Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 16:40 Autor: Maja Laksy

Przedstawiciele partii Razem z pytaniami do ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o pieniądze na naukę języka niemieckiego

Przedstawiciele opolskiego okręgu partii Razem pytają ministra edukacji Przemysława Czarnka o pieniądze na naukę języka niemieckiego [fot.Maja Laksy]
Przedstawiciele opolskiego okręgu partii Razem pytają ministra edukacji Przemysława Czarnka o pieniądze na naukę języka niemieckiego [fot.Maja Laksy]
Przedstawiciele opolskiego okręgu partii Razem pytają ministra edukacji Przemysława Czarnka o pieniądze na naukę języka niemieckiego. Ich zdaniem 40 milionów złotych, które nie trafią na nauczanie języków mniejszości narodowych i etnicznych, zostaną przesunięte na utworzenie Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.
- Wraz z posłanką Marceliną Zawiszą i posłanką Pauliną Matysiak postanowiliśmy wysłać interpelacje do ministra Czarnka - mówi Kamila Jarońska, członkini zarządu partii "Razem".

- Pytamy, czy 40 milionów złotych, które zostały odebrane dzieciom z opolskiego, poszły tak jak minister Czarnek zapowiadał na naukę języka polskiego za granicą, głównie do Niemiec. Ponieważ główna organizacja szkolna, oświata w Berlinie żadnego dofinansowania w tym roku nie dostała i oni się borykają z wielkimi problemami ze znalezieniem pieniędzy na wynajem sal czy opłaceniem nauczycieli języka polskiego. Więc, co się stało z tymi pieniędzmi? Na co one rzeczywiście poszły?

Zdaniem Jerzego Przystajko, przedstawiciela partii "Razem", obniżenie subwencji oświatowej na naukę języków mniejszości negatywnie wpływa m.in. na różnorodność kultur na Opolszczyźnie.

- Różnorodność to jest coś, z czym nie należy walczyć. Różnorodność powinniśmy celebrować. Opolszczyzna ma atut związany z lepszą znajomością języka niemieckiego niż w innych regionach kraju. To jest atut, który pozwala na to, że międzynarodowe firmy lokują tutaj swoją działalność. To jest atut dla mieszkańców naszego regionu. Atut dla dzieciaków, które uczą się dodatkowego języka obcego. Nie rozumiem, dlaczego mamy swoim dzieciom to zabierać.

Dodajmy, że w interpelacji zawarto również pytanie o to, dlaczego powoływany jest nowy instytut, skoro istnieją już inne, wspierające polską edukację za granicą. Przedstawiciele partii Razem oczekują odpowiedzi od szefa resortu edukacji w ciągu sześciu najbliższych tygodni.
Kamila Jarońska
Jerzy Przystajko

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej 2022-11-29, godz. 10:40 Kranówka z sieci Michałówek już zdatna do spożycia - informują służby sanitarne Mieszkańcy miejscowości Michałówek, Sosnówka i Grodziec w gminie Niemodlin już mogą pić i korzystać z kranówki. Jak potwierdził Powiatowy Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »