Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-20, 19:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Ruszyło głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. "Wszystko w rękach mieszkańców"

Wyremontowane boisko przy PSP 2 im. Polskich Olimpijczyków w ramach Budżetu Obywatelskiego [fot. Witold Wośtak]
Wyremontowane boisko przy PSP 2 im. Polskich Olimpijczyków w ramach Budżetu Obywatelskiego [fot. Witold Wośtak]
Budżet obywatelski Opola [fot.www.bo.opole.pl]
Budżet obywatelski Opola [fot.www.bo.opole.pl]
Ratusz w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Ratusz w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Mieszkańcy Opola mogą już wybierać projekty, które zostaną zrealizowane w ramach tegorocznej 9. edycji Budżetu Obywatelskiego. Każdy może oddać dwa głosy, po jednym na projekt dzielnicowy i ogólnomiejski. W puli do podziały jest 6 milionów 700 tysięcy złotych.
- To w rękach mieszkańców jest teraz decyzja o tym, co zrealizujemy, chociaż budżet dzieli się jak co roku na takie duże grupy. Jedna grupa to projekty dzielnicowe, w tej puli jest więcej pieniędzy, ale to też są takie bardziej konkretne projekty dotyczące wyodrębnionej przestrzeni miasta, w której mieszkańcy sami wiedzą najlepiej, co jest im tam potrzebne. Druga grupa to projekty ogólnomiejskie - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Ostatecznie na liście do głosowania mamy 75 projektów - mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. - Zdecydowanie więcej jest w puli dzielnicowej, czyli 52 projekty. Projektów ogólnomiejskich jest 23 i na ich realizację jest milion 300 tysięcy złotych. Na projekty dzielnicowe jest 5 milionów 400 tysięcy złotych, a te projekty są podzielone na rejony, które odpowiadają dzielnicom Opola, których mamy 13. Tych wniosków związanych z takimi inwestycjami drogowymi, chodnikowymi, miejscami rekreacji, spotkań sportowych, siłowni, placów zabaw - tych jest najwięcej.

Nowością w tym roku będzie ujawnienie wyników na jeden dzień w połowie głosowania.

- To taka nowość. Forma zmotywowania mieszkańców czy wnioskodawców do jeszcze pełniejszej i jeszcze efektywniejszej promocji swoich projektów. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Opola bez względu na wiek i narodowość. Nie trzeba mieć również zameldowania w Opolu. Mieszkańcy poniżej 18 roku życia również mogą brać udział w budżecie obywatelskim za zgodą opiekunów prawnych - mówi Paweł Sadło z Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

Głosować można poprzez stronę internetową bo.opole.pl do 6 października.
Arkadiusz Wiśniewski
Dorota Piechowicz-Witoń
Paweł Sadło

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej 2022-11-29, godz. 10:40 Kranówka z sieci Michałówek już zdatna do spożycia - informują służby sanitarne Mieszkańcy miejscowości Michałówek, Sosnówka i Grodziec w gminie Niemodlin już mogą pić i korzystać z kranówki. Jak potwierdził Powiatowy Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »