Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-07, 12:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Mamy bank "dla ludzkości i natury". Opolska Pomologia zapełnia się [ZDJĘCIA]

Bank Genów Roślin Polnych i Użytkowych, Uniwersytet Opolski [fot. Maciej Marciński]
Bank Genów Roślin Polnych i Użytkowych, Uniwersytet Opolski [fot. Maciej Marciński]
Bank Genów Roślin Polnych i Użytkowych, Uniwersytet Opolski [fot. Maciej Marciński]
Bank Genów Roślin Polnych i Użytkowych, Uniwersytet Opolski [fot. Maciej Marciński]
Czwarty w Polsce bank nasion powstaje w Opolu. To część opolskiego elementu projektu Pomologia. Do nowych budynków przy Oleskiej właśnie przenoszą swoje zbiory przyrodnicy.
Bank Genów Roślin Polnych i Użytkowych to miejsce, gdzie zabezpieczane są m.in. nasiona roślin zagrożonych wyginięciem w naszym regionie, roślin użytkowych, także m.in. "przodków" różnych gatunków. To furtka bezpieczeństwa dla przyrody na wypadek katastrofy ekologicznej. Odpowiednio przechowywane nasiona można przywrócić naturze.

To, co wyróżniać będzie opolski bank na tle innych w kraju, a nawet na świecie to dział, gdzie trafi ponad 15 tys. okazów zebranych przez naukowców w środkowej Azji.

- To są absolutnie bezcenne okazy, w tym także użytkowe, na przykład jabłoń, jabłko. To jabłko właśnie pochodzi z lasów orzechowych tamtego regionu. I jesteśmy chyba jedynymi, którzy mają nasiona oryginalnych, podstawowych, bazowych odmian - odmian dzikich - mówi prof. Arkadiusz Nowak, inicjator utworzenia banku

Dodajmy, że "miejsca" w banku wystarczy na kilkadziesiąt lat. Tylko w naszym regionie mamy około 600 roślin zagrożonych wyginięciem.
Arkadiusz Nowak

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 15:35 Choć biegnie wśród pól, to ma wiele funkcji. Ul. Starowiejska w Bierdzanach po remoncie Choć to niewielki odcinek, to ma duże znaczenie. W Bierdzanach w gminie Turawa otwarto wyremontowany 750-metrowy odcinek ulicy Starowiejskiej. » więcej 2023-03-24, godz. 15:25 Wzrost o 20 procent. Będzie więcej pieniędzy na pomoc osobom niepełnosprawnym Około 120 milionów złotych rozdysponuje w tym roku opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To oznacza, że poziom wsparcia… » więcej 2023-03-24, godz. 14:51 W Gałązczycach budują kanalizację. Gmina zapłaci za nią tylko ułamek wartości Podgrodkowskie Gałązczyce będą miały kanalizację. Dziś (24.03) symbolicznie rozpoczęto jej budowę. » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Policjanci czujni także po służbie Policjant z komisariatu w Otmuchowie, będąc po służbie, zakończył podróż pijanego kierowcy. Z kolei funkcjonariusz z KPP w Nysie zatrzymał sklepowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:33 Nysa: policja zatrzymała dwie osoby w związku z napaścią na kierowcę MZK Nyscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o napaść na kierowcę miejskiego autobusu. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę (22.03) wieczorem… » więcej 2023-03-24, godz. 12:42 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 11:23 "Mistrz kierownicy" ucieka... motorowerem. Jechał nawet chodnikiem Kilkanaście minut trwał policyjny pościg za kierującym motorowerem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Do tego zdarzenia doszło w środę (22.03)… » więcej 2023-03-24, godz. 11:15 "To rewolucja, jeśli chodzi o kardiologię". Setny zabieg wszczepienia pompy Impella w USK Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wykonali setny zabieg wszczepienia pompy Impella. To urządzenie wspomagające krążenie u najciężej… » więcej 2023-03-24, godz. 10:00 Pięć pomysłów na ul. Krakowską w Opolu, zwycięzców poznamy po weekendzie Pięć projektów wpłynęło do konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania ulicy Krakowskiej w Opolu. » więcej 2023-03-24, godz. 08:00 Uchodźcy z Ukrainy, mimo dodatkowej odpłatności, pozostają w Głuchołazach Uchodźcy z Ukrainy nie opuszczają Głuchołaz po wprowadzeniu odpłatności dla przebywających w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania. Od marca muszą partycypować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »