Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-07, 15:15 Autor: Daniel Klimczak

Wilki koło Lubszy. Władze gminy zalecają ostrożność w lasach. Czy jest się czego obawiać?

Wilk [fot. Daniel Klimczak]
Wilk [fot. Daniel Klimczak]
W lasach pod Brzegiem ponownie pojawiły się wilki. Władze gminy Lubsza zalecają ostrożność podczas leśnych spacerów i powstrzymanie się przed wchodzeniem do nich przez seniorów i dzieci.
Wójt Bogusław Gąsiorowski wyjaśnia, że apel nie oznacza zakazu wstępu do lasu, jednak należy mieć na uwadze możliwe, jego zdaniem, zagrożenie.

- W ubiegły piątek po pracy byłem na grzybach za miejscowością Lubsza. W sąsiedztwie tej miejscowości przebiegło mi coś czarnego, wilkowatego, przez las. Dziecko czy starsza osoba miałaby kłopot, aby się obronić przed watahą. Stąd jest mój apel. Bezpieczeństwo i życie ludzkie jest największą wartością, jaką znam - powiedział.

Samorządowiec wskazuje też na doniesienia od hodowców zwierząt, których inwentarz ucierpiał na skutek ataku drapieżników.

Na stronie internetowej urzędu można przeczytać o grupie 6 osobników. Obecność wilków potwierdza nadleśniczy Nadleśnictwa Brzeg Bartłomiej Kastelik, jednak jest on ostrożny, jeśli chodzi o wskazywanie ich możliwej liczby.

- To, że wilk atakuje inwentarz czy też zwierzęta gospodarskie, to jest prawda. To jednak nie znaczy, że musi być akurat wataha. Może to być jeden wilk, który dokona szkód, jeżeli ten inwentarz nie jest zabezpieczony w odpowiedni sposób - tłumaczy.

Z kolei przyrodnik z Dolnośląskiego Klubu Ekologicznego Marek Stajszczyk potwierdza, że na pograniczu powiatów brzeskiego i namysłowskiego może żyć cała wataha. Jak jednak dodaje, ludzie nie muszą obawiać się tych zwierząt.

- Wilki wróciły tutaj co najmniej 8 lat temu i w tej chwili na pewno tu jest jedna wataha między Brzegiem a Namysłowem. Wilki nie są zainteresowane kontaktem z ludźmi. One nas unikają - dodaje.

Doniesienia o wilkach na razie nie odstraszają amatorów grzybów. W mediach społecznościowych organizują oni nocną wyprawę w ich poszukiwaniu. Także liczba samochodów na leśnych parkingach świadczy o wciąż niesłabnącym zainteresowaniu tą formą spędzania wolnego czasu.
Bogusław Gąsiorowski
Bartłomiej Kastelik
Marek Stajszczyk

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej 2022-11-26, godz. 15:05 3 auta zderzyły się w Trzebiszynie, 2 na DK46. Trudne warunki na trasach regionu Choć mróz odpuścił warunki na trasach województwa do doskonałych nie należą. Jest mokro i ślisko. Co rusz otrzymujemy informację o kolejnych wypadkach… » więcej 2022-11-26, godz. 14:29 Podczas szukania przecen w "Karolince" można zadbać również o zdrowie Badanie poziomu cukru i ciśnienia oraz profilaktyka dotycząca raka piersi czy raka jąder. Między innymi takie możliwości daje dzisiaj (26.11) akcja 'Zdrowie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Powodem masowego zachorowania lokatorów ośrodka w Głuchołazach mogą… Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej 2022-11-26, godz. 10:26 Kolizja busa z samochodem ciężarowym w Pisarzowicach Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana po zderzeniu samochodu ciężarowego z busem w Pisarzowicach. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »