Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-28, 14:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Trwa policyjna akcja NURD. Funkcjonariusze obserwują zachowania pieszych i rowerzystów

Akcja niechronieni uczestnicy ruchu drogowego [fot.Kasia Nowak]
Akcja niechronieni uczestnicy ruchu drogowego [fot.Kasia Nowak]
Opolscy policjanci obserwują dziś (28.09) zachowania pieszych, rowerzystów oraz kierujących hulajnogami elektrycznymi. Trwa ogólnopolska akcja NURD, czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze sprawdzają między innymi, czy kierowcy zatrzymują się przed przejściami dla pieszych, ale też czy sami piesi nie wbiegają na nie.
- Przez cały dzień można nas spotkać przy przejściach dla pieszych, ale też wokół skrzyżowań. Patrzymy, czy pieszy nie przebiega przez jezdnię, rowerzysta nie jedzie po chodniku - mówi podkomisarz Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

- Zwrócimy też uwagę, w jakich miejscach oni przechodzą przez jezdnię. Przede wszystkim ważne, aby to było w miejscach bezpiecznych, żeby piesi też stosowali się do sygnalizacji świetlnej. Niebezpieczne miejsca to wzniesienia, mosty, zakręty. W tych miejscach najczęściej dochodzi do wypadków z ich udziałem, a one niestety kończą się tragicznie, bo nie są chronieni przez żaden element zabezpieczenia.

Zarówno piesi, jak i rowerzyści jednogłośnie podkreślają, że coraz częściej kierowcy zatrzymują się przed przejściem, choć jeszcze zdarza się im zapominać.

- Zatrzymują się, tam, gdzie ja mieszkam, to kierowcy hamują. Chodzę na bardzo ruchliwym przejściu i mimo, że są korki, to kierowca zatrzymuje się. - Ja przewidują, że kierowcy jest się gorzej zatrzymać i chcę być zdrowa, chcę chodzić i nie chcę, żeby ktoś przeze mnie miał też kłopoty, więc zwracam uwagę. Bardzo uważam, jako piesza i jako kierowca. - Nie ma z tym problemu. Zatrzymują się.

Dodajmy, że według nowego taryfikatora kierowcom, którzy nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu, grozi mandat w wysokości 1500 złotych, a w przypadku recydywy to już 3 tysiące złotych. Taka sama kara jest też za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.
podkomisarz Tomasz Kukułka
Piesi

Wiadomości z regionu

2022-11-30, godz. 22:04 Mundial w Katarze. Polska przegrała z Argentyną, ale mamy awans [KOMENTARZE] Piłkarska reprezentacja Polski awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. W rozegranym na Stadionie 974 w Dosze meczu 3. kolejki grupy C drużyna… » więcej 2022-11-30, godz. 21:00 Zdążyć przed zimą. Wielki front robót na drogach wojewódzkich W połowie grudnia zakończy się remont nawierzchni na DW 385 w Krasnej Górze, podobnie będzie na DW 401 między Młodoszowicami a Grodkowem. Zakończy się… » więcej 2022-11-30, godz. 19:30 Opolska młodzież radzi, jak oszczędzać prąd i gaz. Ruszyła kampania "Oszczędzaj jak Młodzi" Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wspólnie z Technikum Elektrycznym w Opolu opracowało kilka rad, jak skutecznie oszczędzać prąd, wodę… » więcej 2022-11-30, godz. 18:30 "Wezwań do zdarzeń jest coraz więcej". Opolska baza LPR ma już 6 lat Średnio startuje od 4 do 5 razy dziennie, a w ciągu ostatniego roku wykonał blisko 550 lotów. Mowa o Ratowniku23, czyli śmigłowcu, który od 6 lat służy… » więcej 2022-11-30, godz. 18:00 W Kolonowskiem będzie bezpieczniej. Mobilne zapory dla OSP Fosowskie Strażacy z OSP Fosowskie w gminie Kolonowskie jednym z laureatów IV edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne… » więcej 2022-11-30, godz. 17:00 Przebudowa Krapkowickiej w Opolu. Oferty można składać do 5 grudnia Przedłużono termin składania ofert na przebudowę ulicy Krapkowickiej w Opolu. Dziś (30.11) w opolskim magistracie miało nastąpić otwarcie ofert na to zadanie… » więcej 2022-11-30, godz. 16:35 Panowie poszli na badania. Rośnie świadomość profilaktyki raka jąder i prostaty Rak jąder może dotyczyć także młodych mężczyzn, a wczesne wykrycie tej choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Podczas listopadowej akcji Movember specjaliści… » więcej 2022-11-30, godz. 16:00 Opole: bez długich kolejek w ostatnim dniu składania wniosków o tańszy prąd Mija dzisiaj (30.11) termin złożenia wniosku o tańszy prąd dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów użyteczności publiczne… » więcej 2022-11-30, godz. 15:30 Mundial w Katarze. Wieczór pełen emocji, czyli mecz Polska - Argentyna - Polacy muszą to wygrać - tak o dzisiejszym (30.11) mundialowym meczu polskiej reprezentacji z Argentyną mówią opolanie. Emocji nie zabraknie. Większość… » więcej 2022-11-30, godz. 14:15 Oszuści internetowi wciąż aktywni. Policja apeluje o rozsądek Wykorzystują internet do oszustw. Strzelecka policji przestrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami i kupującymi. W ostatnich dniach do kryminalnych z KPP w Strzelcach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »