Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-20, 15:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Mają być lekiem na marne statystyki. Opolskie ma nowych "stypendystów medycznych".

Stypendyści marszałka [fot. Adam Dubiński]
Stypendyści marszałka [fot. Adam Dubiński]
13 przyszłych lekarek i 14 przyszłych lekarzy - to nowi stypendyści marszałka województwa opolskiego. Dziś (20.01) odebrali umowy gwarantujące im po 2 tysiące złotych na każdy miesiąc studiów.
To jednak transakcja wiązana, bo po zakończeniu studiów dofinansowanie będą odpracowywać w opolskich szpitalach. Zasady są jasne - ile miesięcy wsparcia finansowego, tyle miesięcy do odpracowania.

- Myślę, że ta spłata to jest też taka duża przyjemność, bo się wiąże praca lekarza przecież z wielką radością z wyleczenia pacjenta - mówi student Sebastian Lechowski.
- Moja wymarzona specjalizacja to jest interna, choroby wewnętrzne, aczkolwiek chciałabym też połączyć tę specjalizację i pracować jako lekarz pierwszego kontaktu, lekarz rodzinny - dodaje Sandra Wcisło, studentka i stypendystka.

W gronie tegorocznych stypendystów są studenci z Opola, Wrocławia, Rzeszowa i Katowic. Ważnym warunkiem jest zobowiązanie się do zrealizowania stażu podyplomowego na terenie województwa opolskiego.- Muszą zadeklarować wybór specjalizacji deficytowej, ale przy tak małej ilości lekarzy w naszym regionie chyba wszystkie specjalizacje są deficytowe - mówi wicemarszałkini Zuzanna Donath-Kasiura.

- To stypendium to jest takie trochę zobowiązanie psychologiczne i nie jest to łatwe. Bo jestem studentem, powinienem mieć czas na naukę, czas na zabawę, karnawał, Piastonalia, a tu się okazuje, że ktoś mi mówi - zaoferujemy stypendium, ale w kategoriach myślenia o przyszłej pracy - dodaje marszałek Andrzej Buła.

Dodajmy, że według zestawień urzędu marszałkowskiego najwięcej stypendystów chce po ukończeniu studiów podjąć staż w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. W regionie mamy 71 stypendystów medycznych.

Opolskie ma najniższy w kraju wskaźnik lekarzy - to 28 medyków na 10 tysięcy mieszkańców. W województwie mazowieckim - to 56, a średnia krajowa to ponad 30.
Sebastian Lechowski, Sandra Wcisło
Zuzanna Donath-Kasiura, Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 Wójt gminy Zębowice pozostaje osobą niekaraną. Apelacja przyniosła efekt Sąd Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył postępowanie karne na roczny okres próby wobec Waldemara Czai, wójta gminy Zębowice. Okres próby. Samorządowiec… » więcej 2023-02-08, godz. 16:15 Auto na parking, papiery do uzupełnienia. Kontrola WITD na przejściu granicznym Zamiast prosto do odbiorcy trafiła na strzeżony parking. Tak zakończył się kurs ciężarówki załadowanej oknami zatrzymanej przez mundurowych Wojewódzkiej… » więcej 2023-02-08, godz. 16:00 "Ja mam SUV-a, więc problem mniejszy, inni jadą slalomem". Ubytki na ulicach Opola znowu obecne [ZDJĘCIA] Wrocławska, 1 Maja, Ozimska czy wiadukt na ulicy Struga w Opolu - to tam między innymi straszą kierowców ubytki w nawierzchni. Po każdym ataku zimy tych dziur… » więcej 2023-02-08, godz. 15:30 Bez kasku i oświetlenia. Kolejny nietrzeźwy motocyklista w rękach policji Bez kasku, ale z promilami. Strzelecka policja zatrzymała w miejscowości Osiek 55-letniego mężczyznę, który kierował motorowerem w późnych godzinach wieczornych… » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Sytuacja opanowana, można zakładać liczniki. Po pożarze przy Grota Roweckiego w Opolu Instalacja gazowa w bloku przy ul. Grota Roweckiego w Opolu jest szczelna - informuje Spółdzielnia Mieszkaniowa. » więcej 2023-02-08, godz. 12:39 Zablokowane tory w Kędzierzynie-Koźlu. W nocy wykoleiła się lokomotywa i jeden z wagonów Wstrzymany jest ruch pociągów w Kędzierzynie-Koźlu na trasie zwanej magistralą podsudecką. Wczoraj (07.02) około 23:20 wypadł z torów wagon oraz jedna… » więcej 2023-02-08, godz. 12:10 Jest wyrok ws. matki 15-latki, która śmiertelnie potrąciła kobietę w Kopernikach Sąd Rejonowy w Nysie zdecydował, że matka, która pozwoliła 15-letniej córce prowadzić samochód jest winna śmierci mieszkanki Kopernik. Przypomnijmy, 24… » więcej 2023-02-08, godz. 12:00 Grozi mu do 5 lat więzienia. Pijany motocyklista w Zdzieszowicach Policyjny pościg za pijanym motocyklistą w Zdzieszowicach. Wczoraj wczesnym popołudniem (07.02) policjanci zauważyli kierującego motorowerem, który nie zastosował… » więcej 2023-02-08, godz. 11:00 Namysłów: Tomasz Wiciak zrezygnował z mandatu radnego. Wciąż pozostaje wicestarostą Zmiany w namysłowskiej radzie powiatu. Do grona radnych dołączy wkrótce Bronisława Mela, która zastąpi na tym stanowisku Tomasza Wiciaka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »