Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-22, 16:00 Autor: Marcin Boczek

"Wody to nie śmietnik". Piknik ekologiczny i wielkie sprzątanie nad Jeziorem Dużym w Turawie

Światowy Dzień Wody - akcja sprzątania Jeziora Turawskiego [fot. Marcin Boczek]
Światowy Dzień Wody - akcja sprzątania Jeziora Turawskiego [fot. Marcin Boczek]
Światowy Dzień Wody wykorzystali na posprzątanie terenu wokół Jeziora Dużego w Turawie. W ramach kampanii społecznej "Wody to nie śmietnik", za worki na śmieci chwyciło kilkuset uczniów i dorosłych.
- Bardzo ważne to jest, żeby nie zabrudzać całego świata i żebyśmy żyli w dobrym środowisku. Robimy to w dobrym celu, po prostu chcemy, żeby nasza planeta przetrwała - mówi Julia. - Mamy rękawiczki, worki w odpowiednich kolorach, bo segregujemy zebrane śmieci - mówią dzieci. - Wydaje mi się, że dużo tych śmieci jest - dodaje Agata.

- Jezioro turawskie jest największym zbiornikiem w regionie. Pokazujemy, jak dbać o wodę - mówi Mirosław Kurz, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. - Najważniejsza sprawa tutaj, żeby dbać o to, to przede wszystkim pilnowanie tego zaśmiecania zbiornika i pilnowanie wszystkich regulaminów np. PZW.

- Przede wszystkim nie spuszczać ścieków do wód jakichkolwiek, żeby nie zaśmiecać w codziennym użytkowaniu tych akwenów, nad którymi spędzamy czas - dodaje Aleksandra Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Wojewoda Sławomir Kłosowski zwraca uwagę, że woda jest wspólnym dobrem i bogactwem, dlatego trzeba o nią dbać. - Zwłaszcza teraz w obecnych czasach, kiedy te wody powierzchniowe i wody podziemne nie są zbyt obfite w województwie opolskim, w całej Europie i w Polsce.

Wydarzeniu w Turawie towarzyszył piknik, podczas którego uczestnicy mogli spotkać się z ichtiologiem oraz z ekspertami od ochrony środowiska.
Sprzątający
Mirosław Kurz, Aleksandra Drescher
Sławomir Kłosowski
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2023-06-08, godz. 10:27 Działasz w Korpusie Solidarności? Zgłoś się na bezpłatny campus wolontariat Opolscy wolontariusze działający w ramach Korpusu Solidarności mogą wciąć udział w bezpłatnym obozie wakacyjnym. Przypomnijmy, to rządowy program wspierania… » więcej 2023-06-08, godz. 10:25 Mieszkańcy od rana układają kwietne dywany. "Boże Ciało to dla nas sama radość" [ZDJĘCIA] Uroczystość Bożego Ciała wyjątkowo jest obchodzona w Zalesiu Śląskim, Olszowej, Kluczu i Zimnej Wódce (powiat strzelecki). Mieszkańcy od lat pielęgnują… » więcej 2023-06-08, godz. 08:30 Śmieci w lasach to nadal problem. Leśnicy apelują i karzą Wywózka śmieci do lasów to nadal problem, alarmują leśnicy. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni strażnicy namierzyli i ukarali 500-złotowymi mandatami… » więcej 2023-06-08, godz. 08:00 Za kierownicą na trzeźwo, przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie. Rady policji na długi weekend Na zachowanie ostrożności przed i podczas wyjazdów na długi weekend zwracają uwagę opolscy policjanci. Do niedzieli (11.06) funkcjonariusze będą mieć… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną… » więcej 2023-06-07, godz. 19:30 Lista potrzeb jest długa. Ruszyła pomoc dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 19:06 Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie 'Szansa na rodzicielstwo'. Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Trzecia droga i rozmowy o Polsce marzeń. Akcja Polski 2050 w Opolu Działacze opolskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni pytali mieszkańców Opola, o jakiej Polsce marzą i proponowali tzw. trzecią drogę w nadchodzących… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Strzeleccy policjanci dostali nowoczesny alkomat 22 tys. zł kosztował nowoczesny alkomat, który trafił do strzeleckich policjantów. Zapłaciły za niego gminy powiatu strzeleckiego i starostwo, a 2 tys… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Nad wodą trzeźwość, ostrożność i pilnowanie dzieci - apeluje policja O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypomina opolska policja u progu długiego weekendu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »