Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-09, 13:13 Autor: Jakub Biel

Beczka z II wojny światowej, a w niej niezidentyfikowana ciecz. Strażacy zabezpieczyli znalezisko w Bierawie

Znalezisko w Bierawie [fot. Sławomir Kłosowski]
Znalezisko w Bierawie [fot. Sławomir Kłosowski]
Znalezisko w Bierawie [fot. Sławomir Kłosowski]
Znalezisko w Bierawie [fot. Sławomir Kłosowski]
Na nietypowe znalezisko podczas prac ziemnych natknęli się pracownicy wykonujący inwestycję w gminie Bierawa. Wykopali beczkę z okresu II wojny światowej wypełnioną niezidentyfikowaną cieczą. Przez kilkanaście godzin na miejscu wykopaliska pracowała specjalna grupa strażaków, która zabezpieczyła przedmiot przed uszkodzeniem. Akcja strażaków zakończyła się sukcesem.
- Zachowując wszelkie środki ostrożności, udało się zabezpieczyć tę potencjalnie niebezpieczną beczkę – uspokaja Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Ona była w całości. Ona była sporą beczką, bo to jest około 200 litrów substancji niewiadomego pochodzenia i z trudno identyfikowalnymi opisami na tej beczce, na którą zadziałał ząb czasu. Mogliśmy się spodziewać, że tam mogą być różnego rodzaju materiały, łącznie z tymi najbardziej szkodliwymi, dlatego taka ostrożność. Myślę, że na początku przyszłego tygodnia, poniedziałek, wtorek spodziewamy się raportu dokładnego z zawartością tej beczki.

Najważniejsze jest to, że w tej chwili nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców. Podczas akcji pobrane zostały próbki, które będą ostatecznie zweryfikowane w warunkach laboratoryjnych. Ze wstępnych badań wynika, że zawartość beczki nie stwarza zagrożenia ludzi. Szczegółowe badania przeprowadzi teraz Centralny Ośrodek Analizy Skażeń w Warszawie, aby sprawdzić, co to za substancja oraz jaki mogła mieć wpływ na środowisko.
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2023-09-22, godz. 13:03 Wybory 2023. ''Chciałbym zdynamizować rozwój województwa''. Szymon Ogłaza w Kędzierzynie-Koźlu Nowe rozwiązania komunikacyjne dla Kędzierzyna-Koźla, zrealizowanie koncepcji przebudowy ronda Milenijnego, budowa opolskich dróg ekspresowych przebiegających… » więcej 2023-09-22, godz. 12:28 Wrócić na pozycję lidera. Piłkarze Odry Odry grają z Miedzią Legnica Miedź Legnica to kolejna drużyna z czołówki rozgrywek piłkarskiej Fortuna 1. Ligi, która będzie rywalem Odry Opole w walce o ligowe punkty. W tabeli niebiesko-czerwoni… » więcej 2023-09-22, godz. 11:51 Zamiast zarobić na sprzedaży stracili prawie 130 tys. złotych Trzech mieszkańców powiatu kluczborskiego chciało za pośrednictwem popularnego portalu ogłoszeniowego sprzedać swoje rzeczy. Jak poinformowała KWP w Opolu… » więcej 2023-09-22, godz. 11:42 Duże pieniądze płyną z UE na opolską edukację ponadpodstawową i podnoszenie kwalifikacji Blisko pół miliarda złotych - tyle pieniędzy w ramach Funduszy Europejskich trafi na edukację zarówno dzieci, jak i dorosłych. Część pieniędzy zostanie… » więcej 2023-09-22, godz. 09:58 Wybory 2023. Marcelina Zawisza o relacjach z Ukrainą i prawach kobiet - Rewizja naszych relacji z Ukrainą nie jest potrzebna, a wsparcie naszego sąsiada walczącego z agresorem jest kluczowe także ze względu na bezpieczeństwo… » więcej 2023-09-22, godz. 07:14 Mieszkańcy już mogą głosować na projekty z 10. Budżetu Obywatelskiego Opola Tuż po północy ruszyło głosowanie na 10. Budżet Obywatelski Opola. Mieszkańcy mają 73 projekty do wyboru i 6 mln 800 tys zł do rozdysponowania. 24 to… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Europejski Dzień bez Samochodu - dziś opolski MZK nie sprawdza biletów Jedni się zdziwią, kolejni ucieszą, jeszcze inni zapewne zgłoszą kierowcy autobusu, że kasownik nie działa. Uprzedzamy: wszystko zgodnie z planem! Trwa… » więcej 2023-09-22, godz. 06:45 Wypadek śmiertelny na drodze powiatowej Bytków - Urbanowice. Zginął kierowca Tragiczne zdarzenie na odcinku drogi powiatowej Bytków - Urbanowice w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Około 5:20 na skrzyżowaniu z drogą na Pokrzywnice… » więcej 2023-09-22, godz. 06:00 Krwiodawcy na start! Podsumowanie turnieju szkół i uczelni Jedna uczelnia wyższa i jedenaście szkół ponadpodstawowych z regionu wzięło udział w XX edycji turnieju 'Młoda krew ratuje życie'. To ogólnopolska akcja… » więcej 2023-09-21, godz. 21:15 Samorządowcy ze Strzelec Opolskich i Kędzierzyna-Koźla rozczarowani Polskim Ładem. Wojewoda zachęca do dialogu 'Jesteśmy rozgoryczeni, bo nie dostaliśmy ani złotówki' - mówią samorządowcy z powiatu strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi o VI edycję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »