Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-01, 09:50 Autor: Krzysztof Rapp/Bogusław Kalisz

"Zniszczone mienie, utracone miejsca pracy". Paweł Nakonieczny o pożarze firmy w Niwnicy koło Nysy

Pożar fabryki mebli w Niwnicy [fot. materiały słuchaczki]
Pożar fabryki mebli w Niwnicy [fot. materiały słuchaczki]
- Zniszczone zostało mienie o wartości kilku lub więcej milionów złotych i utracone miejsca pracy - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie. Nawiązał tym samym do wczorajszego (31.05) pożaru fabryki mebli w Niwnicy. Ogromna hala niemal doszczętnie spłonęła i choć nikt w pożarze nie ucierpiał, to lokalna społeczność mówi wprost o tragedii.
- Jedynym instrumentem, którym w tej sytuacji dysponuje gmina jest pomoc w zakresie podatku od nieruchomości - mówi Nakonieczny.

- Na wniosek strony, która jest poszkodowana, gmina może podjąć decyzję o umorzeniu, odroczeniu podatku. Tylko w jednym kierunku możemy zmierzać. Co jest ważne, jeszcze wczoraj podjęliśmy z panem burmistrzem działania, ustaliliśmy, że jeżeli będzie taka potrzeba, to sesję nadzwyczajną jesteśmy w stanie zwołać z dnia na dzień. Sesja najbliższa odbędzie się 7 czerwca. Jeżeli jakieś będą potrzebne uchwały, to te uchwały wprowadzimy w trybie pilnym, natomiast burmistrz będzie rozmawiał z przedstawicielami wojewody opolskiego na temat pomocy - podkreślił.

Jak dodał gość Radia Opole, gmina szuka także innych rozwiązań prawnych, które mogłaby w tym przypadku zastosować.

Pawła Nakoniecznego zapytaliśmy także o bieżące sprawy gminy. Za tydzień odbędzie się sesja absolutoryjna. Radni zdecydują, czy udzielą burmistrzowi Nysy absolutorium z wykonania budżetu za zeszły rok.

- Nie spodziewam się tu niespodzianki. Nysa przeżyła w ostatnich latach skok cywilizacyjny - przekonuje Nakonieczny i podaje konkretne liczby.

- 57 milionów dochodu z podatków od osób fizycznych w roku 2021 i 57 milionów w 2022 roku. Kwota wolna 30 tys., podatek z 17 na 12 procent. To znaczy, że ludzie zarabiają więcej, więcej pieniędzy mają do swojej dyspozycji. Mogą je wydać na różne rzeczy -zakup mieszkań, środków do życia, na dzieci, które rodzą się w Nysie, chodzą do szkoły, na kółka zainteresowań, bo rodziców na to stać - dodaje.

Wczoraj (31.05) nyscy działacze Prawa i Sprawiedliwości przedstawili raport, jak rządy tej partii wpłynęły na rozwój miasta i powiatu nyskiego w ostatnich 8-miu latach. Samorządowcy podkreślali, że rząd postawił na rozwój Polski powiatowej i Nysa jest miastem, które te szanse wykorzystało.
Paweł Nakonieczny 1
Paweł Nakonieczny 2

Wiadomości z regionu

2023-09-30, godz. 19:30 Wybory 2023. Kandydatki Nowej Lewicy o koniecznym wsparciu dla psychiatrii i psychologii Psychiatria i psychologia dziecięca były tematem konferencji prasowej dwóch opolskich kandydatek do Sejmu z Komitetu Wyborczego Nowa Lewica. » więcej 2023-09-30, godz. 19:30 Odra Opole nie zwalnia tempa. ''Niebiesko-czerwoni'' pokonali GKS Katowice i umocnili się na pozycji lidera W rozegranym na stadionie przy ul. Oleskiej meczu 10. kolejki rozgrywek Fortuna 1. Ligi piłkarze Odry Opole wygrali z GKS-em Katowice 1:0. Zwycięską bramkę… » więcej 2023-09-30, godz. 18:44 Gigantyczne dynie wisienką na torcie świętowania 25-lecia powiatu krapkowickiego Dynie wielkich rozmiarów powróciły do Krapkowic. Na stadionie w Otmęcie trwa w ten weekend impreza nazwana 'OKR.25', a jej częścią jest coroczny Festiwal… » więcej 2023-09-30, godz. 18:09 Golfiści rywalizowali w Kamieniu Śląskim o puchar OIG. To również memoriał Jarosława Kozubskiego Około 40 graczy wzięło udział w turnieju golfowym o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej na polach Karolinka Golf Park w Kamieniu Śląskim. Impreza została… » więcej 2023-09-30, godz. 17:10 Myśliwska ambona przygniotła mężczyznę. Interweniował LPR 54-letni mężczyzna został ranny po tym, gdy przewróciła się na niego drewniana myśliwska ambona. Do tego zdarzenia doszło w miejscowości Szydłowice w… » więcej 2023-09-30, godz. 17:00 "Opole tętni dobrem". Poprzez bieganie chcą promować ideę krwiodawstwa Promocja honorowego krwiodawstwa będzie przyświecać niedzielnemu (01.10) biegowi pod hasłem 'Opole Tętni Dobrem'. - Wokół jezior na opolskiej Malinie trzeba… » więcej 2023-09-30, godz. 16:45 Wybory 2023. Marcin Ociepa zaprezentował swój honorowy komitet poparcia 50 osób liczy Honorowy Komitet Poparcia Marcina Ociepy, kandydata Zjednoczonej Prawicy do Sejmu. W jednym z hoteli stolicy regionu opolski wiceminister obrony… » więcej 2023-09-30, godz. 15:45 Wystartował 13. Opolski Festiwal Fotografii. Hasło przewodnie to "Echa" Ruszył 13. Opolski Festiwal Fotografii. Stolicę regionu odwiedzają twórcy z całej Polski. Na wydarzenie składają się wystawy, które można oglądać między… » więcej 2023-09-30, godz. 15:40 Opole: po weekendzie rusza remont wiaduktu na ul. Reymonta. Będzie wahadło W poniedziałek (2.10) rozpocznie się remont nawierzchni na wiadukcie na ulicy Reymonta. Będzie zmiana organizacji ruchu. » więcej 2023-09-30, godz. 12:45 Z Opola do Głuchołaz. XI "Opolski Ekspres Dęty" w trasie [ZDJĘCIA, FILM] Jedenasty raz na tory naszego województwa wyjechał 'Opolski Ekspres Dęty'. O 10:00 muzyczny pociąg wyruszył ze stacji Opole Główne do przystanku Głuchołazy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »