Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-18, 16:44 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Masowe śnięcie ryb w Kanale Kędzierzyńskim i Kanale Gliwickim. "Łowię od 50 lat i nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Śnięte ryby [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Śnięte ryby [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Śnięte ryby [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Śnięte ryby [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Śnięte ryby [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Śnięte ryby [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bada przyczynę pomoru ryb na odcinku Kanału Gliwickiego i Kanału Kędzierzyńskiego. W miniony weekend wędkarze z Reńskiej Wsi wyłowili stamtąd tysiące śniętych ryb i otwarcie mówią o perspektywie katastrofy ekologicznej.
- Zebraliśmy kilkaset kilogramów śniętej ryby. Nikt się tym wcześniej nie zainteresował. Ryby zdychały na naszych oczach. To były metrowe szczupaki, sumy. To jest niesamowite. Łowię od 50 lat i nigdy nie widziałem czegoś takiego - mówi Dariusz Kruszewski, wiceprezes Koła PZW w Reńskiej Wsi.

W zeszłą środę (13 lipca) po południu inspektorzy WIOŚ odebrali telefoniczne zgłoszenie od strażaków z Kędzierzyna-Koźla o śnięciu ryb w kanale portowym. Wówczas nie stwierdzono zanieczyszczenia wody. - Dzień później wpłynęło zgłoszenie od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach o kolejnych rybach, ale w Kanale Gliwickim na śluzie Nowa Wieś - mówi Sylwia Stemplewska, rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu. - Nasi inspektorzy udali się na miejsce wraz osobami z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Centralnego Laboratorium Badawczego, które pobierały próbki z wód powierzchniowych Kanału Gliwickiego do badań analitycznych. Aktualnie trwają badania oraz czynności wyjaśniające tą sprawę.

- Oczekujemy na wyniki WIOŚ. O sprawie powiadomione zostały wszystkie służby - mówi Marcin Jarzyński, dyrektor RZGW w Gliwicach Wody Polskie. - Na ten moment bym nie doszukiwał się, czy było to celowe działania, czy to była przyczyna środowiskowa. Bo oprócz działania celowego, kiedy ktoś coś wyleje lub coś się stanie, to mamy ciepło, jest gorąco i nie ma ruchu wody. Także może dochodzić do tej popularnie nazywanej przyduchy.

- Wody Polskie w Gliwicach wspierają służby w podejmowanych czynnościach i w zależności od ustaleń służb wariantujemy nasze dalsze kroki w sprawie - dodaje Linda Hofman, rzeczniczka RZGW w Gliwicach Wody Polskie.

Przebadaniem ryb zajmie się ichtiolog, a pierwsze wyniki analiz prowadzonych przez WIOŚ powinny być znane za tydzień.
Dariusz Kruszewski
Sylwia Stemplewska
Marcin Jarzyński, Linda Hofman

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Powodem masowego zachorowania lokatorów ośrodka w Głuchołazach mogą… Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej 2022-11-26, godz. 15:05 3 auta zderzyły się w Trzebiszynie, 2 na DK46. Trudne warunki na trasach regionu Choć mróz odpuścił warunki na trasach województwa do doskonałych nie należą. Jest mokro i ślisko. Co rusz otrzymujemy informację o kolejnych wypadkach… » więcej 2022-11-26, godz. 14:29 Podczas szukania przecen w "Karolince" można zadbać również o zdrowie Badanie poziomu cukru i ciśnienia oraz profilaktyka dotycząca raka piersi czy raka jąder. Między innymi takie możliwości daje dzisiaj (26.11) akcja 'Zdrowie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »