Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-09, 20:32 Autor: Wiesław Kaczmar

Elektryczne autobusy będą kursować w Strzelcach Opolskich i Krapkowicach

Fot. UM Strzelce Opolskie
Fot. UM Strzelce Opolskie
Fot. UM Strzelce Opolskie
Fot. UM Strzelce Opolskie
Fot. UM Strzelce Opolskie
Fot. UM Strzelce Opolskie
Samorządy Strzelec Opolskich i Krapkowic zdecydowały o wspólnym zakupie autobusów elektrycznych, które miałyby w niedalekiej przyszłości stworzyć zalążek komunikacji miejskiej w tych dwóch miastach.
W przypadku Strzelec Opolskich takie plany mają kilkuletnią już historię, poważną przeszkodą w ich realizacji były koszty zakupu elektrycznego taboru.

- Czekaliśmy na pojawienie się programu, który pomógłby nam sfinansować część kosztów zakupu elektrycznych autobusów – mówi Henryk Czempiel z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich. - Taki program pojawił się w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą "Zielony Transport Publiczny".

Burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc zaproponował związkowi gminnemu „Jedź z nami”, który zajmuje się organizacją transportu zbiorowego w kilkunastu gminach województwa opolskiego, aby złożył wniosek do tego programu. Do pomysłu dołączyły się również Krapkowice i ostatecznie złożony został wniosek na zakup czterech autobusów elektrycznych: dwa mają trafić do Strzelec Opolskich, dwa do Krapkowic – wyjaśnia Henryk Czempiel.

Koszt projektu zakupu czterech autobusów to 6,5 mln złotych, z czego 80 procent pokrywałaby dotacja z funduszu. Pozostałą kwotę, czyli wkład własny, samorządy Strzelec Opolskich i Krapkowic zobowiązały się wpłacić do związku „Jedź z nami”, który w imieniu obu gmin będzie realizował projekt. Według ostrożnych szacunków, pojazdy mogą pojawić się na miejskich trasach w Krapkowicach i Strzelcach Opolskich pod koniec przyszłego roku.
Henryk Czempiel

Wiadomości z regionu

2024-04-21, godz. 15:05 Miss Tiffani od Lalanki najpiękniejszym czworonogiem pierwszego dnia wystawy psów w Mosznej Miss Tiffani od Lalanki zdobywczynią tytułu Best in Show podczas sobotniej Krajowej Wystawy Psów Rasowych w Mosznej. Dziś (21.04) drugi dzień zawodów i wybór… » więcej 2024-04-21, godz. 14:08 Masz w domu zwierzęta? Szukaj kwiatów, które są dla nich bezpieczne Kilkaset gatunków kwiatów można znaleźć na Festiwalu Roślin w Toyota Park w Opolu. Monstery, kaktusy, filodendrony czy kalatee - to tylko niektóre z gatunków… » więcej 2024-04-21, godz. 14:06 "Robimy to dla wszystkich". Akcja sprzątania ogrodu w centrum miasta Powstanie ogródka społecznego - taki cel postawili przed sobą przedstawiciele Fundacji HumanDoc, którzy zaprosili mieszkańców do sprzątania terenu znajdującego… » więcej 2024-04-21, godz. 14:04 Frekwencja wyborcza w regionie. KBW podało dane 11,92% - to średnia frekwencja wyborcza zanotowania o godzinie 12:00 w drugiej turze wyborów na terenie województwa opolskiego - podaje Delegatura Krajowego… » więcej 2024-04-21, godz. 14:00 Dogrywka wyborcza w toku. Głosują m.in. mieszkańcy Tarnowa Opolskiego [ZDJĘCIA] Trwa druga tura wyborów samorządowych. W 23 gminach województwa opolskiego wyborcy ponownie wybrali się do urn, aby zagłosować na wójta, burmistrza czy… » więcej 2024-04-21, godz. 13:57 Od poniedziałku kolejne zmiany w organizacji ruchu w związku z budową ronda w Zimnicach Małych na DK45 Wraz z nowym tygodniem będzie obowiązywać kolejna zmiana organizacji ruchu w związku z budową ronda w Zimnicach Małych na DK 45. Jak informuje Generalna… » więcej 2024-04-21, godz. 12:38 Spokojna niedziela wyborcza. Policja nie musiała do tej pory interweniować Druga tura wyborów samorządowych na Opolszczyźnie przebiega bardzo spokojnie - informuje opolska policja. Opolscy policjanci od wczesnych godzin porannych czuwają… » więcej 2024-04-21, godz. 11:50 Kierujący próbował uniknąć zderzenia z sarną, doszło do dachowania Mamy utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 414 w Smolarni. Przed 11:00 dachował tam samochód osobowy. » więcej 2024-04-21, godz. 11:02 Nasięźrzał w Stobrawskim Parku Krajobrazowym jest bezpieczny. Zadbali o to pracownicy Przebudowa jednej z dróg na terenie Stobrawskiego Paku Krajobrazowego zagrażała roślinom. Pracownicy jednostki musieli przesadzić ponad 300 nasięźrzałów… » więcej 2024-04-21, godz. 08:40 Ruszyła wyborcza dogrywka. Wszystkie lokale w regionie otwarto o godzinie 07:00 Rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. - Nie ma informacji, by były jakieś zakłócenia - przekazał Radiu Opole Rafał Tkacz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »