Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-05, 10:15 Autor: Jacek Rudnik

Burmistrz Nysy o problemie demograficznym i przebudowie stadionu Polonii. Poranna Rozmowa Radia Opole

Projekt stadionu Polonii Nysa po przebudowie [fot. archiwum gminy]
Projekt stadionu Polonii Nysa po przebudowie [fot. archiwum gminy]
Kordian Kolbiarz [fot. Marcin Boczek]
Kordian Kolbiarz [fot. Marcin Boczek]
- Trzeba robić wszystko, by zatrzymać młodych ludzi w mieście - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Do decyzji o osiedleniu się w konkretnym miejscu skłaniają - w ocenie samorządowca - dostępność pracy oraz mieszkań, co staje się priorytetem wielu gmin chcących jak najmniej odczuć skutki niekorzystnego trendu demograficznego. Jeśli chodzi o najpoważniejsze inwestycje na czoło wysuwa się modernizacja stadionu Polonii Nysa, a gmina rozpoczyna właśnie poszukiwanie wykonawcy.
- Ostatni spis powszechny ludności potwierdził powagę problemu demograficznego w regionie, widocznego także w Nysie - nie miał wątpliwości samorządowiec.

"Kurczenie" się miast na Opolszczyźnie to m.in. konsekwencja wyjazdu często młodych ludzi za granicę. - To efekt wielu czynników, ale głównie masowych wyjazdów młodych ludzi w celach zarobkowych na etapie otwarcia granic państw Unii Europejskiej, ale też wyjazdy do dużych ośrodków akademickich takich jak Wrocław, Kraków czy Warszawa i do dzisiaj mamy tego efekt.

Magnesem przyciągającym do miast jest - w ocenie Kolbiarza - praca i dostępne mieszkania. W Nysie w ciągu 8 lat wybudowano około półtora miesiąca takich lokali.

Dla młodych ludzi ważne są dogodne warunki wynajmu lub nawet kupna mieszkania i dlatego samorząd Nysy przygotowuje duży program mieszkaniowy, którego szczegóły poznamy niebawem.

- W Polsce społeczeństwo się starzeje - przypomniał Kordian Kolbiarz, a w samej Nysie co trzeci mieszkaniec ma ukończone 65 lat.

Burmistrz Nysy zapowiedział też ogłoszenie w tym tygodniu przetargu na przebudowę stadionu Polonii Nysa, co zostanie zrealizowane dzięki wsparciu z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości ponad 22 mln złotych. - W tym tygodniu ruszy przetarg na rozbudowę, 22 i pół miliona plus wkład własny gminy, czyli około 25 milionów złotych mamy na ten cel przeznaczone, a jestem przekonany, że znajdą się wykonawcy, którzy ruszą z pracami najpóźniej na początku roku - to jest kwesta dokumentacji i zakładamy, iż modernizacja potrwa około roku.

Modernizacja stadionu Polonii Nysa obejmuje m.in. budowę nowych trybun dla trzech tysięcy widzów, zadaszenia, nowej murawy, szatni oraz nowoczesnego oświetlenia obiektu. Przy sprawnym przebiegu całej procedury piłkarze zagrają na nowym obiekcie w 2024 roku.
Kordian Kolbiarz 01
Kordian Kolbiarz 02

Wiadomości z regionu

2022-08-18, godz. 17:30 Coraz bliżej do otwarcia pierwszego w regionie Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Powstanie on w Komprachcica… Jeszcze w tym roku w Komprachcicach zacznie działać pierwsze w regionie Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prace budowlane dobiegają końca i jeśli wszystko… » więcej 2022-08-18, godz. 16:50 "Złote algi" w Odrze. Badania potwierdziły obecność tych mikroorganizmów w próbkach wody W Odrze wykryto złote algi - to właśnie ich zakwit mógł doprowadzić do śniecią ryb. Obecność tych mikroorganizmów w próbkach wody z Odry potwierdził… » więcej 2022-08-18, godz. 16:12 Polscy strażacy zakończyli misję na południu Francji. Między innymi opolscy mundurowi pomagali gasić wielki pożar… Dwóch opolskich strażaków pomagało od soboty (13.08) gasić pożar niemal tysiąca hektarów lasu w okolicy francuskiego Bordeaux. » więcej 2022-08-18, godz. 16:01 Można już składać wnioski o dodatek węglowy. Zainteresowanie jest duże Można już składać wnioski o przyznanie dodatku węglowego. To trzy tysiące złotych na jedno gospodarstwo domowe - dom lub mieszkanie, którego głównym… » więcej 2022-08-18, godz. 15:57 Branżowe języki obce w opolskich szkołach? Nowa Lewica proponuje taki projekt urzędowi marszałkowskiemu Naukę branżowych języków obcych dla uczniów proponuje Nowa Lewica na Opolszczyźnie. Dzisiaj (18.08) działacze partii zaproponowali to Zarządowi Województwa… » więcej 2022-08-18, godz. 13:08 Ukradł samochód wart ponad 40 tysięcy złotych i sprzedał go na złomie. Recydywiście grozi kilkuletni pobyt za k… Jeden dzień wystarczył brzeskim policjantom do odnalezienia skradzionego samochodu osobowego. » więcej 2022-08-18, godz. 12:42 "Są opóźnienia, ale termin wydaje się niezagrożony". Raport z budowy remizy strażackiej w Pludrach Trwa budowa remizy strażackiej w Pludrach obok Dobrodzienia. Prace rozpoczęły się pod koniec kwietnia. Nie obeszło się bez opóźnień, ale widać już stalowy… » więcej 2022-08-18, godz. 11:17 Policjant uratował psa z rozgrzanego samochodu w Mosznej. Właścicielka może odpowiadać za znęcanie się nad zwie… Za znęcanie się nad zwierzęciem może odpowiadać właścicielka samochodu, która zostawiła psa w pojeździe podczas upału. » więcej 2022-08-18, godz. 10:30 Rtęć na Odrze w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim na Śląsku nie jest przyczyną śnięcia ryb. Nie przekracza też… Podwyższone wyniki rtęci na Odrze, które wystąpiły w Kanale Gliwickim oraz Kędzierzyńskim na Śląsku nie są przyczyną śnięcia ryb. Taką informację… » więcej 2022-08-18, godz. 09:25 ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega. Przeszukania także na Opolszczyźnie Na polecenie Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława A. Prokurator przedstawił mu zarzut zgłoszenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »