Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-12, 15:08 Autor: Monika Matuszkiewicz

Są wnioski, ale pieniędzy jeszcze nie ma. Sprawdzamy jak przebiega proces przyznawania dodatku węglowego

Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Blisko 3 tysiące wniosków o przyznanie dodatku węglowego wpłynęło już do Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu. Za 5 dni (17.09) mija miesiąc od rozpoczęcia naboru. Wypłaty jeszcze nie ruszyły, bo gmina Opole nie ma jeszcze pieniędzy na ten cel. Przypomnijmy, zgodnie z ustawą świadczenie ma być wypłacone w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
- Nie wypłacamy dodatku, bo nie otrzymaliśmy jeszcze dotacji na ten cel i nie mamy z czego płacić. Pieniądze mają być z rządu - mówi Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

- Nie mamy obecnie żadnych informacji od wojewody, kiedy te pieniądze będą. Na razie jesteśmy na takim etapie, że złożyliśmy zapotrzebowanie na te środki, ale nie ma jeszcze informacji zwrotnej, kiedy je otrzymamy. Złożono już prawie 3 tysiące wniosków, więc to razy 3 tysiące złotych, to już są konkretne pieniądze. Te wnioski nadal wpływają, w dużej liczbie. Szacujemy, że będzie ich 6 tysięcy.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski odpowiada, że do dziś (12.09) gminy mają czas, aby złożyć wniosek o zapotrzebowanie finansowe i potem uruchomione zostaną pieniądze.

- Skierowaliśmy na początku ubiegłego tygodnia zapotrzebowanie do ministra klimatu na środki finansowe, tak żeby pokryły one wszystkie zapotrzebowania. Spodziewamy się, że będzie to kompatybilne. Na pewno jutro, jeżeli dziś będziemy mieć to zapotrzebowanie z gmin, to najprawdopodobniej dotrą do na pieniądze z resortu i będziemy gotowi, aby wszystkie te kwestie regulować.

Przypomnijmy, że o dodatek węglowy można ubiegać się do 30 listopada.
Anna Radlak
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2024-05-20, godz. 22:00 Centrum kultury w Skarbimierzu miało powstać przed czasem. Wykonawca zszedł z budowy Oddala się termin zakończenia prac przy budowie centrum kultury w Skarbimierzu. Wykonawca i gmina przerzucają się oskarżeniami, a prace stanęły w miejs… » więcej 2024-05-20, godz. 21:50 Adam Swaczyna i Marcin Nowakowski oficjalnie odchodzą z kędzierzyńskiej ZAKSY Trener Adam Swaczyna przestał oficjalnie prowadzić zespół siatkarzy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Z klubem z Opolszczyzny pożegnał się również… » więcej 2024-05-20, godz. 19:45 Ruszył remont oddziału paszportowego. Czy klienci odbiorą na czas dokumenty? Uwaga mieszkańcy Opolszczyzny. Ruszył remont oddziału paszportowego w Opolu. Prace przeprowadzane są w hali, gdzie obsługiwani są petenci. Według zapewnień… » więcej 2024-05-20, godz. 19:15 Finansowe wsparcie turystyki w regionie. "Zachęcamy mieszkańców, by korzystali z tej oferty" 700 tysięcy złotych dofinansowania dla 44 zadań turystycznych - to rekordowa suma na wsparcie organizacji różnego rodzaju imprez oraz inwestycji, które mają… » więcej 2024-05-20, godz. 17:10 Dekada Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. "Zdaje egzamin, co nas cieszy" Ma budować przyjazny dla rodzin i seniorów klimat oraz samorząd. Opolska Karta Rodziny i Seniora ma już 10 lat. » więcej 2024-05-20, godz. 16:58 Ruszają Piastonalia. Święto studentów zapewni wiele muzycznych wrażeń Ruszają Piastonalia, czyli święto studentów opolskich uczelni. Tydzień pełen muzycznych wrażeń rozpoczyna się już dziś i potrwa do soboty. Piastonalia… » więcej 2024-05-20, godz. 16:00 We wrześniu ulice stolicy regionu opanują biegacze. Wystartuje Półmaraton Opole 2024 Nieco ponad 21 kilometrów - z takim dystansem zmierzą się zarówno zawodowcy, jak i amatorzy na Półmaratonie Opole 2024. Już 7 września, po kilku latach… » więcej 2024-05-20, godz. 15:44 Jest szansa, że oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wznowi wkrótce działalność Czasowo zawieszony oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu prawdopodobnie wznowi działalność w przyszłym tygodniu. » więcej 2024-05-20, godz. 15:12 Europosłanka Róża Thun chce współpracować z samorządami Europosłanka Róża Thun, liderka Trzeciej Drogi w eurowyborach w okręgu dolnośląsko-opolskim, chce działać na rzecz samorządów. Pierwsze kroki w tym celu… » więcej 2024-05-20, godz. 15:02 "Mamy młode dusze". Do piątku Opolem rządzą seniorzy [ZDJĘCIA] Seniorzy przejęli rządy w Opolu. Ruszyły 26. Opolskie Dni Seniora. W tym roku mają one charakter królewski, bo takie też jest ich hasło - 'Po królewsku'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »