Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-26, 07:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opolscy logistycy przerabiają amerykańskie Cougary. Trafią do jednostek na wschodzie kraju [ZDJĘCIA]

MRAP Cougar w 10. BLog w Opolu [fot. Maciej Marciński]
MRAP Cougar w 10. BLog w Opolu [fot. Maciej Marciński]
MRAP Cougar w 10. BLog w Opolu [fot. Maciej Marciński]
MRAP Cougar w 10. BLog w Opolu [fot. Maciej Marciński]
MRAP Cougar w 10. BLog w Opolu [fot. Maciej Marciński]
MRAP Cougar w 10. BLog w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Kolejne Cougary 4x4 MRAP trafiły na warsztat w 55. Batalionie Remontowym w Opolu. Amerykańskie 17-tonowe pojazdy wojskowe zostaną dostosowane do wymagań polskiej armii i ustawy o ruchu drogowym. Przypomnijmy, Polska kupiła od USA łącznie 300 sztuk takich pojazdów o zwiększonej wytrzymałości na wybuchy min.
- Nie tylko zmieniamy kolor, ale montujemy światła mijania i kierunkowskazy czy uchwyty na urządzenia. Te będą montowane w późniejszym etapie przystosowania tych pojazdów do służby w jednostkach wojskowych - mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. - Montowane są odpowiednie uchwyty na broń osobistą dla żołnierzy, wykonywany jest również dogłębny przegląd tych pojazdów, wymieniane są wszystkie płyny eksploatacyjne, naprawiane ewentualne jakiekolwiek usterki, gdyby się pojawiły. Tak, żeby ten pojazd mógł bez problemu przejść badania techniczne i mógł zostać zarejestrowany i przekazany użytkownikowi.

- Takiego sprzętu jeszcze w polskiej armii nie było. Doświadczenia z Cougarami mają nasi żołnierze, którzy brali udział w misjach irackich i afgańskich - dodaje kpt. Piotr Płuciennik. - Tamte wozy bojowe były używane już przez wojska amerykańskie i przez naszych żołnierzy, którzy wspólnie brali udział w patrolach. Ich specjalna konstrukcja pozwala na to, że pojazd po wjechaniu na minę, bądź na improwizowany ładunek wybuchowy, będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo załodze, która znajduje się w środku. To bardzo ważne. Spód pojazdu jest tak skonstruowany, że energia rozchodzi się na boki, sam pojazd oczywiście zostanie zniszczony, natomiast ci żołnierzy w środku zachowają życie.

Wyremontowane Cougary trafią do jednostek wojskowych na wschodzie kraju. Przypomnijmy, do tej pory w 55. Batalionie Remontowym dostosowano już 44 takie pojazdy.
kpt. Piotr Płuciennik cz.1
kpt. Piotr Płuciennik cz.2

Wiadomości z regionu

2023-03-26, godz. 19:15 Opony, lodówki, telewizory to częste śmieci sprzątane nad jeziorami Mimo regularnych akcji sprzątania wałów przy jeziorach turawskich, co roku opolscy wędkarze zbierają tam kilka ton śmieci. Jakub Roszuk ichtiolog i dyrektor… » więcej 2023-03-26, godz. 15:45 Dotlenieni RUN - zawody biegowe w strefie przemysłowej Skarbimierza i sadzenie drzew Strefa przemysłowa w Skarbimierzu już po raz drugi stała się areną zmagań sportowców. Jej ulicami przebiegli dziś (26.03) uczestnicy imprezy DotlenieniRUN… » więcej 2023-03-26, godz. 15:03 Coś dla siebie i dla innych, czyli mnóstwo ozdób oraz smakołyków w Betanii Pierwszy charytatywny kiermasz wielkanocny dla hospicjum Betania w Opolu za nami. » więcej 2023-03-26, godz. 13:29 Kolorowo i różnorodnie na jarmarku wielkanocnym w Tułowicach Zajączki, pisanki, baranki czy bazie można było kupić dzisiaj (26.03) przy Tułowickim Ośrodku Kultury na jarmarku wielkanocnym. Impreza była połączona… » więcej 2023-03-26, godz. 13:15 Opole: Co z byłymi kortami? Miasto zapowiada konsultacje, a rada dzielnicy chce, żeby zapłaciło za sprzątanie Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ratusza co dalej z terenami po byłych kortach przy ul. Katowickiej w Opolu, za dawnym kinem Kraków. Adam Leszczyński, rzecznik… » więcej 2023-03-26, godz. 13:00 Collegium Nobilium Opoliense czeka na nowych liderów Do końca marca trwa rekrutacja do szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Została ona założona w 2012 roku w Opolu przez Stowarzyszenie Horyzonty, w… » więcej 2023-03-26, godz. 11:45 Rekordowy rok dla Banku Żywności w Opolu. Prawie 1400 ton żywności Blisko 1400 ton produktów spożywczych wydał Bank Żywności w Opolu osobom potrzebującym z całego województwa przez cały ubiegły rok. » więcej 2023-03-26, godz. 06:00 Będą rzuty granatem i grochówka! Znów będzie można poćwiczyć z wojskiem Ruszyły zapisy na kolejną edycję akcji 'Trenuj z wojskiem' u opolskich logistyków. To inicjatywa ogólnopolska w ramach której chętni mogą spędzić pełny… » więcej 2023-03-25, godz. 23:00 Najmłodsi poznali sekrety pszczół. Otwarcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek Mimo kapryśnej pogody udało się dzisiaj (25.03) oficjalnie otworzyć sezon w pasiece Miodowy ZAKątek, która znajduje się przy oczyszczalni Piskorzowiec Grupy… » więcej 2023-03-25, godz. 20:00 Cała gmina wysprzątana. Tak Dąbrowa szykuje się do święta Przyjmij wyzwanie - wspólne sprzątanie. Mieszkańcy 13 miejscowości gminy Dąbrowa stanęli ramię w ramię i posprzątali okolice. Inicjatywa to wstęp do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »