Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-31, 20:00 Autor: Maciej Marciński

Gogolin kolejnym pięknym miejscem na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA i FILM]

Gogolin na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Maciej Marciński]
Gogolin na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Maciej Marciński]
"Poszła Karolinka do Gogolina". Trwa wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj (31.08) byliśmy w gminie Gogolin.
- Skąd szła do Gogolina Karolinka? Pierwotna wersja była taka, że skoro w piosence jest motyw o moście, to musiała być jeszcze jakaś rzeka. Najprawdopodobniej szła gdzieś od strony Krapkowic. Miałem w ręku nuty z 1926 roku i tam było napisane, że z okolic Gorazdze, czyli Górażdży. Zasadnicze pytanie: skąd szła? Nie wiadomo - mówi Wawrzyniec Jasiński, lokalny historyk.

Gmina Gogolin słynie między innymi z Kamienia Śląskiego. To cisza, spokój i piękna przyroda z niezwykłymi okazami fauny i flory - informuje nasz lotny reporter Krzysztof Dobrowolski.

- Najlepszym okazem - z punktu widzenia medialnego - jest topola czarna. To drzewo, które rośnie na międzywalu Odry, w okolicach miejscowości Obrowiec, która ma obwód 955 centymetrów. Kilka osób musiałoby się chwycić, żeby uchwycić ten obwód. U podstawy tego drzewa zagnieździły się, zrobiły sobie takie miejsca do nocowania bobry. Są tam bardzo ładne jamy, nory z bobrami - mówi prof. Grzegorz Kusza z Uniwersytetu Opolskiego.

Kamień Śląski to nie tylko Sanktuarium św. Jacka, lotnisko i tor wyścigowy, ale także pole golfowe. Jeszcze nie 18-dołkowe, na razie 9-dołkowe, ale uznawane jest za jedno z lepszych w Polsce.

Jutro (1.09) wakacyjna akcja Radia Opole i NTO dotrze do Prószkowa.
Radio Opole i NTO w Gogolinie
Wody Mi Daj (Kwiat Jabłoni) w wykonaniu Emilki i Tymoteusza Bartkowiaków z Gogolina
Gogolin na wakacyjnej trasie Radia Opole

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 20:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w powiecie nyskim Kolejny nielegalny salon gier w województwie opolskim namierzony i zlikwidowany. Tym razem na terenie powiatu nyskiego. W lokalu zatrzymano też poszukiwanego… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Koniec TOWU w centrum handlowym Turawa Park. Punkt pomocowy zmienia adres [ZDJĘCIA] Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy po 11 miesiącach funkcjonowania zakończył działalność w lokalu po byłym sklepie budowlanym przy centrum handlowym Turawa… » więcej 2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się 3 pojazdy, jedna osoba trafiła do szpitala Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »