Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-25, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Czas na... czas letni. Będzie więcej światła i energii

zmiana czasu [fot. envato.com]
zmiana czasu [fot. envato.com]
O 2.00 w nocy należy przestawić wskazówki zegarów na godzinę 3.00 [fot. Cezary Puzyna]
O 2.00 w nocy należy przestawić wskazówki zegarów na godzinę 3.00 [fot. Cezary Puzyna]
Na początku możemy być trochę rozbici, ale potem już... samo szczęście. W nocy śpimy krócej, ale za to będziemy dłużej cieszyć się dniem. O godzinie 2 w nocy przesuwamy zegary na 3, czyli wracamy na czas letni.
- W niedzielę możemy odczuwać wewnętrzny niepokój - mówi lekarz Mirosław Małowski.
- Jest naturalny biorytm. A tu zmiana czasu, to jednak godzina w przód, godzina w tył. Niektórzy mogą to trochę odchorować, jakieś takie spowolnienie, bezsenność albo nadmierna senność mogą wystąpić. Teraz jednak tego światła będzie więcej, więc więcej będzie u nas serotoniny, hormonu szczęścia, mniej depresji, słoneczko, ciepło.

W naszym kraju zmiana czasu wpisana jest w rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Europarlament kilka lat temu zaakceptował jej zniesienie w krajach unii od 2021 roku, ale Rada Unii Europejskiej przesunęła decyzję na czas nieokreślony. Opinie o przesuwaniu wskazówek zegarka - podzielone.

- Dzień będzie dłuższy, człowiek będzie taki dłużej żywszy. Są dłuższe wieczory, a jak pogoda jeszcze dopisze, to samo szczęście - mówi zwolenniczka czasu letniego. - Lubię dłużej spać, ale tym razem, nie mam nic przeciwko. Fajnie będzie, będzie cały więcej słońca - mówią inni.

- A ja lubię każdą zmianę czasu, bo lubię jak się coś zmienia - dodaje inna opolanka. Spotkany przez nas pan - emeryt - wskazuje, że czasu to on ma teraz tyle, że mu zmiana różnicy nie robi i jeszcze mógłby tym czasem wielu obdarować.

Dodajmy, że zmiana czasu obowiązuje w blisko 70 krajach świata. Wprowadzono ją w ubiegłym wieku, podpierając się oszczędzaniem energii, w szczególności podczas kryzysu naftowego i w czasie wojny.

I jeszcze informacja dla podróżujących koleją. Wybierając się w nocny kurs - nie będzie przymusowych, godzinnych, postojów, jak ma to miejsce podczas przejścia na czas zimowy, ale czas ulegnie... "rozciągnięciu". Pasażerowie TLK KARKONOSZE z Jeleniej Góry do Warszawy Gdańskiej wyjadą ze Strzelec Opolskich o 1:35 czasu zimowego, a do Gliwic dotrą dopiero półtorej godziny później - o 3:02 czasu letniego.

Z czasu letniego na zimowy przejdziemy w ostatnią niedzielę października.
Mirosław Małowski
Opolanie o zmianie czasu

Wiadomości z regionu

2023-05-28, godz. 09:39 Śmiertelny wypadek na DW 423 w Obrowcu, w pow. krapkowickim. Samochód stanął w płomieniach W momencie przyjazdu na miejsce zdarzenia straży pożarnej, pojazd całkowicie objęty był ogniem. » więcej 2023-05-27, godz. 20:30 Finał radiowej zabawy "Festiwal od kuchni". Nagrody wręczono w trakcie targów turystyki [ZDJĘCIA] Najpierw zaśpiewała, połączyła to z gotowaniem, nagrała film i… wygrała atrakcyjne nagrody od Radia Opole. Marlena Miernik, słuchaczka radia wzięła… » więcej 2023-05-27, godz. 19:35 Niemodlin: tragiczne zdarzenie na stawku zamkowym Dramatyczne zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej po godzinie 18:00. Chodziło o osobę wyciągniętą ze stawu przy ulicy Wojska Polskiego w… » więcej 2023-05-27, godz. 19:15 100 ludzi na scenie opolskiego amfiteatru. To budowa "podstaw" 60. KFPP [ZDJĘCIA] Materiały do przygotowania pierwszej scenografii wypełniały pewnie pół 'paki' kamaza, teraz to 11 tirów. Właśnie takim taborem do Opola zjechali fachowcy… » więcej 2023-05-27, godz. 18:30 Na Kopernika króluje nauka. W Opolu zorganizowano piknik nie tylko dla ścisłowców Dziwaki w świecie zwierząt, ziołolecznictwo, pokazy chemiczne, próby fizyczne, obserwatorium astronomiczne - to zaledwie ułamek atrakcji, które do godziny… » więcej 2023-05-27, godz. 18:30 Młodzi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogli przebadać swoją tarczycę Dzień Zdrowia Dziecka, to jedno z wydarzeń, które miało miejsce przy okazji rozgrywania Biegu Koziołków w Kędzierzynie-Koźlu. Dzieci i ich rodzice mogli… » więcej 2023-05-27, godz. 15:16 Kuchenne zmagania w opolskim rynku. Wieprzowina, pstrąg, a na deser... niespodzianka od Radia Opole [ZDJĘCIA] Polędwiczki wieprzowe a'la śląskie niebo z buchtą w sosie z wędzonych owoców oraz pstrąg poliwodzki z salsą z ogórków i jabłek. Na scenie 21. Międzynarodowych… » więcej 2023-05-27, godz. 15:15 Rekonstrukcja bitwy o Monte Cassino na otwarcie muzeum militarnego we Włodzieninie Inscenizacja walk o Monte Cassino, zawody militarne czy pokaz sprzętu wojskowego, to tylko niektóre z atrakcji, jakie w ten weekend towarzyszą otwarciu muzeum… » więcej 2023-05-27, godz. 14:30 Wiceminister obrony narodowej wyróżniony przez gminę Branice ''Nie będzie ani silnej, ani bezpiecznej Polski, jeżeli nie będzie sinych regionów, powiatów i gmin' - powiedział w Branicach wiceminister obrony narodowej… » więcej 2023-05-27, godz. 12:15 Jesteśmy na targach w opolskim rynku. Radio Opole zmierza "w stronę słońca" [ZDJĘCIA] Radio Opole melduje się na 21. Międzynarodowych Targach Turystycznych w opolskim rynku. Nasze plenerowe studio już działa, a z uczestnikami targów rozmawiamy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »