Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem

Rycerskie spotkanie w centrum Opola
Rycerskie spotkanie w centrum Opola
Rycerskie spotkanie w centrum Opola
Rycerskie spotkanie w centrum Opola
Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu.
Do 18:00 można wziąć udział w pokazach i warsztatach historycznych, obejrzeć wystawę replik uzbrojenia średniowiecznego lub zobaczyć, jak kiedyś biło się monety. Nie brakuje również degustacji historycznych potraw. Z kolei o 17:00 powinien rozpocząć się widowiskowy turniej rycerski. Katarzyna Dolak, jedna z organizatorek Festiwalu Piastowskiego, mówi, że to impreza dla laików, jak i znawców historii.

- Przychodzą tu osoby, które często są mocno zainteresowane Średniowieczem. Zadają pytania, na które my sami często nie znamy odpowiedzi i musimy się doedukowywać, bo o to też w rekonstrukcji historycznej o to chodzi, żeby zdobywać coraz więcej wiedzy. Odpowiadamy na pytania, te szczegółowe ale i te podstawowe.

Uczestnicy chwalą ideę przedsięwzięcia pokazującego odległą historię.
- Bardzo ciekawe rozwiązanie. Dzieci mogą poznać różne aspekty historii Polski i każdy coś dla siebie znajdzie tutaj. I dorosły, i dziecko. - Za rzadko takie imprezy. Bardzo fajna inicjatywa. Widzę, że tu walczą by się to regularnie odbywało. Byliśmy chyba dwa, trzy lata temu na rynku, na turnieju rycerskim. On się bardzo dzieciom podobał. I czekamy na kolejne takie imprezy.

Za organizację Festiwalu Piastowskiego odpowiada Grupa Rekonstrukcji Historycznych Wiwern przy wsparciu MOSiR-u i Fundacji PGNiG.
Katarzyna Dolak
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »