Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-26, 18:49 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

1300 hektarów do podziału w powiecie nyskim. Spotkanie KOWR z rolnikami

Spotkanie KOWR z rolnikami w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie KOWR z rolnikami w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie KOWR z rolnikami w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie KOWR z rolnikami w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie KOWR z rolnikami w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie KOWR z rolnikami w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rozmawiali z rolnikami w sprawie rozdysponowania 1300 hektarów gruntów przeznaczonych do dzierżawy w powiecie nyskim. Przypomnijmy, jesienią wygasają wieloletnie umowy dzierżawne trzech spółek z tego terenu. Podczas spotkania w Izbie Rolniczej w Opolu większość zdecydowała, że grunty zostaną podzielone w drodze przetargów ofertowych.
- Interesuje nas każda powierzchnia, która może być wydzierżawiona. Wielkości działek, jakie nas interesują, są oczywiście około średniej wojewódzkiej, czyli około 20-30 hektarów. Nie wszyscy są jednego zdania, oczywiście, ale rolników nieraz ponosi fantazja, wybijają bardzo wysokie czynsze i nie podpisują umów, dlatego większość rolników tutaj jest za przetargiem ofertowym - mówi Paweł Rozmus z Sidziny.

- Oczekujemy, że tej ziemi przybędzie, bo trudno nam jest tutaj na tej małej gospodarce wytrzymać. Obiecują, że małe gospodarstwa będą, ale jakoś nic się nie robi w tym kierunku - dodaje jeden z uczestników spotkania.

- Założenie było takie, że upełnorolniamy małe gospodarstwa od 10 hektarów w górę - mówi Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. - Taki jest cel nadrzędny, żeby rolnik, który jest najbliżej tej ziemi, która jest wystawiana przez KOWR do wydzierżawienia, mógł powiększyć swojego gospodarstwo. I to jest naszym zdaniem najbardziej racjonalne. Drugi czynnik jest taki, że jeżeli dana osoba wynegocjuje jeden kawałek ziemi, nie bierze udziału w dalszej części negocjacji czy w podziale gruntów.

- W przypadku przetargu ofertowego ograniczonego punktacja będzie decydować o tym komu się ta ziemia należy - dodaje Marek Froelich.

- Chcieliśmy poznać stanowisko rolników co do formy przetargu - mówi Dariusz Chodorowski, zastępca dyrektora KOWR w Opolu. - Pytaliśmy, czy rolnicy są za przetargiem licytacyjnym czy też za przetargiem ofertowym. Ale chcemy też zdecydować wspólnie z rolnikami, jaka wielkość rozłogów przeznaczonych do przetargów ma być rozdysponowana i przygotowana dla rolników. To około 1100 hektarów, są to trzy spółki, które na przełomie września i października bieżącego roku kończą umowy dzierżawy ze względu na to że nie wyłączyły 30% gruntów w roku 2012 i teraz ta umowa nie może być przedłużona.

Przetargi będą mogły być realizowane po wygaśnięciu umów dzierżawnych ze spółkami, czyli według zapowiedzi wicedyrektora KOWR, nie wcześniej niż pod koniec roku.
rolnicy
Marek Froelich
Dariusz Chodorowski

Wiadomości z regionu

2023-03-26, godz. 13:29 Kolorowo i różnorodnie na jarmarku wielkanocnym w Tułowicach Zajączki, pisanki, baranki czy bazie można było kupić dzisiaj (26.03) przy Tułowickim Ośrodku Kultury na jarmarku wielkanocnym. Impreza była połączona… » więcej 2023-03-26, godz. 13:15 Opole: Co z byłymi kortami? Miasto zapowiada konsultacje, a rada dzielnicy chce, żeby zapłaciło za sprzątanie Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ratusza co dalej z terenami po byłych kortach przy ul. Katowickiej w Opolu, za dawnym kinem Kraków. Adam Leszczyński, rzecznik… » więcej 2023-03-26, godz. 13:00 Collegium Nobilium Opoliense czeka na nowych liderów Do końca marca trwa rekrutacja do szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Została ona założona w 2012 roku w Opolu przez Stowarzyszenie Horyzonty, w… » więcej 2023-03-26, godz. 11:45 Rekordowy rok dla Banku Żywności w Opolu. Prawie 1400 ton żywności Blisko 1400 ton produktów spożywczych wydał Bank Żywności w Opolu osobom potrzebującym z całego województwa przez cały ubiegły rok. » więcej 2023-03-26, godz. 06:00 Będą rzuty granatem i grochówka! Znów będzie można poćwiczyć z wojskiem Ruszyły zapisy na kolejną edycję akcji 'Trenuj z wojskiem' u opolskich logistyków. To inicjatywa ogólnopolska w ramach której chętni mogą spędzić pełny… » więcej 2023-03-25, godz. 23:00 Najmłodsi poznali sekrety pszczół. Otwarcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek Mimo kapryśnej pogody udało się dzisiaj (25.03) oficjalnie otworzyć sezon w pasiece Miodowy ZAKątek, która znajduje się przy oczyszczalni Piskorzowiec Grupy… » więcej 2023-03-25, godz. 20:00 Cała gmina wysprzątana. Tak Dąbrowa szykuje się do święta Przyjmij wyzwanie - wspólne sprzątanie. Mieszkańcy 13 miejscowości gminy Dąbrowa stanęli ramię w ramię i posprzątali okolice. Inicjatywa to wstęp do… » więcej 2023-03-25, godz. 19:30 Hospicjum Betania organizuje I charytatywny kiermasz wielkanocny Stroiki, bazie i inne świąteczne ozdoby będzie można nabyć w niedzielę (26.03) podczas I charytatywnego kiermaszu wielkanocnego przed opolską Betanią… » więcej 2023-03-25, godz. 19:00 W Głubczycach można usiąść na jednej ławce z aniołem Na rynku w Głubczycach uroczyście odsłonięto dzisiaj (25.03) ławkę z aniołem. Ma to być miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom, gdzie każdy będzie… » więcej 2023-03-25, godz. 17:45 Pupile "na przełamanie" własnych fobii? Z wizytą na giełdzie terrarystycznej [ZDJĘCIA] Nie trzeba wychodzić z nimi na spacer, nie trzeba kupować zabawek, a jest okazja poznać ich mało znany świat. Hodowcy pająków, gekonów, żółwi, węży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »