Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-23, 20:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Powodem pandemia i inflacja. Rosną ceny mieszkań w Opolu

Osiedle Armii Krajowej, ul. Grota Roweckiego w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Osiedle Armii Krajowej, ul. Grota Roweckiego w Opolu [fot. Maciej Marciński]
OM Chabry w Opolu [fot. Maciej Marciński]
OM Chabry w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Rosną ceny mieszkań w Opolu. Według ekspertów z rankomat.pl, w ciągu roku metr kwadratowy podrożał o ponad 16 procent, czyli średnio o 1026 złotych. Pośrednicy z biur nieruchomości przyznają, że obecnie ceny mieszkań zarówno na rynku deweloperskim, jak i na rynku wtórnym są wysokie.
- To jest pozorne podrożenie, dlatego, że Opole przez poprzednie lata miało ceny na rynku pierwotnym bardzo zrównoważone, gdzie inne, większe miasta te ceny podnosiły - mówi Andrzej Jakiel, prezes Opolskiego Stowarzyszenia Rynku Nieruchomości w Opolu.

- W Warszawie metr kwadratowy kosztował 12 tysięcy, a w Opolu był po 6 i tam zarabiali marżą, a u nas ta marża była bardzo przyjazna dla konsumenta. Natomiast, kiedy zaczęła się pandemia, kłopoty z dostawami, zaczęły też drożeć materiały budowlane, to gdzieś ten nasz rynek opolski deweloperów musiał zrewidować swoje ceny.

- Niestety widać, że te ceny rosną. Powodem jest też inflacja, która mocno dotknęła rynek nieruchomości. Widać to zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym - dodaje Rafał Konowalczuk z opolskiego biura nieruchomości.

- Łatwiej go dostrzec na rynku wtórnym, bo te mieszkania dostępne są tu i teraz, więc też te ceny są dostosowane do dzisiejszych cen. Na rynku deweloperskim czasami ze względu na fakt, że deweloperzy kupują nieruchomości, które mają odroczony termin przekazania, to próbują troszeczkę złagodzić klientom ten czas oczekiwania i dają jakieś stosowne rabaty.

Dodajmy, że obecnie mieszkanie 60-metrowe na osiedlu AK w Opolu kosztuje od 350 do 400 tysięcy złotych. To około 6 tysięcy za m2. Natomiast za nowe mieszkania od dewelopera trzeba zapłacić od 8 do 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Więcej o cenach mieszkań powiemy w piątkowym (24.03) magazynie Reporterskie Tu i Teraz po godzinie 15:00.
Andrzej Jakiel
Rafał Konowalczuk

Wiadomości z regionu

2023-06-06, godz. 07:17 Trwa budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny. Prace zakończą się jesienią Około 50 metrów wysokości będzie miał radar meteorologiczny, który powstaje tuż przy autostradzie na Górze św. Anny. Zakończono już wylewanie trzonu… » więcej 2023-06-05, godz. 21:36 "Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 Spór o kursowanie autobusów na linii Opole-Kluczbork Komercyjne Linie Autobusowe LUZ zarzucają Starostwu Powiatowemu, że faworyzuje PKS Kluczbork kosztem prywatnego przedsiębiorcy. Starosta odpowiada, że LUZ… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 "Boskie Buenos" na powitanie w Opolu? Opolanie wybrali patronkę placu przed dworcem Olga Sipowicz, czyli Kora zwyciężyła w plebiscycie na patronkę placu przed dworcem PKP w Opolu. W głosowaniu wzięło udział 1477 osób. » więcej 2023-06-05, godz. 16:15 Brzeg chce mieć "elektryki" w komunikacji miejskiej. Pomóc w ich zakupie mają pieniądze od rządu Na ulice Brzegu wyjechał na testy pierwszy autobus o napędzie elektrycznym. Sprawdzano, czy tego typu rozwiązanie sprawdzi się w tamtejszej komunikacji mi… » więcej 2023-06-05, godz. 16:03 Nowe centrum na mapie Opola. Młodzi Niemcy zachęcają do integracji W Opolu rozpoczyna działalność Centrum Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Jego twórcy za cel stawiają sobie integrację, nie tylko środowisk mniejszościowych… » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 "By podtrzymać nadzieję, że wojna na Ukrainie kiedyś się skończy". Spotkanie z młodymi strażakami z Ukrainy Młodzież z Ukrainy miała okazję zobaczyć, jak działa opolska straż pożarna. Okazją do tego były mistrzostwa w sporcie pożarniczym rozegrane w Wołc… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 W Opolu zorganizowano piknik "Razem dla środowiska". Szkoły odebrały czeki na organizację pracowni przyrodniczych Wszystkie formacje mundurowe oraz instytucje, które dbają o naturę prezentują się na opolskim pikniku 'Razem dla środowiska'. Organizatorem imprezy, która… » więcej 2023-06-05, godz. 13:55 Pijani kierowcy zatrzymani w powiecie nyskim. Jeden z nich wszczął awanturę w markecie Pijany mężczyzna przyjechał do sklepu i wszczął awanturę z personelem placówki. Do tych zdarzeń doszło w sobotni wieczór (03.06) w Pakosławicach, w… » więcej 2023-06-05, godz. 12:28 Kolejne inwestycje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu Wymiana sześciu wind i termomodernizacja części kompleksu od ulicy Górnej - to inwestycje za ponad 5 mln zł, które właśnie zakończono w Uniwersyteckim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »