Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-25, 15:19 Autor: Monika Matuszkiewicz

7 pań i 53 panów. Uroczyste wcielenie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej [ZDJĘCIA]

Przysięga elewów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej [fot.M.Matuszkiewicz]
Przysięga elewów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej [fot.M.Matuszkiewicz]
Przysięga elewów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej [fot.M.Matuszkiewicz]
Przysięga elewów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej [fot.M.Matuszkiewicz]
Przysięga elewów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej [fot.M.Matuszkiewicz]
Przysięga elewów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej [fot.M.Matuszkiewicz]
Po ciężkich 16 dniach szkolenia, dziś (25.02) stali się żołnierzami. 60 osób weszło w skład 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na placu apelowym 10. Opolskiej Brygady Logistycznej złożyli uroczystą przysięgę, a część z nich otrzymała również dyplomy za wzorowe przejście szkolenia.
- Podczas tych kilkunastu dni te osoby szkoliły się i nabywały podstawowych umiejętności żołnierza na polu walki - mówi podpułkownik Cezary Gabryszak, dowódca 172. Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu.

- Zasilają batalion opolski, ale również brzeski, cieszyński i gliwicki. To jest przysięga brygadowa na całą brygadę. Są tu różne specjalności, od lekarza po kierowcę czy logistykę, także każdego żołnierza wykorzystamy pod kątem jego potencjału, jaki miał za cywila.

Wśród nowych "terytorialsów" są również panie. Żołnierkami zostało 7 kobiet. Jedną z nich jest Angelika Kaczmarek.

- Szkolenie dosyć krótkie, ale przez to intensywne. Dużo wiedzy i dosyć szybko wszystko się działo, ale mam nadzieję, że zostanie to w głowie. Pomysł stąd, że po prostu poczułam chęć pomocy i pomyślałam, że w tym trudnym okresie trzeba coś ze sobą zrobić. Były przeróżne rzeczy, począwszy od medycyny taktycznej, bardzo brutalnej, po topografie, taktykę, musztrowanie, więc było różnorodnie.

Część nowo przysięgłych żołnierzy planuje zostać w wojsku na stałe. Pan Kamil Kołat zasili szeregi opolskiej jednostki. - Jestem już przypisany do Opola, do obsługi. Zawsze chciałem zostać żołnierzem, chciałam służyć Polsce i mieć możliwość obrony rodziny i narodu.
podpułkownik Cezary Gabryszak
Angelika Kaczmarek
Kamil Kołat

Wiadomości z regionu

2023-06-05, godz. 21:36 "Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 Spór o kursowanie autobusów na linii Opole-Kluczbork Komercyjne Linie Autobusowe LUZ zarzucają Starostwu Powiatowemu, że faworyzuje PKS Kluczbork kosztem prywatnego przedsiębiorcy. Starosta odpowiada, że LUZ… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 "Boskie Buenos" na powitanie w Opolu? Opolanie wybrali patronkę placu przed dworcem Olga Sipowicz, czyli Kora zwyciężyła w plebiscycie na patronkę placu przed dworcem PKP w Opolu. W głosowaniu wzięło udział 1477 osób. » więcej 2023-06-05, godz. 16:15 Brzeg chce mieć "elektryki" w komunikacji miejskiej. Pomóc w ich zakupie mają pieniądze od rządu Na ulice Brzegu wyjechał na testy pierwszy autobus o napędzie elektrycznym. Sprawdzano, czy tego typu rozwiązanie sprawdzi się w tamtejszej komunikacji mi… » więcej 2023-06-05, godz. 16:03 Nowe centrum na mapie Opola. Młodzi Niemcy zachęcają do integracji W Opolu rozpoczyna działalność Centrum Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Jego twórcy za cel stawiają sobie integrację, nie tylko środowisk mniejszościowych… » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 "By podtrzymać nadzieję, że wojna na Ukrainie kiedyś się skończy". Spotkanie z młodymi strażakami z Ukrainy Młodzież z Ukrainy miała okazję zobaczyć, jak działa opolska straż pożarna. Okazją do tego były mistrzostwa w sporcie pożarniczym rozegrane w Wołc… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 W Opolu zorganizowano piknik "Razem dla środowiska". Szkoły odebrały czeki na organizację pracowni przyrodniczych Wszystkie formacje mundurowe oraz instytucje, które dbają o naturę prezentują się na opolskim pikniku 'Razem dla środowiska'. Organizatorem imprezy, która… » więcej 2023-06-05, godz. 13:55 Pijani kierowcy zatrzymani w powiecie nyskim. Jeden z nich wszczął awanturę w markecie Pijany mężczyzna przyjechał do sklepu i wszczął awanturę z personelem placówki. Do tych zdarzeń doszło w sobotni wieczór (03.06) w Pakosławicach, w… » więcej 2023-06-05, godz. 12:28 Kolejne inwestycje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu Wymiana sześciu wind i termomodernizacja części kompleksu od ulicy Górnej - to inwestycje za ponad 5 mln zł, które właśnie zakończono w Uniwersyteckim… » więcej 2023-06-05, godz. 11:40 Spór o transport na trasie Opole - Kluczbork. LUZ z odmową zmiany rozkładu jazdy [INTERWENCJA] Starostwo Powiatowe w Kluczborku odmówiło firmie LUZ z Opola zmian w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji międzymiastowej na trasie Opole - Kluczbork. Samorząd… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »