Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-14, 17:01 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opole: radni pytają prezydenta o dzielenie miejsc w radach nadzorczych miejskich spółek. Miasto odpowiada

Od lewej: Małgorzata Wilkos, Michał Nowak [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Od lewej: Małgorzata Wilkos, Michał Nowak [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Od lewej: Małgorzata Wilkos, Michał Nowak [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Od lewej: Małgorzata Wilkos, Michał Nowak [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opolscy radni Michał Nowak i Małgorzata Wilkos zarzucają prezydentowi Opola rozdawanie stanowisk w radach nadzorczych miejskich spółek współpracownikom i kolegom Arkadiusza Wiśniewskiego.
- Taka sytuacja powoduje obniżenie nadzoru nad tymi spółkami, bo te osoby fizycznie nie mają czasu, żeby rzetelnie wypełniać powierzone obowiązki - mówi Małgorzata Wilkos. - Sekretarz miasta zasiada w radzie nadzorczej WIK, skarbnik miasta zasiada w radzie nadzorczej ECO i Zakładu Komunalnego, wiceprezydent miasta zasiada w radzie nadzorczej Parku Naukowo-Technologicznego, a wiceprezes Zakładu Komunalnego zasiada w radzie nadzorczej MZK. To również omijanie przepisów dotyczących limitów wynagrodzeń pracowników samorządowych pochodzących z wyboru - przekonuje radna.

- Jeśli zsumujemy dochody z zasiadania w radach nadzorczych, to ten limit jest przekroczony. Na ten rok wynosi on niewiele ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie - dodaje Wilkos.

Z kolei Michał Nowak, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości, twierdzi, że pieniędzy brakuje dla szeregowych pracowników. Tymczasem, jak mówi, skarbnik miasta np. zasiada w dwóch radach nadzorczych i tylko w jednej z nich zarabia około 4 tysięcy złotych. - My jako klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zgłaszamy już drugi raz z rzędu poprawki do budżetu miasta Opola dlatego, że pracownicy Miejskiego Ośrodku Pomocy Rodzinie protestują już od dwóch lat, bo mają tak skandalicznie niskie wynagrodzenia - tłumaczy.

Zdaniem Michała Nowaka miasto wydaje pieniądze na niepotrzebne inwestycje, jak 8 milionów złotych na dokumentację budowy aquaparku, a nie ma ich dla pracowników MOPR.

Adam Leszczyński rzecznik opolskiego ratusza, w przesłanym oświadczeniu wytyka radnym, że sami mieli dostać intratne posady z politycznego klucza. - Radna Wilkos, jest członkinią rady nadzorczej w Łabędach i nie powinna pouczać fachowców - dodaje Leszczyński. - Członkini rady nadzorczej w Łabędach otrzymująca 60 tysięcy złotych rocznie, a także pracownica spółki Skarbu Państwa zarabiająca 160 tysięcy złotych rocznie, niech najpierw rozliczy siebie. Ponieważ w wyniku afery "ExBono" 300 tysięcy złotych mogło trafić do jej bliskich współpracowników, a nie do ofiar przestępstw. Tę aferę po wyborach rozliczy prokuratura - zapowiada Leszczyński.

Podobnie jest w przypadku radnego Michała Nowaka, który po wygranych przez prawicę wyborach trafił do rządowej agencji KOWR, gdzie zarabia 160 tysięcy złotych rocznie - przekonuje rzecznik Ratusza.

Twierdzi też, że pracownicy MOPR ostatnio dwukrotnie dostali podwyżki, uzgodnione ze związkami zawodowymi, a także, podobnie jak reszta pracowników jednostek miejskich, otrzymali specjalny dodatek na święta.
Małgorzata Wilkos
Michał Nowak
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2023-06-06, godz. 18:00 Kolejna ulica w Koźlu zyska historyczny charakter. Ruszyła przebudowa Złotniczej Swój historyczny charakter odzyska ulica Złotnicza w Koźlu. Pod nadzorem konserwatora zabytków trwają prace remontowe. » więcej 2023-06-06, godz. 17:15 Targi o przełamywaniu barier i dostępności w CWK w Opolu. To inicjatywa PFRON Aplikacje dla niewidomych, elektryczne wózki inwalidzkie i wyciągi rehabilitacyjne - to na stoiskach. Do tego strefa doświadczania niepełnosprawności, konferencje… » więcej 2023-06-06, godz. 17:00 Niespokojne popołudnie na drogach. Wypadki w Nowych Kotkowicach i Włodarach W miejscowości Włodary koło Korfantowa doszło do zderzenia dwóch jednośladów - motocykla i skutera. Jedna osoba z obrażeniami została zabrana do szpitala… » więcej 2023-06-06, godz. 16:21 Medyczne gry symulacyjne na Uniwersytecie Opolskim. "Poziom bardzo wysoki" Nietrzeźwi pacjenci na szpitalnym oddziale ratunkowym czy pacjentka niepoinformowana o planowym zabiegu. Z takimi scenariuszami musiały poradzić sobie trzy… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Firma LUZ nadal może kursować z Kluczborka do Opola. Stanowisko marszałka 'Firma LUZ może nadal kursować między Opolem a Kluczborkiem, ale nagle pozostawiła pasażerów bez transportu'. Tak Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… » więcej 2023-06-06, godz. 15:25 Targi książki w Kędzierzynie-Koźlu. "Takie wydarzenia mogłyby być częściej" Na kozielski rynek zjechali się miłośnicy czytelnictwa. Trwa szósta edycja „Targów książki nad Odrą”. Przygotowano stoiska wydawnicze i edukacyjne… » więcej 2023-06-06, godz. 14:40 WBP w Opolu wydała kompendium o opolskim festiwalu. Autorem jest Jarosław Wasik Historię opolskiego festiwalu, kulturalne przemiany i trendy okiem dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu można poznać w najnowszej książce wydanej przez… » więcej 2023-06-06, godz. 13:48 Sprawa zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej już w prokuraturze. To zawiadomienie WIOŚ Jest wniosek do prokuratury ws. zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej. Jak przekazał wojewoda opolski, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu zdecydował… » więcej 2023-06-06, godz. 13:07 Droga przez Moszczankę - do remontu. To inwestycja w bezpieczeństwo Inwestycja w rozwój turystyki, a także w bezpieczeństwo. W Moszczance w powiecie prudnickim rozpoczęła się przebudowa drogi powiatowej prowadzącej w Góry… » więcej 2023-06-06, godz. 12:48 "Z humorem opowieści" motywem przewodnim konkursu recytatorskiego osób niepełnosprawnych Blisko 30 osób ze szkół specjalnych w regionie uczestnicy w 7. edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego 'Słowem malowane' w Opolu. To jedyny konkurs… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »