Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-02, 17:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Ja nie ryzykuję, co roku się szczepię". Pacjenci chętnie przyjmują szczepionki przeciwko grypie

Ruszyły szczepienia przeciwko grypie w przychodniach POZ i aptekach [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły szczepienia przeciwko grypie w przychodniach POZ i aptekach [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły szczepienia przeciwko grypie w przychodniach POZ i aptekach [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły szczepienia przeciwko grypie w przychodniach POZ i aptekach [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły szczepienia przeciwko grypie w przychodniach POZ i aptekach [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły szczepienia przeciwko grypie w przychodniach POZ i aptekach [fot.M.Matuszkiewicz]
Pacjenci coraz chętniej zgłaszają się na szczepienia przeciwko grypie. Preparat mogą przyjąć zarówno w przychodni POZ, jak i w aptece. Obecnie takich punktów na Opolszczyźnie jest 31. Co ważne, aby skorzystać ze szczepionki trzeba najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu i otrzymać receptę. Szczepionki dla osób powyżej 75. roku życia są bezpłatne, a dla pozostałych są one częściowo refundowane.
- Co roku się szczepię i staram się, to zrobić jak najszybciej, aby zdążyć przed sezonem. - Co roku się szczepimy. Na COVID też się szczepiliśmy 4 razy i teraz idziemy przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. - Zawsze warto się zaszczepić, dlaczego mamy ryzykować swoim życiem. Ja nie ryzykuje, a kto chce, niech ryzykuje - mówią pacjenci.

- Jeśli chodzi o receptę, to każdy może się zgłosić do przychodni i my jako lekarze ją wypiszemy - dodaje Agata Kulkowska-Gaj, lekarz POZ w przychodni przy ulicy Witosa w Opolu.

- Dla osób powyżej 65. roku życia dedykowany jest inny preparat i osobom poniżej tego roku inny. Zapraszamy po receptę i do kwalifikacji do szczepienia i to uczynimy. Szczepionka przeciwko grypie nie tyle nas chroni przed zachorowaniem, bo możemy zachorować, ile chroni nas przed powikłaniami, które mogą się pojawić. Najgorsze powikłanie to zapalenie mięśnia sercowego, mięśni i powikłania bakteryjne.

Apteka Centralna w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu jest jedną z kilku, która wykonuje szczepienia przeciwko grypie. Jednak tu zaszczepić mogą się tylko osoby pełnoletnie.

- Pacjent, który chce być zaszczepiony w aptece, musi przyjść do niej z receptą, wystawioną i świeżą, nieprzeterminowaną. Pacjent realizuje tę receptę w zależności od tego, jaka jest odpłatność i czasami zdarza się, że od ręki ma wykonane szczepienie, a niekiedy umawiamy się na konkretną datę i godzinę. Wówczas szczepionka pozostaje w lodówce i oczekuje na pacjenta - wyjaśnia Alicja Gadzińska, farmaceuta.

Dodajmy, że cena szczepionki wynosi 52 złote. Wykaz placówek medycznych wykonujących szczepienia można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pacjenci
Agata Kulkowska-Gaj
Alicja Gadzińska

Wiadomości z regionu

2023-03-29, godz. 16:30 Podopieczni fundacji DOM będą mieli swój własny kąt. "Szansa na to, żeby pozostali w życiu społecznym" Założyciele fundacji DOM świętują złote gody. Przy tej okazji Teresa i Kazimierz Jednorogowie pragną spełnić ostatnie marzenie związane z utworzeniem… » więcej 2023-03-29, godz. 16:15 Mundur ich kręci. Uroczyste ślubowanie klas mundurowych w Sławięcicach Za mundurem... młodzież sznurem. W Zespole Szkół w Sławięcicach odbyło się dziś (29.03) ślubowanie uczniów dwóch pierwszych klas mundurowych. » więcej 2023-03-29, godz. 15:00 Prudnik: zebrano pieniądze i dary dla ukraińskiego miasta partnerskiego Darczyńcy z powiatu prudnickiego wspierają miasto Nadwórna oraz ukraińską armię. Pomoc rzeczowa jest efektem ofiarności zrzeszonych w Cechu Rzemieślników… » więcej 2023-03-29, godz. 14:30 Opolskie ze wsparciem dla ukraińskich strażaków. Pomoc pozwoli na remont sali szkoleniowej w Iwano-Frankiwsku Materiały budowlane i sprzęt otrzymali ukraińscy strażacy od urzędu marszałkowskiego i kilkunastu opolskich firm na adaptację sali edukacyjnej 'Ognik' w… » więcej 2023-03-29, godz. 13:44 Zderzenie dwóch osobówek w Leśnicy. Sprawczyni trzeźwa, drugi kierowca "pod wpływem" Pijany i będący pod wpływem środków odurzających kierowca przez przypadek wpadł w ręce policji. Dziś (29.03) przed godziną 9.00 doszło do kolizji na… » więcej 2023-03-29, godz. 13:20 Opolski wzór, szmaragdowy kolor i duży rozmiar. Ogromna kroszonka stanęła w holu dworca kolejowego w Opolu [ZDJĘC… Ma 2,5 metra wysokości i waży ponad 30 kilogramów. Olbrzymia kroszonka stanęła w holu głównym dworca PKP w Opolu. To kolejny już pomnik niematerialnego… » więcej 2023-03-29, godz. 13:13 Oszuści podszywają się pod ZUS. "Nie klikajmy w podejrzane linki" Oszuści po raz kolejny podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. By wyłudzić dane, używają fałszywych wiadomości. » więcej 2023-03-29, godz. 11:13 Na remont "Wodnej Nuty", czy telebim w hali Azoty - samorząd regionu wsparł sport Kryta pływalnia 'Wodna Nuta', hala widowisko-sportowa 'Azoty' i hala sportowa w Naroku - to właśnie te obiekty otrzymały pieniądze na remont i doposażenie… » więcej 2023-03-29, godz. 06:30 Będą dwa pasy zamiast jednego. GDDKiA rozbuduje DK46 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu przygotowuje się do rozbudowy niespełna 5-kilometrowego fragmentu drogi krajowej nr 46 na odcinku od Dąbrowy… » więcej 2023-03-29, godz. 06:00 Dwoje lekarzy wzmacnia kluczborską internę. Oddział wznawia dziś pracę Oddział wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku wraca od środy (29.03) do normalnego funkcjonowania. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »