Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-24, 09:45 Autor: Justyna Maćkowiak

Wojewoda opolski o koniecznej symetrii w nauczaniu języka mniejszości jako języka ojczystego

Sławomir Kłosowski [fot. Marcin Skomudek]
Sławomir Kłosowski [fot. Marcin Skomudek]
- Będziemy zwracać uwagę na zasadę symetrii, jeśli chodzi o naukę języka ojczystego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Przypomnijmy, goszczący w niedzielę (22.01) na Opolszczyźnie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek po spotkaniu z szefostwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce przekazał, że są realne plany powrotu do równej liczby godzin lekcji języka obcego jako ojczystego dla wszystkich mniejszości.
- Liczymy na powrót okrągłego stołu do spraw trudnych i na to, że uda się dojść do kompromisu. Dużo zależy od strony niemieckiej - podkreśla wojewoda. - To, na co zwracamy, zwracaliśmy i będziemy prawdopodobnie zwracać uwagę, to jest symetria, jeżeli chodzi o nauczanie języka niemieckiego w Polsce i nauczanie języka polskiego w Niemczech. W Polsce mamy do czynienia z 50 tys. dzieci i młodzieży, a w Niemczech mamy do czynienia z prawie 2 milionami Polaków, którzy tam przebywają.

- Strona polska przeznacza rocznie na naukę języka mniejszości jako ojczystego 240 mln zł, strona niemiecka ułamek tej kwoty - dodaje wojewoda. Pytany, czy jest możliwy powrót dawnych zasad nauczania niemieckiego jako ojczystego już od nowego semestru zaznaczył, że wiele w tej sprawie zależy od strony niemieckiej.

Sławomir Kłosowski w Porannej Rozmowie Radia Opole odniósł się także do sprawy dostępności węgla w regionie. Zapewnił, że dystrybucja surowca po preferencyjnej cenie z tegorocznej puli już się rozpoczęła. - Mamy zapasy, w Opolu w składzie węgla mamy 5 tys. ton surowca - zapewnia wojewoda. Mieliśmy informacje, że w Szymiszowie w powiecie strzeleckim brakuje węgla. - Okazuje się, że to bardziej wynik nieporozumienia niż rzeczywistego braku węgla. Spór co do granulacji groszku, w którym zdarzały się większe granulki o kilka milimetrów i to powodowało brak zaufania do tego węgla. Rozmawiałem z panem prezesem PGG na miejscu, zdecydował o tym, że jeżeli będą takie zastrzeżenia, nastąpi wymiana partii węgla.

- Jeśli chodzi o dostępność węgla typu orzech, kopalnia w Mysłowicach oczekuje, aby skład w Szymiszowie odebrał surowiec. Zarezerwowano 500 ton, jednak skład nie był w stanie ani przewieźć, ani pomieścić takiej ilości węgla - wyjaśnia Sławomir Kłosowski. - Węgiel jest, małe składy węgla borykają się z problemami natury logistycznej.
Sławomir Kłosowski cz. 1
Sławomir Kłosowski cz. 2

Wiadomości z regionu

2023-06-06, godz. 18:00 Kolejna ulica w Koźlu zyska historyczny charakter. Ruszyła przebudowa Złotniczej Swój historyczny charakter odzyska ulica Złotnicza w Koźlu. Pod nadzorem konserwatora zabytków trwają prace remontowe. » więcej 2023-06-06, godz. 17:15 Targi o przełamywaniu barier i dostępności w CWK w Opolu. To inicjatywa PFRON Aplikacje dla niewidomych, elektryczne wózki inwalidzkie i wyciągi rehabilitacyjne - to na stoiskach. Do tego strefa doświadczania niepełnosprawności, konferencje… » więcej 2023-06-06, godz. 17:00 Niespokojne popołudnie na drogach. Wypadki w Nowych Kotkowicach i Włodarach W miejscowości Włodary koło Korfantowa doszło do zderzenia dwóch jednośladów - motocykla i skutera. Jedna osoba z obrażeniami została zabrana do szpitala… » więcej 2023-06-06, godz. 16:21 Medyczne gry symulacyjne na Uniwersytecie Opolskim. "Poziom bardzo wysoki" Nietrzeźwi pacjenci na szpitalnym oddziale ratunkowym czy pacjentka niepoinformowana o planowym zabiegu. Z takimi scenariuszami musiały poradzić sobie trzy… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Firma LUZ nadal może kursować z Kluczborka do Opola. Stanowisko marszałka 'Firma LUZ może nadal kursować między Opolem a Kluczborkiem, ale nagle pozostawiła pasażerów bez transportu'. Tak Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… » więcej 2023-06-06, godz. 15:25 Targi książki w Kędzierzynie-Koźlu. "Takie wydarzenia mogłyby być częściej" Na kozielski rynek zjechali się miłośnicy czytelnictwa. Trwa szósta edycja „Targów książki nad Odrą”. Przygotowano stoiska wydawnicze i edukacyjne… » więcej 2023-06-06, godz. 14:40 WBP w Opolu wydała kompendium o opolskim festiwalu. Autorem jest Jarosław Wasik Historię opolskiego festiwalu, kulturalne przemiany i trendy okiem dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu można poznać w najnowszej książce wydanej przez… » więcej 2023-06-06, godz. 13:48 Sprawa zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej już w prokuraturze. To zawiadomienie WIOŚ Jest wniosek do prokuratury ws. zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej. Jak przekazał wojewoda opolski, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu zdecydował… » więcej 2023-06-06, godz. 13:07 Droga przez Moszczankę - do remontu. To inwestycja w bezpieczeństwo Inwestycja w rozwój turystyki, a także w bezpieczeństwo. W Moszczance w powiecie prudnickim rozpoczęła się przebudowa drogi powiatowej prowadzącej w Góry… » więcej 2023-06-06, godz. 12:48 "Z humorem opowieści" motywem przewodnim konkursu recytatorskiego osób niepełnosprawnych Blisko 30 osób ze szkół specjalnych w regionie uczestnicy w 7. edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego 'Słowem malowane' w Opolu. To jedyny konkurs… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »