Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-09, 20:32 Autor: Wiesław Kaczmar

Elektryczne autobusy będą kursować w Strzelcach Opolskich i Krapkowicach

Fot. UM Strzelce Opolskie
Fot. UM Strzelce Opolskie
Fot. UM Strzelce Opolskie
Fot. UM Strzelce Opolskie
Fot. UM Strzelce Opolskie
Fot. UM Strzelce Opolskie
Samorządy Strzelec Opolskich i Krapkowic zdecydowały o wspólnym zakupie autobusów elektrycznych, które miałyby w niedalekiej przyszłości stworzyć zalążek komunikacji miejskiej w tych dwóch miastach.
W przypadku Strzelec Opolskich takie plany mają kilkuletnią już historię, poważną przeszkodą w ich realizacji były koszty zakupu elektrycznego taboru.

- Czekaliśmy na pojawienie się programu, który pomógłby nam sfinansować część kosztów zakupu elektrycznych autobusów – mówi Henryk Czempiel z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich. - Taki program pojawił się w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą "Zielony Transport Publiczny".

Burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc zaproponował związkowi gminnemu „Jedź z nami”, który zajmuje się organizacją transportu zbiorowego w kilkunastu gminach województwa opolskiego, aby złożył wniosek do tego programu. Do pomysłu dołączyły się również Krapkowice i ostatecznie złożony został wniosek na zakup czterech autobusów elektrycznych: dwa mają trafić do Strzelec Opolskich, dwa do Krapkowic – wyjaśnia Henryk Czempiel.

Koszt projektu zakupu czterech autobusów to 6,5 mln złotych, z czego 80 procent pokrywałaby dotacja z funduszu. Pozostałą kwotę, czyli wkład własny, samorządy Strzelec Opolskich i Krapkowic zobowiązały się wpłacić do związku „Jedź z nami”, który w imieniu obu gmin będzie realizował projekt. Według ostrożnych szacunków, pojazdy mogą pojawić się na miejskich trasach w Krapkowicach i Strzelcach Opolskich pod koniec przyszłego roku.
Henryk Czempiel

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej 2023-02-03, godz. 12:30 Wszystkie ręce na pokład. Mieszkańcy Strzelec Opolskich nadal zbierają na operację Michała Prawie 60 tys. zł jest już na koncie zbiórki, którą w listopadzie zarejestrowało Strzeleckie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej. Pieniądze… » więcej 2023-02-03, godz. 12:17 Trudne warunki jazdy na opolskich drogach. Pługi pracują. Ale czy nie jest ich za mało? Uwaga kierowcy. Trudne warunki na drogach. Ślisko jest między innymi na ulicach w stolicy regionu. Kierowcy mają problem, aby podjechać pod wiadukt na Ozimskiej… » więcej 2023-02-03, godz. 11:15 Potrzebne wsparcie finansowe. Więcej petentów OPS-u w Białej Przybywa osób starających się o wsparcie finansowe z Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej. Powodem jest wzrost cen towarów, opłat i usług. W swoim budżecie… » więcej 2023-02-03, godz. 10:47 Karina Bedrunka odchodzi z urzędu marszałkowskiego. Zmiana nie ma związku z anonimem 1 marca Karina Bedrunka, szefująca wydziałowi funduszy unijnych w samorządzie województwa odchodzi z pracy. W urzędzie przepracowała 25 lat. Teraz, jak przekazał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »