Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-10, 13:44 Autor: Grzegorz Frankowski

Polska od kuchni... po opolsku. W stolicy województwa trwa konkurs KGW

Festiwal kulinarny w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Festiwal kulinarny w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Festiwal kulinarny w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Festiwal kulinarny w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Festiwal kulinarny w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Festiwal kulinarny w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
W opolskim rynku wystartował festiwal kulinarny ''Polska od Kuchni''. Przedstawicielki kilkudziesięciu kół gospodyń wiejskich przygotowują dla mieszkańców tradycyjne dania wiejskie, oparte na przekazywanej z pokolenia na pokolenia recepturze. Hasłem przewodnim jest "Polskie Wesele".
- Od niedawana bierzemy udział w kulinarnych konkursach, ale sprawia nam to dużo satysfakcji – mówi Sylwia Mazur z Koła Gospodyń Wiejskich ''Różynianka'' z Różyny.

- Jesteśmy młodym kołem. Mamy same młode dziewczyny, które są jeszcze chętne i gotowe do pracy. Trochę nas to wysiłku kosztuje, ale cieszymy się, że nasze wyroby ludziom smakują i te smaki, które są już nieco zapomniane z powrotem przywracamy do pamięci. Prezentujemy dzisiaj przetwory z róży. Same zbieramy płatki róży, ucieramy i robimy z tego dżemy, soki. W naszych wyrobach na słodko mamy pączki z różą, rogaliki z różą. Prezentujemy ją, bo jest to wyśmienita konfitura.

- Daniem główny, które zgłosiliśmy do konkursu jest karkówka w kapuście z jabłkami - mówi Magdalena Lorenc z Koła Gospodyń Wiejskich w Tomicach. - Mamy równie pyszne ciasta i rogaliki. Własnymi rękami upieczony chleb. Nawet dwa rodzaje. Także, czym chata bogata. To było przekazywane wraz z genami umiejętność gotowania i pieczenia.

- Prezentujemy tylko własne wyroby – dodaje Paulina Zioła z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzozowcu. - Pieczemy chleb, pieczemy ciasta. Robimy różnego rodzaju przetwory z warzyw, z mięsa. A dzisiaj w konkursie startujemy w kategorii artystycznej z wiankami, które też same pleciemy. W konkursie przygotowałyśmy kaczkę nadziewaną kurczakiem i mięsem mielonym. Do tego kasza, sos grzybowy i ćwikła z chrzanem.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest tradycyjne polskie wesele. Najlepsze dania i specjały przygotowane na opolskim rynku będą prezentowane na finale ogólnopolskim, 1 października na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Impreza w opolskim rynku potrwa do godz. 19.00.
Sylwia Mazur
Magdalena Lorenc
Paulina Zioła

Wiadomości z regionu

2022-10-05, godz. 20:45 Znęcali się nad psem, teraz trafili do aresztu. Dwóm mężczyznom spod Opola grozi do 5 lat więzienia Chcieli pozbyć się psa, więc okaleczali go nożem, a potem rzucali w niego cegłówką. Prokuratura Rejonowa w Opolu skutecznie zawnioskowała do sądu o trzymiesięczny… » więcej 2022-10-05, godz. 19:45 "Zbliżamy się do miejsca grzebalnego". Archeolodzy penetrują podziemia katedry opolskiej [ZDJĘCIA, FILM] Brązowa obrączka, monety oraz fragmenty ceramiki - to kolejne odkrycia archeologów w opolskiej katedrze. Badacze po blisko 3 tygodniowej przerwie wrócili do… » więcej 2022-10-05, godz. 19:00 Trzy wnioski od mieszkańców jednego budynku. Rośnie liczba odrzuconych pism o dodatki węglowe Niemal dwa tysiące wniosków o dodatek węglowy złożyli mieszkańcy gminy Strzeleczki, ale znaczną część urzędnicy muszą odrzucać. » więcej 2022-10-05, godz. 18:45 Raport MZ: Ostatnie 7 dni to w regionie 466 nowych zakażeń COVID-19 20 072 przypadków COVID-19 odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce, z czego 3981 z nich to infekcje ponowne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci… » więcej 2022-10-05, godz. 18:11 Pieniądze dla JST podzielone. Znamy sumy dla regionu Ponad 13 miliardów złotych trafi do końca roku do samorządów. To dodatkowe pieniądze, które przewiduje nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu… » więcej 2022-10-05, godz. 17:32 Wody Polskie zerwały umowę z wykonawcą polderu Żelazna. Co się stało? Koniec współpracy z jedną z firm, która odpowiadała za budowę polderu Żelazna w Opolu. Cała inwestycja składa się z dwóch części, a zerwana umowa… » więcej 2022-10-05, godz. 17:31 Denat znaleziony przy DK45 to ciągle NN. Będzie postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci Oględziny wykluczają zgon w sposób gwałtowny, ciało nie nosi też śladu zadawanych ciosów - to pierwsze ustalenia dot. zwłok ok. 50-letniego mężczyzny… » więcej 2022-10-05, godz. 16:17 Na Uniwersytecie Opolskim nauka i biznes idą w parze Platan od dziś (05.10) jest symbolem współpracy między Uniwersytetem Opolskim i firmą optyczną Fielmann. Wśród wspólnie realizowanych działań jest m.in… » więcej 2022-10-05, godz. 14:00 USK w Opolu rozszerza diagnostykę i leczenie endokrynologiczne Szpital otrzymał na ten cel osobne finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejne kroki to uruchomienie specjalistycznej poradni endokrynologicznej, a następnie… » więcej 2022-10-05, godz. 13:17 Powiat nyski: niewybuch na polu uprawnym. Teren zabezpieczony przez policję Artyleryjski pocisk, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, znaleziono w miejscowości Karłowice Wielkie - to gmina Kamiennik. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »