Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-16, 16:11 Autor: Piotr Wójtowicz

Dzieci z ukraińskiego Kałusza z wizytą na Opolszczyźnie

35-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej w Kałuszu w Ukrainie zwiedza Opolszczyznę [fot.P.Wójtowicz]
35-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej w Kałuszu w Ukrainie zwiedza Opolszczyznę [fot.P.Wójtowicz]
35-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej w Kałuszu w Ukrainie zwiedza Opolszczyznę [fot.P.Wójtowicz]
35-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej w Kałuszu w Ukrainie zwiedza Opolszczyznę [fot.P.Wójtowicz]
35-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej w Kałuszu w Ukrainie zwiedza Opolszczyznę [fot.P.Wójtowicz]
35-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej w Kałuszu w Ukrainie zwiedza Opolszczyznę [fot.P.Wójtowicz]
35-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej w Kałuszu w Ukrainie zwiedza Opolszczyznę. Wypoczynek ma związek z prowadzonym od 11 lat projektem "Pojednanie różnorodność kluczem do wspólnej przyszłości". - W ten sposób fundacja Piastun integruje osoby po obu stronach granicy a w tym roku, dzięki zaproszeniu ich do regionu, pozwala odpocząć od wojny, jaka toczy się w Ukrainie - mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.
- To szczególna grupa z naszego partnerskiego regionu i dobrze, że dzięki fundacji udaje się go realizować zarówno w czasie pokoju jak i wojny - zaznacza wicemarszałek.

- To jest coś bardzo ważnego w historii dwóch regionów - dodaje członek zarządu Fundacji Piastun Maciej Pawlak.

- Każdego dnia w ich mieście włączają się alarmy i każde dziecko, czy oddział szpitalny muszą jakoś reagować na te sygnały. Tam nie ma dni spokojnych - podkreślił.

Swietłana Dzundza, dyrektor Specjalnego Ośrodka dla dzieci i młodzieży głuchej w Kałuszu powiedziała:

- Cieszymy się, że mogliśmy spędzić te kilka dni w spokojnym środowisku, gdzie ludzie sobie żyją, chodzą na koncerty, odpoczywają i nie myślą o wojnie. To jest bardzo ważne, bo to jest dla nas wsparcie psychologiczne. Na naszych terenach nie ma bezpośredniej walki, ale kilka razy dziennie włączają się alarmy. Szczególnie dzieci to przeżywają. Często zastanawiają się, dlaczego to się stało, dlaczego Rosjanie nas napadli. Żyliśmy prosto, chcieliśmy pokoju i spokoju, nie wchodziliśmy w żadne konflikty. Nie potrafimy dzieciom tego wytłumaczyć, dlaczego w trakcie wojny giną ludzie.

Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Specjalistycznym Ośrodkiem Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu. Jego dyrektor Alicja Krukowska podkreśliła:

– Wszyscy przeżywamy wojnę. Dzieci martwią się o swoich bliskich. Większość osób zna kogoś, kto walczy z Rosjanami. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tych emocji, jakie są tam na miejscu. Młodzież z Kałusza żyje cały czas w stanie niepewności – mówi.

Młodzież odwiedzi m.in. Górę Świętej Anny, pałac w Mosznej, a w Opolu Wieżę Piastowską, amfiteatr, Muzeum Wsi Opolskiej. Będą uczestniczyć również w grze terenowej "Różnorodność opolskiej wsi". Przygotowano też wycieczkę do Wisły.
Dzieci z Kałusza

Wiadomości z regionu

2022-09-25, godz. 21:45 Ponad 50 mln zł wsparcia z MEiN dla Politechniki Opolskiej 51 milionów 150 tysięcy złotych dla Politechniki Opolskiej. Symboliczny czek trafił dziś (25.09) na ręce rektora uczelni, a przekazał go minister edukacji… » więcej 2022-09-25, godz. 21:25 Jarosław Kaczyński w Opolu: stawką wyborów będzie prawda i godność - Żyjemy dziś w podwójnej rzeczywistości - mówił dziś (25.09) w Opolu Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości na spotkaniu, które zorganizowano… » więcej 2022-09-25, godz. 20:15 Kolejna zmiana w organizacji ruchu w związku z budową obwodnicy Olesna Już w najbliższy wtorek (27.09) zmieni się organizacja ruchu w ciągu drogi S11 w związku z budową obwodnicy Olesna. Kierowcy jadący od Łomnicy w stronę… » więcej 2022-09-25, godz. 20:05 Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Opola. Wśród tematów reparacje, wojna na Ukrainie i wybory… Reparacje od Niemiec, wojna na Ukrainie oraz zbliżające się wybory zdominowały spotkanie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, z mieszkańcami… » więcej 2022-09-25, godz. 19:35 Wspominali o. Maksymiliana Kolbe. Oficjalne uroczystości w Jasienicy Dolnej W tym roku minęło 81 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe. Dziś (25.09) w Jasienicy Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające tę… » więcej 2022-09-25, godz. 18:20 Odblokowano autostradę A4 po zderzeniu trzech samochodów między węzłami Kędzierzyn-Koźle a Strzelce Opolskie Zderzyły się tam 3 auta, którymi podróżowało w sumie 13 osób. Nikt nie został poszkodowany. » więcej 2022-09-25, godz. 18:00 Akademia Młodych Serc przy Politechnice Opolskiej czeka na kolejnych studentów Politechnika Opolska ruszyła z rekrutacją do Akademii Młodych Serc. To cykl zajęć o zdrowym i satysfakcjonującym sposobie życia skierowany nie tylko dla… » więcej 2022-09-25, godz. 17:56 ''Chcemy pamiętać o naszych rodakach, którzy nie wyrzekli się polskości''. W Głubczycach uczczono 100. rocznicę… Uroczysta msza święta w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi w Głubczycach rozpoczęła obchody 100. rocznicy powstania ''Rodła'' - Związku… » więcej 2022-09-25, godz. 16:48 Jarosław Kaczyński odwiedził Nysę. Tłumy mieszkańców na spotkaniu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości [ZDJĘCIA… Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się dziś (25.09) z mieszkańcami Nysy. Wśród najważniejszych tematów, które poruszył lider… » więcej 2022-09-25, godz. 15:45 Wycieczkę po regionie zaplanujesz z nową stroną OROT-u Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna uruchomiła portal visitopolskie.pl w całkowicie nowej odsłonie. To strona, która ma skupiać najważniejsze atrakcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »