Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-24, 13:10 Autor: Witold Wośtak

Mundurowi dzielą się krwią w ramach ogólnopolskiej akcji

Akcja "Nasza Krew - Nasza Ojczyzna" przy KWP w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Akcja "Nasza Krew - Nasza Ojczyzna" przy KWP w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu zaparkował dziś (24.11) przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. To coroczna akcja "Nasza Krew - Nasza Ojczyzna", którą prowadzą służby mundurowe.
Tego roku głównym organizatorem jest Straż Graniczna. Jak mówi podkomisarz Dariusz Świątczak, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu, nie każdy chętny jest kwalifikowany do donacji przez lekarza.

- My jednak zawsze podkreślamy, aby przyjść i przynajmniej spróbować, bo naprawdę każda kropla krwi jest cenna. Podpowiem tylko, że jeśli ktoś nie może przyjść do nas bezpośrednio przed 14:00, a chciałby wziąć udział w tej konkretnie akcji, może w dowolnym punkcie krwiodawstwa podać hasło akcji i wtedy krew zostanie przypisana do tej zbiórki.

Dawcy krwi uważają, że przyjazd krwiobusa do KWP to dobra okazja do podzielenia się bezcennym lekiem.

- Staram się oddawać krew systematycznie, kiedy tylko odpowiada mi czasowo i pod względem zdrowotnym. Jeśli są akcje w komendzie, uczestniczę w nich praktycznie za każdym razem. Motywuje mnie przede wszystkim chęć pomocy innym ludziom, bo krew jest bardzo potrzebna dla dzieci, dorosłych i poszkodowanych w wypadkach.

- Mnie motywuje wyłącznie fakt, że autobus przyjeżdża do nas na parking. Na miejscu można podzielić się krwią, więc korzystam i jeśli mogę, oddaję krew honorowo.

Wśród dawców był między innymi młodszy inspektor Maciej Milewski, naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Opolu. - To chęć pomagania i podarowania czegoś od siebie - zaznacza.

- Dla mnie to już któryś raz z kolei i myślę, że będę to robił cały czas, jeśli tylko zdrowie pozwoli. Jednocześnie chciałbym zachęcić do tego wszystkich, bo każdy może w jakiś sposób pomóc, a nie trzeba być bogatym. To jest dar serca i własnego zdrowia czy życia dla kogoś, kto tego potrzebuje.

Krwiobus będzie dostępny na parkingu policji do 14:00.
Dariusz Świątczak
Krwiodawcy
Maciej Milewski

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej 2023-12-06, godz. 16:00 Budowlańcy wjechali na posesję, ale czy mogli? Radio Opole interweniuje Na zakres prowadzonych prac skarżą się mieszkańcy opolskiej wyspy Pasieka, których dom sąsiaduje z przebudowywanym wiaduktem przy ul. Powstańców Śląskich… » więcej 2023-12-06, godz. 15:30 "Sprawia uśmiech". Mikołaj przyjechał z workiem prezentów do USK Była radość, ale też zaskoczenie. Mikołaj odwiedził dziś (06.12) pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, którzy przebywają na oddziale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »