Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-05, 19:45 Autor: Maciej Marciński

"70 gmin na 70-lecie Radia Opole". Na jubileuszowej trasie wielokulturowy Korfantów [ZDJĘCIA, FILM]

Gmina Korfantów "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Maciej Marciński]
Gmina Korfantów "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Maciej Marciński]
Gmina Korfantów "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Maciej Marciński]
Gmina Korfantów "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Maciej Marciński]
Gmina Korfantów "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Maciej Marciński]
Gmina Korfantów "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Maciej Marciński]
Trwa jubileuszowa trasa Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Na 70-lecie Radia Opole odwiedziliśmy dzisiaj (05.09) gminę Korfantów.
- Odwiedzając gminę Korfantów warto wybrać się do magicznego miejsca - "Szwedzkiej Górki" - podkreśla Danuta Korzeniowska. - Legenda bierze się jeszcze z XVII wieku, kiedy w czasach wojny szwedzkiej stacjonowali tutaj, na "Szwedzkiej Górce", żołnierze szwedzcy, którzy urządzili sobie zabawę strzelając do magicznego obrazu. Stwierdzili, że może uda im się ten obraz zniszczyć. Okazało się, że wszystkie kule odbijały się rykoszetem od tego obrazu i raniły żołnierzy. Postanowiono ten obraz wywieźć i spalić na nyskim rynku, jednak po drodze zaczęła się burza i wówczas piorun trafił jednego z żołnierzy. Konie się spłoszyły i wróciły na "Szwedzką Górkę" i odtąd na tym miejscu powstało sanktuarium. To sanktuarium działa do dzisiaj - podkreśla.

Wielokulturowość i wielobarwność można spotkać w każdym miejscu w gminie Korfantów. Podkreślają to panie z Koła Gospodyń Wiejskich. - Mamy pierogi z pstrągiem. To jest ciekawostka, bo my sięgamy do tradycji naszego pałacu, który mieliśmy kiedyś w Puszynie. On został zburzony, ale mamy około setki przepisów, jakie dania były kiedyś serwowane w tym pałacu - podkreśla Danuta Kmiecik.

Korfantów słynie także z Opolskiego Centrum Rehabilitacji. Placówka ma już 52 lata i może poszczycić się zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, jakie są dostępne w medycynie światowej.
Korfantów na wakacyjnej trasie Radia Opole

Wiadomości z regionu

2023-01-27, godz. 08:45 Choinki zamiast wyrzucić można podarować - kozom jako przysmak Koniec stycznia to ostatnie dni, kiedy w naszych domach stoją świąteczne drzewka. Okazuje się, że mogą być one jeszcze wykorzystane. » więcej 2023-01-27, godz. 07:45 Zmarł dziennikarz Adam Barański. Przed laty był związany z Radiem Opole Zmarł Adam Barański, dziennikarz Radia Wrocław, przed laty pracował w Radiu Opole. Miał 44 lata. » więcej 2023-01-27, godz. 07:30 Opole: z budżetu miasta wykreślono pomysł budowy szkoły dla dzieci z autyzmem Ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci ze spektrum autyzmu w Opolu nie będzie. Przynajmniej nie w tym roku. Podczas czwartkowej (26.01) sesji zabezpieczona… » więcej 2023-01-27, godz. 07:26 CBŚP zlikwidowało laboratorium narkotyków syntetycznych. Ukryte było w gminie Turawa Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zlikwidowali duże laboratorium narkotyków syntetycznych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:40 Każdy może przygotować "Paczkę dla Ukrainy". Akcję koordynuje Caritas Caritas Diecezji Opolskiej przekazała do Ukrainy już ponad 5400 paczek o łącznej wadze 82 ton przygotowanych przez parafie, instytucje i firmy. Opolska Caritas… » więcej 2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »