Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-21, 08:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Na onkologię... na jeden dzień. Opieka dzienna w OCO "przeskoczyła" tradycyjny pobyt szpitalny

Fotele dla pacjentów [fot. OCO]
Fotele dla pacjentów [fot. OCO]
Przebudowa na onkologii [fot. OCO]
Przebudowa na onkologii [fot. OCO]
Liczba osób korzystających z opieki dziennej przewyższa tę odnoszącą się do pacjentów "nocujących" w centrum. Tak kończący się rok podsumowuje Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.
Wzrost liczby pacjentów leczonych w trybie dziennym - przede wszystkim tych, którym podaje się tzw. chemię trwa od dwóch lat. Kiedyś było ich 400, dziś szpital zbliża się do 700 osób miesięcznie.

- To jest zdecydowanie lepsze dla pacjenta, on nie musi przebywać w oddziale szpitalnym. Ta flora bakteryjna, która tam jest - jest przecież zdecydowanie inna niż ta w domu pacjenta. To wszystko wpływa na to, że to leczenie w trybie dziennym jest zdecydowanie lepsze.

Wśród leczonych rośnie też grupa tych, którzy podają sobie chemię samodzielnie, w warunkach domowych. I nie mówimy tu o tabletkach.

- To jest dokładnie taka sama chemia, czyli w płynie, jaką stosujemy w szpitalu. Ale jest grono pacjentów, których można wyedukować w tym zakresie, którzy się nie boją, bo to jest ważne. To są często pacjenci, którzy są bardzo czynni zawodowo, a także towarzysko - mówi dyr. Staszewski.

Przypomnijmy. W Opolskim Centrum Onkologii trwa przebudowa części przylegającej do oddziału dziennej opieki. Docelowo będzie on powiększony o pomieszczenia zajmowane obecnie przez usg, mammografię oraz poradnię chirurgii piersi.

Przebudowa ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2023 roku.
Marek Staszewski 1
Marek Staszewski 2

Wiadomości z regionu

2023-03-25, godz. 10:45 Ostrzeżenie IMGW. W regionie możliwe burze Burze z silnym wiatrem mogą wystąpić w siedmiu opolskich powiatach od godziny 14:00. » więcej 2023-03-25, godz. 09:30 W Leśnicy powstaje drugie rondo. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu Będzie bezpieczniej w Leśnicy. Samorząd buduje dwa ronda - jedno w rejonie skrzyżowania ulic Zdzieszowickiej, Polnej i Żyrowskiej. Ta inwestycja jest już… » więcej 2023-03-25, godz. 09:00 "Te święta są specyficzne ze względu na drożyznę". Zbiórka żywności ma szczególne znaczenie W ponad 70 opolskich sklepach od wczoraj (24.03) trwa świąteczna zbiórka żywności pod hasłem 'Święta godne, a nie głodne'. - Te święta są specyficzne… » więcej 2023-03-25, godz. 09:00 Mimo łagodnej zimy, brzeskie starostwo dopłaci do zimowego utrzymania dróg Mimo łagodnej zimy, brzeskiemu starostwu nie udało się zaoszczędzić na sezonowym utrzymaniu dróg. » więcej 2023-03-25, godz. 09:00 Opolskie mosty pod lupą Najwyższej Izby Kontroli. Są nieprawidłowości Stan mostów w powiatach krapkowickim oraz namysłowskim, w gminie Strzeleczki oraz tych podlegających Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Opolu sprawdzała Najwyższa… » więcej 2023-03-25, godz. 06:30 Wspólnie posprzątajmy lasy. Akcja w Nadleśnictwie Zawadzkie Leśnicy z Nadleśnictwa Zawadzkie, wspólnie z kołami łowieckimi, zapraszają w sobotę (25.03) do wspólnego sprzątania lasów. Akcja obejmie cztery różne… » więcej 2023-03-24, godz. 20:40 Przetwórstwo i nowe gatunki ryb. Rybacka LGD "Opolszczyzna" o planach na najbliższe lata Modernizacja gospodarstw rybackich i wprowadzenie nowych gatunków ryb do produkcji. To plany Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' na najbliższe… » więcej 2023-03-24, godz. 20:40 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 20:35 Wiaty na śmieci znikną z centrum Namysłowa. Miasto zmienia system odbioru odpadów Namysłów inwestuje w gospodarkę śmieciową. W tym roku samorząd zamierza dokupić nowy sprzęt, a także doposażyć mieszkańców w kolejne pojemniki. » więcej 2023-03-24, godz. 19:30 "Święta godne, a nie głodne". Trwa Wielkanocna Zbiórka Żywności Potrzebne są ryż, mąka, makaron. W ponad 70 sklepach w regionie trwa Wielkanocna Zbiórka Żywności pod hasłem 'Święta godne, a nie głodne'. Podczas zakupów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »