Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-03, 17:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

"W Polsce zostało najwięcej potomków Rodła". Na Górze św. Anny uczczono 100. rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA, FILM]

Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny
Apelem Pamięci i symbolicznym złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy uczczono dziś (03.09) na Górze św. Anny 100. rocznicę powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku "Rodła". W uroczystościach przed Pomnikiem Czynu Powstańczego udział wzięli przedstawiciele opolskiego urzędu wojewódzkiego, Instytutu Śląskiego, IPN-u, wojska oraz członkowie Klubu Rodło. Podczas przemówień odczytano również list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który napisał, między innymi, że jednoczenie się i występowanie pod znakiem "Rodła" wymagało odwagi.
- Dla nas Rodłaków, Góra św. Anny jest miejscem szczególnym, bo przecież "Rodło" zakładali powstańcy śląscy i tutaj mamy taki punkt odniesienia - mówi Kazimierz Głowacki, prezes Klubu Rodło.

- W Polsce zostało najwięcej potomków Rodła i powstańców śląskich, a w dodatku było 5 dzielnic Rodła, z czego trzy pozostały w Polsce. Są one w Opolu, Olsztynie i Złotowie. Ci ludzie na Śląsku też walczyli o powrót Śląska do Polski. Ponadto, ta część Śląska, która nie została po polskiej stronie, musiała się jakoś zorganizować i postanowiono, aby wszystkie te organizacje skupić pod jednym znakiem Rodła i utworzyć Związek Polaków w Niemczech. Jak widać, to się udało.

Na uroczystościach był również senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński. Jak podkreślił, jest to bardzo ważne, aby kultywować tę pamięć o Rodłakach. - Uważam, że jesteśmy im to winni - mówił.

- W tak trudnych warunkach potrafili przechować tę pamięć oraz polskość. Nie tylko na tej ziemi, ale w całych Niemczech. Jeśli nie będziemy pamiętać o tego typu rocznicach, to po prostu stracimy powoli tożsamość narodową. To jest jeden z elementów naszej tożsamości narodowej, oprócz języka.

- Ta dzisiejsza data jest bardzo ważna dla nas i dla naszych Rodłaków, bowiem 100 lat temu powstał Związek Polaków w Niemczech - dodaje Dariusz Sitko, dyrektor biura wojewody opolskiego.

- Wymyślono Rodło, znak, który przypomina Wisłę, która płynie przez Polskę z miastem Kraków. To jest taki symbol tej historii, pamięci o tych Polakach, którzy walczyli o polskość poza granicami Rzeczypospolitej.

Zdaniem naczelnik delegatury IPN w Opolu dr Iwony Demczyszak, jak i dyrektora Instytutu Śląskiego dr Bartosza Kuświka, w obecnych czasach jesteśmy w stanie przechować pamięć o tych, którzy walczyli o tę Polskość poza jej granicami. - Możliwe jest to, dzięki właśnie takim obchodom - mówi dr Demczyszak.

- Każda rocznica jest taką okazją, żeby mówić o danym temacie, a setna rocznica jest szczególna. Natomiast jest ogromna szansa, aby pamięć przetrwała, bo ona jest w nas. Jeśli my będziemy pamiętać i przekazywać to dalej, to przetrwa to. - Jeżeli będziemy pamiętali, że to byli prawdziwi ludzie, a nie pomniki, to będziemy wiedzieli, że to są często wzory do naśladowania. Nie tylko ich słowa, ale przede wszystkim czyny o tym poświadczały. Mogli przecież powiedzieć, że są Niemcami i pójść do niemieckiego wojska i mieć ten komfort, że nie pójdą do obozu koncentracyjnego.

O godzinie 16:30 rozpoczął się program artystyczny w Muzeum Czynny Powstańczego. A w nim recital Jana Pietrzaka i Wojciecha Ciuraja.
Kazimierz Głowacki
Jerzy Czerwiński
Dariusz Sitko
dr Iwona Demczyszak i dr Bartosz Kuświk
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2022-11-30, godz. 08:19 Ruch wahadłowy na DK94 w Zielęcicach po zderzeniu auta osobowego i ciężarówki Wypadek na drodze krajowej nr 94 w Zielęcicach na trasie Brzeg - Oława. Około 6:30 doszło tam do zderzenia dwóch pojazdów - osobowego z ciężarowym. » więcej 2022-11-30, godz. 08:00 Nie znikną mało opłacalne kursy autobusowe w powiecie kluczborskim. 1,3 miliona złotych dotacji Na utrzymanie nierentownych połączeń autobusowych pozwoli dotacja zdobyta przez Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Samorząd może dołożyć do nieopłacalnych… » więcej 2022-11-30, godz. 08:00 Opolskie: prawie dwa tys. pacjentów skorzystało z rehabilitacji pocovidowej Ponad 1800 osób zgłosiło się na rehabilitację pocovidową w naszym regionie. Program nadzorowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego… » więcej 2022-11-30, godz. 07:15 Wielka demolka na basenie w Namysłowie. To konieczne, by zbudować nieckę od nowa Remont krytego basenu w Namysłowie przebiega zgodnie z harmonogramem. Obecnie wykonawca prowadzi prace wyburzeniowe, które mają pozwolić na budowę nowej niecki… » więcej 2022-11-29, godz. 21:10 Organizacje pozarządowe i społecznicy nagrodzeni. Za nami gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów 'Akces' laureatem tegorocznej Opolskiej Niezapominajki. To nagroda przyznawana dla najlepszej organizacji pozarządowej… » więcej 2022-11-29, godz. 21:00 Tani węgiel wkrótce przyjedzie do Brzegu. Miasto podpisuje umowę z PGG W najbliższych dniach do pierwszych mieszkańców Brzegu ma dotrzeć węgiel zakupiony po preferencyjnych cenach. Jutro (30.11) zostanie w tej sprawie podpisana… » więcej 2022-11-29, godz. 19:50 Żniwa w gospodarstwach rybackich. Cena świątecznego karpia wyższa niż przed rokiem Choć do świąt niecały miesiąc, to sezon na karpie już się rozpoczął. Dla hodowców to czas wytężonej pracy. » więcej 2022-11-29, godz. 19:37 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »