Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-01, 20:00 Autor: Marcin Skomudek

"70 gmin na 70-lecie Radia Opole". Dzisiaj byliśmy w Prószkowie [ZDJĘCIA]

Prószków na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO"
"To dobre miejsce do zamieszkania". Podopolski Prószków kolejnym miastem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej.
Prószków prawa miejskie odzyskał w 2004 roku. Burmistrz Krzysztof Cebula podkreśla walory gminy. - Wyjątkowym miejscem w gminie Prószków jest kościół w Zimnicach Wielkich. Z tym miejscem związane są dwie legendy. Jedna głosi, że kamień, który jest wmurowany w fundamenty tego kościoła starego, barokowego, jeżeli na nim usiądzie dziewczyna, to z dnia na dzień będzie piękniejsza i mądra, tak jak Jan Kazimierz, który przez te tereny przejeżdżał udając się z Krakowa do Głogówka. Druga legenda mówi o głębokich studniach, gdzie w czasie przejazdu szlakiem handlowym, z północy na południe - do Czech, kupcy poili swoje konie, stąd ta miejscowość Zimnice od zimnej wody.

Prószków kojarzony jest w całej Polsce także z Pomologią. To tu powstała w połowie XIX wieku Królewska Akademia Rolnicza, a później Królewski Instytut Pomologii. Po czasach świetności Pomologii pozostała tylko część biblioteki. Do dzisiaj zachowało się około trzech tys. książek.

- Książki z XIX wieku w bibliotece świadczą o tym, jaką wielką rangę miały te dwie uczelnie, ponieważ są tam książki francuskie, szwedzkie, angielskie, niemieckie, włoskie. Nie ma współczesnych książek, które mogą pokazać tak rośliny, jak książki z tamtego okresu. Tych woluminów było około 10 tys. Przypuszczam, że najlepsze zostały zabrane - mówi Marek Zgoda z Zespołu Szkół w Prószkowie.
Radio Opole w Prószkowie
Prószków na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Marcin Skomudek]
Prószków na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Marcin Skomudek]
Prószków na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Marcin Skomudek]
Prószków na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Marcin Skomudek]

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 20:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w powiecie nyskim Kolejny nielegalny salon gier w województwie opolskim namierzony i zlikwidowany. Tym razem na terenie powiatu nyskiego. W lokalu zatrzymano też poszukiwanego… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Koniec TOWU w centrum handlowym Turawa Park. Punkt pomocowy zmienia adres [ZDJĘCIA] Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy po 11 miesiącach funkcjonowania zakończył działalność w lokalu po byłym sklepie budowlanym przy centrum handlowym Turawa… » więcej 2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się 3 pojazdy, jedna osoba trafiła do szpitala Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »