Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-06, 13:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Trzeba zakończyć import zboża". PSL o sytuacji rolników i dymisji ministra rolnictwa

Przedstawiciele PSL-u [fot.M.Matuszkiewicz]
Przedstawiciele PSL-u [fot.M.Matuszkiewicz]
Odwołanie ministra rolnictwa nie kończy problemów polskiej wsi i rolników - tak uważają przedstawiciele opolskiego PSL-u. Podczas konferencji prasowej podkreślili, że rząd musi jak najszybciej rozwiązać kwestię ukraińskiego zboża i zapewnić pomoc rolnikom. W przeciwnym razie - jak mówią - grozi nam kryzys żywnościowy.
- Nadal mamy 8 miliardów złotych strat i miliony ton zboża zalegającego w magazynach - mówi Marcin Oszańca, prezes opolskich struktur PSL.

- Nadal mamy koszty produkcji powyżej kosztów wytworzenia. Nadal mamy ASF, nadal mamy mnóstwo problemów nierozwiązanych, które czekają na to, aby na tym stanowisku znalazł się fachowiec, a czy tak się stanie? Ja mam mnóstwo wątpliwości. Myśmy złożyli już dawno ustawę o ochronie polskiego rolnictwa, korytarze, cło, plombowanie. Myśmy o tym mówili od dawna, to jest do zrobienia.

- Rolnicy już od wielu miesięcy mówili o tym, co obecnie się dzieje, o tych problemach z ukraińskim zbożem - dodaje Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Natychmiast trzeba zakończyć import zboża. Jeżeli, to zboże będzie wpływać, to bez sensu jest mówienie o tym, że te 3 miliony czy więcej ton wyjedzie portami, skoro zdolności przeładunkowe wynoszą 300 tysięcy ton.

Prezydent Andrzej Duda poinformował dziś (06.04), że powoła nowego ministra rolnictwa. Ma nim zostać poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

Przypomnijmy, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk złożył rezygnację wczoraj (05.04). Powodem takiej decyzji miało być niewywiązanie się z jednego z uzgodnień, które zawarto z rolnikami podczas spotkania przy okrągłym stole. Minister Kowalczyk wyjaśnił, że ma to również związek z decyzją Komisji Europejskiej, która opublikowała projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok.
Marcin Oszańca
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 21:25 Wybory 2023. "Konfederacja to alternatywa dla złych rządów". Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen w Opolu Liderzy Konfederacji odwiedzili Opole. Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu ze zwolennikami politycznej… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Poznajmy naszych południowych sąsiadów. Ruszyły Dni Czeskie w Opolu Na opolskim rynku ruszyły I Dni Czeskie. Wśród atrakcji między innymi projekcie filmowe, quiz wiedzy o naszych sąsiadach, a także prezentacja miast i regionów… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Komprachcice mają nową drogę. Zakończono przebudowę DW429 Ponad dwa miliony złotych kosztowała przebudową kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 429 w gminie Komprachcice. Wyremontowano ponad 1,7-kilometrowy odcinek… » więcej 2023-09-29, godz. 17:44 Opolska KAS świętuje. "Dzięki ich pracy państwo może realizować ambitne programy" Około 1700 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych opolskich struktur Krajowej Administracji Skarbowej obchodzi swoje święto. To także czas podsumowania dotychczasowych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:10 Golfiści zjadą do Kamienia Śląskiego. Turniej o puchar OIG i memoriał im. Jarosława Kozubskiego Przed nami turniej golfowy o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej. W sobotę (30.09) w Kamieniu Śląskim zmierzyć się ze sobą będą mogli zarówno amatorzy… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Wybuchowe laboratorium zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Shakespeare na pasach. Uliczny teatr o bezpieczeństwie na drogach 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 16:58 NIK o nieprawidłowościach podczas pandemii koronawirusa. MZ: Priorytetem były działania ratujące życie Utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. To jedne z głównych ustaleń… » więcej 2023-09-29, godz. 15:34 Prudnicki dworzec nagrodzony w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku" Nowy dworzec autobusowy w Prudniku nagrodzono w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku'. W rywalizacji uczestniczyło 535 projektów. Do… » więcej 2023-09-29, godz. 15:15 EKOpracownia pomoże rozwinąć świadomość ekologiczną uczniom LO2 w Opolu Mikroskopy, menzurki czy interaktywne tablice - to tylko część wyposażenia nowej EKOpracowni Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. Szkoła przy współpracy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »