Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Dziś drugi dzień VI Opolskich Targów Ekonomii Społecznej w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nysie

Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Zakład Aktywności Zawodowej w Lewicach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zakład Aktywności Zawodowej w Lewicach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zakład Aktywności Zawodowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Zakład Aktywności Zawodowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Zakład Aktywności Zawodowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Zakład Aktywności Zawodowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Agnieszka Gabruk [fot. Agnieszka Lubczańska]
Agnieszka Gabruk [fot. Agnieszka Lubczańska]
Na Opolszczyźnie mamy około 2300 czynnych podmiotów ekonomii społecznej. - Samych spółdzielni jest 47 i 5 zakładów aktywności zawodowej - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Gabruk, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.
- Wszystkie te podmioty łączy realizacja celów społecznych, czyli maksymalizacja zysków ma tutaj drugorzędne znaczenie. Chodzi o odbudowę poczucia godności u osób, które mogą mieć pracę. Dotyczy to osób z kręgu zagrożenia wykluczeniem społecznym, w tym także osób z niepełnosprawnościami. Te dwa główne podmioty - spółdzielnie socjalne i zakłady aktywności zawodowej - właśnie zajmują się tą grupą osób.

Dziś (24.09) drugi dzień VI Opolskich Targów Ekonomii Społecznej w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nysie. - To najmłodszy zakład tego typu w regionie, powstał pod koniec 2020 roku - dodaje gość Radia Opole. - W tej chwili zatrudnia bodajże największą liczbę osób z niepełnosprawnościami, bo 70 takich osób. Pierwszy był Zakład Aktywności Zawodowej w Opolu, później powstawały kolejne - w Lewicach, w Nysie, w Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku. Ten w Nysie jest najmłodszy, ale bardzo dobrze i prężnie działający.

W programie VI Opolskich Targów Ekonomii Społecznej w Nysie prezentacja oferty opolskich podmiotów ekonomii społecznej na kilkunastu stoiskach, warsztaty oraz program artystyczny. Targi potrwają od godz. 13:00 do 19:00.

Rocznie na funkcjonowanie 5 opolskich ZAZ-ów przeznacza się ponad 8 mln zł. Ponad 7,5 mln zł to pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, resztę dokłada samorząd województwa opolskiego.
Agnieszka Gabruk cz. 1
Agnieszka Gabruk cz. 2

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »