Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-03, 17:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

W wodach Kanału Gliwickiego potwierdzono zanieczyszczenie, ale za śnięte ryby odpowiada upał i przyducha

Śnięte ryby [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Śnięte ryby [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu potwierdził zanieczyszczenie chemiczne w wodach Kanału Gliwickiego. Przypomnijmy, próbki do badań pobrano w połowie lipca po tym jak wędkarze zauważyli mnóstwo śniętych ryb. Zdaniem WIOŚ zanieczyszczenie wody nie było jednak przyczyną pomoru ryb.
- W próbach pobranych 14 lipca stwierdzono ponadnormatywne stężenie chlorków, ale to na pewno nie może być przyczyną śnięcia tych ryb. W związku z tym zdecydowano się na pobór wód Kanału Gliwickiego na granicy z województwem śląskim. W tej chwili próbki wód są poddawane analizie. Jednocześnie 28 lipca pobrano wody Odry na granicy z województwem śląskim na śluzie w Lipkach. Również trwają badania tych próbek - mówi Sylwia Stemplewska, rzeczniczka WIOŚ w Opolu.

W sprawę zaangażowani od początku są pracownicy Wód Polskich z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, którzy współpracują z PZW i WIOŚ. Służby terenowe cały czas prowadzą patrole od strony wody i monitorują sytuację na Kanale Gliwickim. - Pocieszające jest to, że w tej chwili nie obserwujemy kolejnych przypadków padłych ryb - mówi Linda Hofman, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gliwicach. - To oznacza, że możemy przyjąć, że to zdarzenie, które miało miejsce między 13-15 lipca, było jednostkowym, punktowym zdarzeniem. Również jako Wody Polskie wiemy, że najprawdopodobniej potwierdzą się przypuszczenia o punktowym zanieczyszczeniu, jednak WIOŚ w tej chwili jeszcze analizuje, czy to zanieczyszczenie jest miarodajne i czy można w nim upatrywać śnięcia ryb, do którego doszło. Jeżeli okaże się, że wskutek dalszych analiz i badań, że jednak nie, będziemy skłaniali się w kierunku tzw. przyduchy letniej, która może być również przyczyną tego zjawiska.

Czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi także policja z Kędzierzyna-Koźla. W zależności od wyników analiz WIOŚ, kompetentne służby będą podejmowały dalsze kroki w tej sprawie. Wody Polskie również będą rozważały przeprowadzenie kontroli z zakresu gospodarowania wodami.
Sylwia Stemplewska
Linda Hofman

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »