Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-22, 17:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Pieniądze są w budżecie, te od wojewody też już "idą". Opole ma zabezpieczone finanse na dodatki węglowe

Hałda węgla [fot. Maciej Marciński]
Hałda węgla [fot. Maciej Marciński]
Radni Opola jednogłośnie zadecydowali, że pieniądze na dodatek węglowy muszą być wprowadzone do budżetu miasta. W dochodach bieżących znalazło się celowane 6 milionów 120 tysięcy złotych.
Co ważne - wojewoda opolski przekazał już potrzebne pieniądze na wypłatę dodatków. Teraz te będą sukcesywnie przelewane na konta wnioskodawców. Podkreślmy - tych, których wnioski już zostały potwierdzone.

- To jest korekta do budżetu na ten rok, ale jest to wymagane, aby taką kwotę wprowadzić zarówno po stronie wydatków, jak i dochodów - mówi Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik Opola.

- Są to środki, które pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i są przeznaczone na wypłatę dodatku węglowego. Dopowiem jeszcze, że tylko radni, jako organ stanowiący zgodnie z tą ustawą mają prawo do wprowadzenia tych zmian. Dlatego też przekładamy niniejszą korektę.

- Do dziś wpłynęło do nas 3511 wniosków na dodatek węglowy. Kwota tych 6 milionów złotych wynika z naszych szacunków, które zrobiliśmy na podstawie zgłoszonych kotłów węglowych - dodaje Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

- Do dziś wysłaliśmy 345 maili, bo tak to się odbywa. Pierwsze zapotrzebowanie, które wysłaliśmy do wojewody na środki, opiewało na kwotę około 2 milionów złotych. Natomiast potem przyszła informacja od wojewody, że mamy zapotrzebować tylko środki na te wnioski, które już zostały rozpatrzone. To było 12 września i na ten dzień mieliśmy rozpatrzonych 120 wniosków. W związku z czym zapotrzebowaliśmy zgodnie z życzeniem wojewody kwotę 382,5 tysiąca złotych.

Choć uchwała została podjęta jednogłośnie, nie zabrakło pytań ze strony radnych. Na przykład o to, czy pieniędzy tych nie można było wprowadzić do budżetu podczas ubiegłej sesji. O to pytał Michał Nowak z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem skarbnik Opola, nie było takiej możliwości, bo pierwsze wnioski o dodatki wpłynęły 22 sierpnia, a sesja była 3 dni później.

Przypomnijmy. Aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Zgodnie ze zmianą ustawy o dodatku węglowym wprowadzoną w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła, gminy mają na jego wypłatę nie jak pierwotnie zakładano miesiąc, lecz dwa miesiące od złożenia wniosku.

AKTUALIZACJA: Na facebookowej wojewody opolskiego ukazało się oświadczenie informujące, że wczoraj wojewoda opolski Sławomir Kłosowski dokonał przekazania kwoty ponad 160 mln zł samorządom terytorialnym na wypłatę dodatku węglowego w województwie opolskim.

- Na dzień 21 września 2022 r. wszystkie wnioski dotyczące finansowania dodatku węglowego dla mieszkańców Opolszczyzny zostały wypłacone przez urząd wojewódzki. Zwracam się z prośbą do wszystkich j.s.t. o jak najpilniejsza wypłatę dodatków mieszkańcom Opolszczyzny - pisze Sławomir Kłosowski.
Renata Ćwirzeń-Szymańska
Anna Radlak

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki Przywrócono stałą organizację ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim. Tym samym zakończył się oficjalnie… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej 2022-09-27, godz. 08:00 Pod koniec przyszłego roku namysłowski kryty basen znów będzie otwarty. Obok obiektu powstanie również tężnia Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont namysłowskiego krytego basenu. Władze miasta właśnie podpisały umowę z wykonawcą prac. » więcej 2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »