pasieka ZAKątek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pasieka ZAKątek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pasieka ZAKątek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pasieka ZAKątek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pasieka ZAKątek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pasieka ZAKątek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pasieka ZAKątek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pasieka ZAKątek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dobiega końca pierwszy sezon działania Miodowego ZAKątka. Dzisiaj (07.10) pasiekę należącą do Grupy Azoty ZAK S.A. odwiedzili wychowankowie kozielskiego domu dziecka, którzy wzięli udział w warsztatach i pokazach pszczelarskich.
Ule zostały postawione kilka miesięcy temu na terenach zielonych należącej do kędzierzyńskich zakładów oczyszczalni ścieków ''Piskorzowiec''.

- Realizujemy różne projekty. Jednym z ważniejszych jest dla nas Społeczna Odpowiedzialność Biznesu – mówi Bogdan Tomaszek, wiceprezes Grupy Azoty ZAK S.A.

- Chcemy robić różne inicjatywy, różne projekty. Jednym z nich jest właśnie rozpoczęcie hodowli pszczół na naszych terenach. Jesteśmy na terenie związanym już z wypływem z zakładów azotowych oczyszczonych ścieków, uzdatnionych. Nawet widać, ile łabędzi tu pływa po tym zbiorniku, a pszczoły mają to uzupełniać. Do tego jesteśmy w okolicy, gdzie rośnie dużo roślin miododajnych, w związku z tym jest możliwość, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym.

- Na razie pasieka liczy sześć uli wielkopolskich – tłumaczy Adrian Urbańczyk, opiekun pasieki.

- To jeszcze nie był cały sezon. Zaczęliśmy od sierpnia. Jesteśmy po części przygotowawczej do przyszłego roku. Udało się pozyskać miód nawłociowy z domieszką wielokwiatu, o bardzo przyjemny w smaku. Miodu udało się pozyskać około 60 kilogramów. To bardzo przyzwoicie, jak na taką końcówkę roku. Pszczoły zostały zakarmione na zimę. Chociaż dzisiaj mamy ładną pogodę, zaczynają tworzyć się wstępne kłęby zimowe, żeby przygotować się już do zimy.

W przyszłości w pasiece będą się odbywać cykliczne, pokazowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
Bogdan Tomaszek
Adrian Urbańczyk

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »