Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-23, 14:32 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Ponad 27 milionów złotych dla opolskich samorządów na dodatkowe połączenia autobusowe

Podpisanie umów z samorządami [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podpisanie umów z samorządami [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podpisanie umów z samorządami [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podpisanie umów z samorządami [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opolskie samorządy otrzymały ponad 27 milionów złotych na organizację publicznego transportu zbiorowego w przyszłym roku. Dofinansowaniem będą objęte 263 linie autobusowe. Dzięki temu mieszkańcy wielu będą mogli dotrzeć do pracy, szkół czy instytucji kultury.
- Utrzymanie kwoty ponad 30 milionów złotych na te przewozy świadczy o tym, że one w naszym województwie są jak najbardziej potrzebne i oczekiwane. Mamy tutaj gminy, powiaty i związki gminno-powiatowe. To też jest ważne, że powiaty i gminy współpracują między sobą. O podziale 2,5 miliona złotych, które zostały z tej puli będziemy jeszcze decydować - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Nasza gmina ma 24 miejscowości i problem komunikacyjny jest bardzo duży - mówi Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa. - Gmina Korfantów leży poza wszelkimi szlakami komunikacyjnymi. W zasadzie mamy tylko kawałek drogi krajowej i dwie drogi wojewódzkie. Korfantów nie ma autostrady ani innych połączeń kolejowych. Dla nas te pieniądze, które nam pomagają są istotne. Korfantów to jedna z dwóch gmin, które nie mają bezpośredniego połączenia z Opolem. I to pokazuje, że gmina jest wykluczona z transportu publicznego.

- Mamy dwie linie, które są zgłoszone. Już od kilku lat korzystamy z tych pieniędzy i dzięki temu mieszkańcy mają możliwość dojazdu do stolicy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, a młodzież do szkół - dodaje Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki.

Jedną z trzech gmin, które przystępują dopiero do tego programu jest Dąbrowa.

- Gminy sąsiadujące bezpośrednio z Opolem mają ogromną potrzebę, żeby tam dotrzeć - mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa. - My oddaleni 5/8 kilometrów od granicy miasta nie mieliśmy takich możliwości. Od stycznia w gminie Dąbrowa zafunkcjonują autobusy lub busy. Wykonawca, który wygra, będzie mógł taką usługę bezpłatnie oferować. Będą dwie linie i one będą po całej gminie docierać na rogatki gminne tak, aby mieszkańcy mogli się przesiąść na inne autobusy.

Pieniądze z funduszu przewozów autobusowych trafiły łącznie do 24 gmin, 3 powiatów i 2 związków gminno-powiatowych.
Sławomir Kłosowski
Janusz Wójcik, Jerzy Treffon
Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 18:00 Anna Dymna w Opolu. Fundacja L'Arche zaprasza na debatę społeczną Fundacja L'Arche z Opola chce rozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym celu organizacja zaprasza na debatę społeczną do… » więcej 2023-02-04, godz. 17:20 Trenuj z wojskiem w ferie. Tłumy chętnych w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczą strzelać, rzucać granatem i jak walczyć wręcz. Ponad stu ochotników wzięło udział w zimowym szkoleniu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:20 "Kraina Zdrowia Dzieci". Toyota Park stał się na chwilę największą przychodnią dziecięcą Budynek Toyota Park w Opolu na kilka godzin stał się największą przychodnią dla dzieci w regionie. Trwa akcja NFZ organizowana pod hasłem 'Kraina Zdrowia… » więcej 2023-02-04, godz. 13:49 Pożar mieszkania na osiedlu AK w Opolu. Jest komunikat spółdzielni Jedna osoba ucierpiała w pożarze mieszkania na czwartym piętrze bloku przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu. Do zdarzenia doszło dzisiaj (04.02) przed godziną… » więcej 2023-02-04, godz. 13:30 Startuje kolejna edycja "Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina". W puli 150 tys. złotych 150 tys. złotych zaplanował gogoliński samorząd na inwestycje w ramach tegorocznej edycji 'Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina'. To projekt wzorowany na… » więcej 2023-02-04, godz. 13:15 Wodzenie niedźwiedzia w Kadłubie. "Niesiemy pomyślność" W Kadłubie w powiecie strzeleckim od rana trwa wodzenie niedźwiedzia. Grupa przebierańców przemierza wioskę i rozwesela mieszkańców. Najważniejszym bohaterem… » więcej 2023-02-04, godz. 11:55 Trwa modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Opolu Będzie nie tylko ładniej, ale też cieplej. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Wodociągowej w Opolu zmienia się nie do poznania. Trwa wielka modernizacja… » więcej 2023-02-04, godz. 11:00 Studniówka z Radiem Opole. Dzisiaj bawią się maturzyści opolskiego Elektryczniaka Kolejny weekend zabaw studniówkowych z Radiem Opole. Dzisiaj (04.02) na bal wybierają się maturzyści z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki… » więcej 2023-02-04, godz. 08:43 Mocno wiało w regionie. Prawie 40 interwencji opolskich strażaków Prawie 40 razy wyjeżdżali opolscy strażacy do interwencji związanych z silnym wiatrem w regionie. Były to najczęściej pochylone lub powalone na jezdnie… » więcej 2023-02-04, godz. 08:00 Marzą o remoncie. Opolski ośrodek rehabilitacji dzieci z wadą słuchu potrzebuje wsparcia [ZDJĘCIA] Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu potrzebuje pieniędzy na remont nowego lokalu. Budynek, w którym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »