Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-12, 15:08 Autor: Monika Matuszkiewicz

Są wnioski, ale pieniędzy jeszcze nie ma. Sprawdzamy jak przebiega proces przyznawania dodatku węglowego

Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Gminy oczekują na wypłatę dodatku węglowego [fot.M.Matuszkiewicz]
Blisko 3 tysiące wniosków o przyznanie dodatku węglowego wpłynęło już do Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu. Za 5 dni (17.09) mija miesiąc od rozpoczęcia naboru. Wypłaty jeszcze nie ruszyły, bo gmina Opole nie ma jeszcze pieniędzy na ten cel. Przypomnijmy, zgodnie z ustawą świadczenie ma być wypłacone w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
- Nie wypłacamy dodatku, bo nie otrzymaliśmy jeszcze dotacji na ten cel i nie mamy z czego płacić. Pieniądze mają być z rządu - mówi Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

- Nie mamy obecnie żadnych informacji od wojewody, kiedy te pieniądze będą. Na razie jesteśmy na takim etapie, że złożyliśmy zapotrzebowanie na te środki, ale nie ma jeszcze informacji zwrotnej, kiedy je otrzymamy. Złożono już prawie 3 tysiące wniosków, więc to razy 3 tysiące złotych, to już są konkretne pieniądze. Te wnioski nadal wpływają, w dużej liczbie. Szacujemy, że będzie ich 6 tysięcy.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski odpowiada, że do dziś (12.09) gminy mają czas, aby złożyć wniosek o zapotrzebowanie finansowe i potem uruchomione zostaną pieniądze.

- Skierowaliśmy na początku ubiegłego tygodnia zapotrzebowanie do ministra klimatu na środki finansowe, tak żeby pokryły one wszystkie zapotrzebowania. Spodziewamy się, że będzie to kompatybilne. Na pewno jutro, jeżeli dziś będziemy mieć to zapotrzebowanie z gmin, to najprawdopodobniej dotrą do na pieniądze z resortu i będziemy gotowi, aby wszystkie te kwestie regulować.

Przypomnijmy, że o dodatek węglowy można ubiegać się do 30 listopada.
Anna Radlak
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »