Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-19, 18:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Harcerze przyjechali do Opola. "To wyjątkowi ludzie, mocno się angażują" [ZDJĘCIA]

Harcerze przyjechali do Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Harcerze przyjechali do Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Harcerze przyjechali do Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Harcerze przyjechali do Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Harcerze przyjechali do Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Harcerze przyjechali do Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie czterech lat, wybranie nowych władz oraz opracowanie planu na kolejne lata. To było harcerskie zadanie na dzisiaj. W Opolu odbył się 8. Zjazd Opolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego.
Nie zabrakło również podziękowań oraz odznaczeń. Złoty Krzyż Zasługi dla ZHP wręczono harcmistrz Magdalenie Lenartowicz.

- Harcerze to jest takie stowarzyszenie, które jest zawsze pierwsze, jeśli chodzi o niesienie pomocy - mówi Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski. - Mocno się też angażują. Ja się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tym zjeździe i widzieć, że ta chorągiew opolska żyje, rozwija się. Cały czas pozyskuje nowych, młodych ludzi i ta praca z młodzieżą tutaj na Opolszczyźnie jest coraz lepsza, ona się odnawia, odbudowuje.

- Harcerze to wyjątkowi ludzie, którzy myślą nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o innych - dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Rozwijają się w szacunku do drugiego człowieka, ale również w zgodzie z przyrodą, która nas otacza. Uczą młodych ludzi, jak odnajdywać się we współczesnym świecie. Pokazują w działaniu, jak można się rozwijać. To taka nauka przez praktykę.

- Obecnie naszym największym wyzwaniem, z jakim musimy się mierzyć to jest sytuacja zewnętrzna. Najpierw była pandemia, potem wojna, która nadal jest, ale oprócz tego jest jeszcze coś - podkreśla harcmistrz Adam Pończocha z Chorągwi Opolskiej ZHP.

- Natomiast obecnie naszym głównym wyzwaniem jest bycie tak naprawdę atrakcyjną alternatywą dla dzieci i młodzieży. Wobec czego musimy z jednej strony czynić nasz program drużyny i pracę drużyny atrakcyjną, wyzwaniową, przygodową, w taki sposób, żeby zachęcić dzieci, które mogą równie dobrze siedzieć przed komputerem. Stawiamy przede wszystkimi na atrakcyjność programu.

Harcerze zwracają uwagę, że po pandemicznym zastoju, sytuacja zaczyna się poprawiać. Jest powrót do harcerstwa.

- Na pewno po pandemii widzimy wzrost zainteresowania takim typem spędzania czasu wolnego i rozwoju. Mamy u siebie dzieci, wnuki naszych instruktorów, ale mamy też dużo nowych ludzi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z harcerstwem. Są oni nie tylko w wieku szkolnym, bo przychodzą też do nas dorośli - dodaje podharcmistrzyni Barbara Ponicka z Chorągwi Opolskiej ZHP.

Dodajmy, że do ZHP w naszym regionie należy prawie 1500 członków, którzy zrzeszeni są w 7 hufcach.
Tomasz Witkowski
Zuzanna Donath-Kasiura
harcmistrz Adam Pończocha
podharcmistrzyni Barbara Ponicka

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »