Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-25, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Czas na... czas letni. Będzie więcej światła i energii

zmiana czasu [fot. envato.com]
zmiana czasu [fot. envato.com]
O 2.00 w nocy należy przestawić wskazówki zegarów na godzinę 3.00 [fot. Cezary Puzyna]
O 2.00 w nocy należy przestawić wskazówki zegarów na godzinę 3.00 [fot. Cezary Puzyna]
Na początku możemy być trochę rozbici, ale potem już... samo szczęście. W nocy śpimy krócej, ale za to będziemy dłużej cieszyć się dniem. O godzinie 2 w nocy przesuwamy zegary na 3, czyli wracamy na czas letni.
- W niedzielę możemy odczuwać wewnętrzny niepokój - mówi lekarz Mirosław Małowski.
- Jest naturalny biorytm. A tu zmiana czasu, to jednak godzina w przód, godzina w tył. Niektórzy mogą to trochę odchorować, jakieś takie spowolnienie, bezsenność albo nadmierna senność mogą wystąpić. Teraz jednak tego światła będzie więcej, więc więcej będzie u nas serotoniny, hormonu szczęścia, mniej depresji, słoneczko, ciepło.

W naszym kraju zmiana czasu wpisana jest w rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Europarlament kilka lat temu zaakceptował jej zniesienie w krajach unii od 2021 roku, ale Rada Unii Europejskiej przesunęła decyzję na czas nieokreślony. Opinie o przesuwaniu wskazówek zegarka - podzielone.

- Dzień będzie dłuższy, człowiek będzie taki dłużej żywszy. Są dłuższe wieczory, a jak pogoda jeszcze dopisze, to samo szczęście - mówi zwolenniczka czasu letniego. - Lubię dłużej spać, ale tym razem, nie mam nic przeciwko. Fajnie będzie, będzie cały więcej słońca - mówią inni.

- A ja lubię każdą zmianę czasu, bo lubię jak się coś zmienia - dodaje inna opolanka. Spotkany przez nas pan - emeryt - wskazuje, że czasu to on ma teraz tyle, że mu zmiana różnicy nie robi i jeszcze mógłby tym czasem wielu obdarować.

Dodajmy, że zmiana czasu obowiązuje w blisko 70 krajach świata. Wprowadzono ją w ubiegłym wieku, podpierając się oszczędzaniem energii, w szczególności podczas kryzysu naftowego i w czasie wojny.

I jeszcze informacja dla podróżujących koleją. Wybierając się w nocny kurs - nie będzie przymusowych, godzinnych, postojów, jak ma to miejsce podczas przejścia na czas zimowy, ale czas ulegnie... "rozciągnięciu". Pasażerowie TLK KARKONOSZE z Jeleniej Góry do Warszawy Gdańskiej wyjadą ze Strzelec Opolskich o 1:35 czasu zimowego, a do Gliwic dotrą dopiero półtorej godziny później - o 3:02 czasu letniego.

Z czasu letniego na zimowy przejdziemy w ostatnią niedzielę października.
Mirosław Małowski
Opolanie o zmianie czasu

Wiadomości z regionu

2024-07-20, godz. 15:45 Srebrny Krzyż Zasługi dla Andrzeja Wachowskiego za organizację Master Truck Show. Zlot trwa Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę odebrał podczas oficjalnego otwarcia 20. Master Truck Show Andrzej Wachowski. » więcej 2024-07-20, godz. 14:30 Ponad tysiąc osób skorzystało z punktów pomocy dla ofiar przestępstw w regionie Po przerwie związanej z audytem w Ministerstwie Sprawiedliwości mieszkańcy regionu mogą ponownie korzystać z bezpłatnej pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem… » więcej 2024-07-20, godz. 13:00 Akademik Sokrates stanie się bursą dla uczniów szkół średnich z Opola Budynek 'Sokrates' należący do Politechniki Opolskiej zostanie przekształcony w bursę dla uczniów z Opola. Jak informuje prof. Marcin Lorenc, rektor opolskiej… » więcej 2024-07-20, godz. 12:30 Wakacje bez bomb i alarmów dla ukraińskich dzieci zorganizowali strażacy ochotnicy w Turawie Kilkunastu ukraińskich chłopców z obwodów przyfrontowych przyjechało do Turawy na zaproszenie polskich strażaków ochotników. » więcej 2024-07-20, godz. 11:45 Opole: sobotni poranek z relaksem i rozciąganiem. Kilkadziesiąt osób wzięło udział w letniej jodze Kilkadziesiąt osób spotkało się o 9:00 obok Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na zajęciach z cyklu letniej jogi. Godzinne zajęcia z inicjatywy Instytutu… » więcej 2024-07-20, godz. 09:16 Autostrada A4 na Wrocław zablokowana. Samochód osobowy uderzył w bariery i dachował Jak informują służby ratunkowe dziś (20.07) o godz. 8:18 na 202 kilometrze pasa w kierunku Wrocławia, samochód osobowy wjechał w bariery rozdzielające… » więcej 2024-07-20, godz. 09:15 Rywalizacja policyjnych duetów. Eliminacje do XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji Zakończyły się trzydniowe wojewódzkie eliminacje do XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji. Przewodnicy psów z garnizonu opolskiego wraz ze swoimi czworonożnymi… » więcej 2024-07-20, godz. 08:30 Koniec z trzymaniem psów na łańcuchach? Jest projekt nowelizacji ustawy Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, która zakazuje trzymania czworonogów na łańcuchach. W zamian proponuje się, by psy trzymać w kojcach o powierzchni od… » więcej 2024-07-19, godz. 19:14 Amerykańskie ciężarówki ozdobą Master Truck Show. "Te samochody mają duszę" [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszą się amerykańskie ciężarówki na 20. Master Truck Show w Polskiej Nowej Wsi Obok Opola. Wyróżnia je przede wszystkim wydłużony… » więcej 2024-07-19, godz. 19:00 Kędzierzyn-Koźle z Reńską Wsią połączy ścieżka rowerowa 2 miliony złotych będzie kosztować budowa nowej ścieżki rowerowej, która połączy Koźle (od stadionu przy ul. Chrobrego) z Większycami, gdzie będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »