Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-26, 18:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Chętnych do 172. Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu nie brakuje. Rośnie zainteresowanie służbą w WOT

Przysięga żołnierzy WOT [fot. A. Pospiszyl]
Przysięga żołnierzy WOT [fot. A. Pospiszyl]
Rozmowa z kandydatem w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Rozmowa z kandydatem w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Do ich zadań należy m.in. zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W pandemii wspierali personel medyczny i pomagali służbom sanitarnym. Od miesięcy są także obecni na wschodniej granicy. Mowa o żołnierzach Wojsk Obrony Terytorialnej. To najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który funkcjonuje w Polsce od pięciu lat. Po ataku Rosji na Ukrainę zainteresowanie tą formą służby wzrosło kilkukrotnie. Teraz, kiedy nabór trwa także do batalionu WOT w Opolu chętnych tym bardziej przybywa.
- Wybrałem batalion w Opolu, ponieważ tutaj mieszkam i bardzo blisko mam do tej jednostki. Chcę się sprawdzić w Wojskach Obrony Terytorialnej - mówi jeden z kandydatów.

- Stwierdziłam że dobrym rozwiązaniem będzie Opole, tym bardziej że zawsze interesowało mnie wojsko służby, mundurowe ze względu na to, że lubię swoją pracę. Jest to dobrym rozwiązaniem, żeby połączyć te dwie rzeczy - dodaje pani Weronika.

- Mamy wielu chętnych, którzy są wstąpić do 172. Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu. Do tej pory w naszym regionie można było się zgłaszać tylko do Brzegu - mówi ppłk Arkady Smoliński, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu. - Z samego założenia batalion obrony terytorialnej opolski przyjmuje ludzi z naszego terenu, czyli z powiatów, które są najbliższe Opolu. To powiat oleski, krapkowicki, ziemski opolski i miasto Opole. Dlatego młodzi ludzie chcą służyć na terenie swojego miasta, swojej gminy, w swojej wiosce. Stąd zainteresowanie w Opolu jest zdecydowanie większe.

Pierwsze szkolenie podstawowe dla 172. Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu odbędzie się 25 listopada i potrwa 16 dni. Szkolenie wyrównawcze dla osób, które były już w wojsku rozpocznie się 3 grudnia i potrwa 8 dni.

- Większość kandydatów to osoby od 24 do 38 roku życia. - mówi por. Michał Gełej, oficer wydziału rekrutacji w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Opolu. - Korzyści finansowe, jakie płyną z bycia "terytorialsem" to 78% ulgi na przejazdy środkami komunikacji publicznej, zwroty kosztów za podróże służbowe, a także uposażenie za każdy dzień ćwiczeń w korpusie szeregowych około 130 zł plus dodatek za gotowość bojową, który wynosi 456 złotych.

Przypomnijmy, że nowy batalion lekkiej piechoty powstał na terenie kompleksu 10. Opolskiej Brygady Logistycznej przy ul. Domańskiego. To tu "terytorialsi" będą się szkolić i rozwijać swoje umiejętności.

Po 5 latach od powstania Wojsk Obrony Terytorialnej formacja liczy ponad 32 tysiące żołnierzy. Docelowo według założeń Ministerstwa Obrony Narodowej do 2026/2027 roku ma ich być 50 tysięcy.
kandydaci
ppłk Arkady Smoliński
por. Michał Gełej

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej 2022-11-29, godz. 10:40 Kranówka z sieci Michałówek już zdatna do spożycia - informują służby sanitarne Mieszkańcy miejscowości Michałówek, Sosnówka i Grodziec w gminie Niemodlin już mogą pić i korzystać z kranówki. Jak potwierdził Powiatowy Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »