Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-25, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Ponad 6 tysięcy 90-latków mieszka w naszym województwie. Takie osoby wymagają wsparcia

Wolontariusze Caritasu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wolontariusze Caritasu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Ks. Arnold Drechsler [fot. Wanda Kownacka]
Ks. Arnold Drechsler [fot. Wanda Kownacka]
Na Opolszczyźnie mieszka najwięcej osób powyżej 90. roku życia. Tak wynika z najnowszych danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że to wzrost w ciągu 10 lat o 127 procent. Mieszkańców zbliżających się do setki jest w województwie ponad 6 tys.
- Z jednej strony mamy to, czego ludzie pragną, czyli długie życie. Z drugiej strony wiemy, że ten wiek powoduje pewne ograniczenia - zauważył w "Porannej Rozmowie Radia Opole" ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej. - Już w 1991 roku pisał o tym arcybiskup Nossol, że w najgorszej sytuacji są ludzie starsi. Dlatego, że wtedy otworzyły się bramy na zachód, ludzie zaczęli wyjeżdżać zostawiając starszych ludzi na pastwę losu. Wtedy powstał program "Stacji Opieki Caritas". Byliśmy pierwszym województwem, na terenie którego powstały niepubliczne, czyli pozarządowe praktyki pielęgniarskie, pielęgniarstwa środowiskowego.

- Naszym zadaniem było wspieranie rodziny, a nie jej wyręczanie - podkreśla ks. Arnold Drechsler. - To rodzina jest wciąż największym świadczeniodawcą usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Jednak tej rodziny nie można pozostawić samej. Pozostawione same sobie, jeżeli się zawalą, to będą nieopisane, negatywne skutki dla całego systemu opieki zdrowotnej, służby zdrowia. My mamy w tej chwili pod opieką około 7 tysięcy osób w województwie opolskim. Pielęgniarki Caritas wzmacniają zdolności opiekuńcze rodziny. Natomiast państwo musi ze swej strony również zadbać o to, żeby te osoby mogły być jak najdłużej w domu - zaznacza ks. Arnold Drechsler.
ks. Arnold Drechsler cz. 1
ks. Arnold Drechsler cz. 2

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej 2022-11-29, godz. 10:40 Kranówka z sieci Michałówek już zdatna do spożycia - informują służby sanitarne Mieszkańcy miejscowości Michałówek, Sosnówka i Grodziec w gminie Niemodlin już mogą pić i korzystać z kranówki. Jak potwierdził Powiatowy Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »