Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-31, 12:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

"To wygląda tragicznie". Gorzkie słowa szefa opolskiego pogotowia o likwidacji izby wytrzeźwień

dr Jarosław Kostyła, dyrektor OCRM [fot. Adam Dubiński]
dr Jarosław Kostyła, dyrektor OCRM [fot. Adam Dubiński]
"Stać nas na stadion, a nie stać na izbę" - tak temat likwidacji z początkiem kwietnia izby wytrzeźwień w Opolu komentuje Jarosław Kostyła, wojewódzki konsultant medycyny ratunkowej, który jednocześnie jest dyrektorem Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.
Przypomnijmy, miasto zamyka izbę tłumacząc się oszczędnościami i małą ściągalnością opłat od "klientów". - Ilość osób po alkoholu, do których wzywane są karetki, przekracza wyobrażenie zwykłego człowieka. Część z nich wymaga tylko nadzoru, który realizowała właśnie izba - mówi Kostyła. - Ci wszyscy pacjenci będą przywożeni na SOR-y, co jest równoznaczne z tym, że, przepraszam za określenie, zwykły, normalny człowiek będzie miał ograniczony dostęp do lekarza, do pomocy pielęgniarskiej w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

Zgodnie z prawem w izbie wytrzeźwień musi dyżurować lekarz. Z drugiej strony w ustawie o wychowaniu w trzeźwości jest zapis, że miasto może prowadzić taką placówkę, ale nie musi. Opole wskazuje, że zadania izby w części przejmie ogrzewalnia, przy ul. Popiełuszki. Na miejscu nie ma lekarza.

Do tematu będziemy wracać.
Jarosław Kostyła

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 17:44 Opolska KAS świętuje. "Dzięki ich pracy państwo może realizować ambitne programy" Około 1700 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych opolskich struktur Krajowej Administracji Skarbowej obchodzi swoje święto. To także czas podsumowania dotychczasowych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Wybuchowe laboratorium zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Shakespeare na pasach. Uliczny teatr o bezpieczeństwie na drogach 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 16:58 NIK o nieprawidłowościach podczas pandemii koronawirusa. MZ: Priorytetem były działania ratujące życie Utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. To jedne z głównych ustaleń… » więcej 2023-09-29, godz. 15:34 Prudnicki dworzec nagrodzony w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku" Nowy dworzec autobusowy w Prudniku nagrodzono w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku'. W rywalizacji uczestniczyło 535 projektów. Do… » więcej 2023-09-29, godz. 15:30 Golfiści zjadą do Kamienia Śląskiego. Turniej o puchar OIG i memoriał im. Jarosława Kozubskiego Przed nami turniej golfowy o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej. W sobotę (30.09) w Kamieniu Śląskim zmierzyć się ze sobą będą mogli zarówno amatorzy… » więcej 2023-09-29, godz. 15:15 EKOpracownia pomoże rozwinąć świadomość ekologiczną uczniom LO2 w Opolu Mikroskopy, menzurki czy interaktywne tablice - to tylko część wyposażenia nowej EKOpracowni Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. Szkoła przy współpracy… » więcej 2023-09-29, godz. 14:33 Wybory 2023. "Nie zwalniamy tempa". Plany Koalicji Obywatelskiej na ostatnie dwa tygodnie kampanii - Nie zwalniamy tempa, wręcz przeciwnie - zapewniał dziś (29.09) na konferencji prasowej Andrzej Buła, szef opolskich struktur Platformy Obywatelskiej. Jak… » więcej 2023-09-29, godz. 14:30 Wybory 2023. Ludowcy pytają o lasy i Gospodarstwo Rybackie w Niemodlinie - Martwi nas kondycja polskich lasów i wycinki, jakie są prowadzone - PSL wraca do tematu pytań zadanych Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. » więcej 2023-09-29, godz. 13:45 Pierwszy raz w historii w Głubczycach zorganizowany zostanie Opolski Bieg Rotmistrza Pileckiego Przed nami I Opolski Bieg Rotmistrza Pileckiego. Impreza odbędzie się w niedzielę (01.10) w Głubczycach. Uczestnicy rywalizować będą na trzech trasach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »