Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-22, 17:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Pieniądze są w budżecie, te od wojewody też już "idą". Opole ma zabezpieczone finanse na dodatki węglowe

Hałda węgla [fot. Maciej Marciński]
Hałda węgla [fot. Maciej Marciński]
Radni Opola jednogłośnie zadecydowali, że pieniądze na dodatek węglowy muszą być wprowadzone do budżetu miasta. W dochodach bieżących znalazło się celowane 6 milionów 120 tysięcy złotych.
Co ważne - wojewoda opolski przekazał już potrzebne pieniądze na wypłatę dodatków. Teraz te będą sukcesywnie przelewane na konta wnioskodawców. Podkreślmy - tych, których wnioski już zostały potwierdzone.

- To jest korekta do budżetu na ten rok, ale jest to wymagane, aby taką kwotę wprowadzić zarówno po stronie wydatków, jak i dochodów - mówi Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik Opola.

- Są to środki, które pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i są przeznaczone na wypłatę dodatku węglowego. Dopowiem jeszcze, że tylko radni, jako organ stanowiący zgodnie z tą ustawą mają prawo do wprowadzenia tych zmian. Dlatego też przekładamy niniejszą korektę.

- Do dziś wpłynęło do nas 3511 wniosków na dodatek węglowy. Kwota tych 6 milionów złotych wynika z naszych szacunków, które zrobiliśmy na podstawie zgłoszonych kotłów węglowych - dodaje Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

- Do dziś wysłaliśmy 345 maili, bo tak to się odbywa. Pierwsze zapotrzebowanie, które wysłaliśmy do wojewody na środki, opiewało na kwotę około 2 milionów złotych. Natomiast potem przyszła informacja od wojewody, że mamy zapotrzebować tylko środki na te wnioski, które już zostały rozpatrzone. To było 12 września i na ten dzień mieliśmy rozpatrzonych 120 wniosków. W związku z czym zapotrzebowaliśmy zgodnie z życzeniem wojewody kwotę 382,5 tysiąca złotych.

Choć uchwała została podjęta jednogłośnie, nie zabrakło pytań ze strony radnych. Na przykład o to, czy pieniędzy tych nie można było wprowadzić do budżetu podczas ubiegłej sesji. O to pytał Michał Nowak z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem skarbnik Opola, nie było takiej możliwości, bo pierwsze wnioski o dodatki wpłynęły 22 sierpnia, a sesja była 3 dni później.

Przypomnijmy. Aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Zgodnie ze zmianą ustawy o dodatku węglowym wprowadzoną w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła, gminy mają na jego wypłatę nie jak pierwotnie zakładano miesiąc, lecz dwa miesiące od złożenia wniosku.

AKTUALIZACJA: Na facebookowej wojewody opolskiego ukazało się oświadczenie informujące, że wczoraj wojewoda opolski Sławomir Kłosowski dokonał przekazania kwoty ponad 160 mln zł samorządom terytorialnym na wypłatę dodatku węglowego w województwie opolskim.

- Na dzień 21 września 2022 r. wszystkie wnioski dotyczące finansowania dodatku węglowego dla mieszkańców Opolszczyzny zostały wypłacone przez urząd wojewódzki. Zwracam się z prośbą do wszystkich j.s.t. o jak najpilniejsza wypłatę dodatków mieszkańcom Opolszczyzny - pisze Sławomir Kłosowski.
Renata Ćwirzeń-Szymańska
Anna Radlak

Wiadomości z regionu

2024-02-23, godz. 08:15 W weekend możliwe pogorszenie jakości wody w Opolu Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu informuje, że w najbliższy weekend (24-25.02) zostaną przeprowadzone punktowe prace remontowe na głównej magistrali… » więcej 2024-02-22, godz. 20:01 W Głuchołazach z ogromnej fali uchodźców pozostali już tylko Ukraińcy mający pracę W gminie Głuchołazy znacznie ubyło uchodźców z Ukrainy. W sobotę (24.02) przypada druga rocznica pełnoskalowej agresji Rosji na to państwo. Militarny atak… » więcej 2024-02-22, godz. 19:57 "Opolskie 20 lat w UE''. Spotkanie z mieszkańcami Nysy Edukacja, inwestycje drogowe i współpraca - to niektóre z tematów, które wojewoda Monika Jurek i marszałek Andrzej Buła poruszali podczas spotkania się… » więcej 2024-02-22, godz. 18:15 Sprawa Sergieja B. ponownie na wokandzie Na wokandę sądu w Opolu wróciła sprawa Sergieja B., Białorusina z polskim paszportem. » więcej 2024-02-22, godz. 17:18 Seniorka z Zawadzkiego padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Straty mogły być wyższe 30 tysięcy złotych w wyniku oszustwa metodą 'na policjanta' straciła 81-letnia mieszkanka Zawadzkiego. Oszust poinformował seniorkę, że jej pieniądze chcą… » więcej 2024-02-22, godz. 17:04 Eurovelo 9 przez Głuchołazy z nową ścieżką Samorządowcy z Głuchołaz w porozumieniu z Czechami zmienili przebieg międzynarodowego szlaku rowerowego EuroVelo 9. Teraz cykliści mogą ominąć ruchliwe… » więcej 2024-02-22, godz. 16:53 Oleska firma zainwestuje w strefie ekonomicznej 20 milionów złotych. To będzie trzecia hala 20 milionów złotych zainwestuje spółka Wisen z Olesna w tamtejszej strefie ekonomicznej. Tereny należą do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której… » więcej 2024-02-22, godz. 16:46 Pobicie w Kędzierzynie-Koźlu. Ruszył proces Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Piotra K. Mężczyzna oskarżony jest o pobicie i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu innego mężczyzny. Do zdarzenia… » więcej 2024-02-22, godz. 16:15 Upływający czas, walka dobra ze złem w spektaklu "Momo" w opolskich lalkach [ZDJĘCIA] Przed nami kolejna lutowa premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Tym razem na Dużej Scenie zobaczymy przedstawienie 'Momo'. To adaptacja książki Michaela… » więcej 2024-02-22, godz. 15:56 Wracali z badań technicznych. Auto strażaków wpadło do stawu Prawdziwy pech strażaków ochotników z OSP Gracze. W drodze powrotnej z badań technicznych do macierzystej jednostki, kierowca samochodu pożarniczego stracił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »