Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 17:45 Autor: Witold Wośtak

Opole ma polsko-ukraiński mural wdzięczności i solidarności

Polsko-ukraiński mural na ścianie PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Polsko-ukraiński mural na ścianie PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Polsko-ukraiński mural na ścianie PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Polsko-ukraiński mural na ścianie PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Dwie twarze kobiet w biało-czerwonych i żółto-niebieskich kolorach. Tak wygląda polsko-ukraiński mural, który odsłonięto dzisiaj (30.09) na jednej ze ścian Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu.
Jak mówią inicjatorzy zza wschodniej granicy, od samego początku malowidło wywołuje uśmiechy u ukraińskich dzieci, które z większą chęcią będą teraz przychodzić do szkoły. Mówią Michał, Alla i Yaroslav.

- Nie tylko rząd polski okazuje wsparcie Ukrainie, ale również zwykli Polacy przyjmują w swoich domach uchodźców z Ukrainy i poza tym okazują różnego rodzaju wsparcie.

- Po prostu chcemy pozostawić po sobie coś w historii Opola, żeby następne pokolenia Polaków i Ukraińców oglądały oraz pamiętały, jakie wsparcie okazali Polacy w tak trudnym czasie dla Ukrainy.

- To bardziej gest solidarności narodów dla uczniów z tej szkoły, aby było im miło przychodzić tutaj. Widziałem dzisiaj zadowolone twarze dzieci. Mówią, że jest wow, fajnie i super.

Alicja Mielniczuk, dyrektorka szkoły, zaznacza, że w jej placówce uruchomiono oddział przygotowawczy dla ukraińskich dzieci z klas 1-3.

- W tej chwili mamy 15 takich uczniów, ale ta liczba ewaluuje -jedne dzieci przyjeżdżają, inne wyjeżdżają. W każdym razie jesteśmy otwarci i chcemy, żeby one czuły się dobrze w naszej szkole oraz żeby zapomniały o przeżyciach wojennych z Ukrainy.

Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w opolskim ratuszu, przekonuje, że jesteśmy świadkami wielkiej historii.

- Bohaterstwo Ukraińców jest do podkreślenia po wielokroć. Drugim niesamowitym wydarzeniem jest nasze zachowanie społeczne. Prawie w każdym domu widać miejsce wsparcia czy zaangażowania, aby pomóc.

- Skutki tej wojny ponoszą nie tylko Ukraińcy, ale także Polacy. Są problemy wynikające chociażby ze wzrostu cen prądu i gazu. Jest nam więc potrzebne tego rodzaju wsparcie. Tylko kiedy będziemy trzymać się razem, jesteśmy w stanie pokonać wszystkie trudności. Dla mnie ten mural jest najlepszym tego wyrazem - dodaje Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji.

Mural został wykonany dzięki farbie antysmogowej, oczyszczającej powietrze.
Michał, Alla i Yaroslav
Alicja Mielniczuk
A. Iszczuk i Ł. Śmierciak

Wiadomości z regionu

2022-12-02, godz. 17:51 Opole: potrącenie na przejściu dla pieszych Do potrącenia 16-latka doszło w Opolu na ulicy Książąt Opolskich przed godziną 16. » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 Rozmawiali m.in. o uzależnieniach cyfrowych. "To nie wina dziecka, tylko potarganych rodziców" 'Uzależnienia - jeden problem, wiele perspektyw' - to tytuł konferencji naukowo-szkoleniowej, która miała miejsce dziś (2.12) na Uniwersytecie Opolskim. Specjaliści… » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 "My się tutaj nie zamykamy". Osoby niepełnosprawne pokazały swoje talenty muzyczne Za nami 12. edycja Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Niepełnosprawnych. Tym razem na scenie NCPP w Opolu wystąpiło 11 wykonawców, którzy są podopiecznymi… » więcej 2022-12-02, godz. 16:30 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej 2022-12-02, godz. 16:15 Lekcja historii i tolerancji w Zespole Szkół w Kietrzu. Finał międzynarodowego projektu Erasmus 'Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość' - to tytuł międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego przez Zespół Szkół… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Założenia są ambitne, a jak je wykonać? Rada bezpieczeństwa ruchu drogowego o programie działań do 2030 Do 2030 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach ma spaść o 50%, do maksimum 1455. To zakłada Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030… » więcej 2022-12-02, godz. 14:15 Łubniany: bakterie z grupy coli w wodociągu. W pogotowiu beczkowozy Duże problemy z wodą w gminie Łubniany. Bakterie z grupy coli wykryto w wodociągu zasilającym sołectwa: Jełowa, Łubniany, Brynica, Dąbrówka Łubniańska… » więcej 2022-12-02, godz. 13:15 Sukces USK w Opolu. Wysokie miejsce w rankingu szpitali klinicznych i instytutów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu w gronie liderów najlepiej zarządzanych szpitali klinicznych i instytutów w Polsce. Opolska placówka zajęła wysokie… » więcej 2022-12-02, godz. 12:10 Ofiara straciła wzrok w jednym oku. Pobicie w pociągu przed opolskim sądem Uderzył mężczyznę w pociągu, a ten stracił wzrok w jednym oku. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Kacpra Ż. Do zdarzenia doszło w lipcu tego… » więcej 2022-12-02, godz. 11:13 Drogi i chodniki będą śliskie. Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią IMGW ostrzega mieszkańców woj. opolskiego przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź. Niebezpieczne zjawiska pogodowe wystąpią dzisiaj (02.12)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »