Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-04, 17:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Gdzie historia splata się z nowoczesnością. Akcja Radia Opole dotarła do Nysy [ZDJĘCIA, FILM]

Gdzie historia splata się z nowoczesnością. Akcja Radia Opole dotarła do Nysy
W pierwszy lipcowy poniedziałek wakacyjna, urodzinowa akcja Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie" zakotwiczyła na nyskim kąpielisku Frajda. Ten liczący blisko 20 tys. metrów kwadratowych teren mieści się blisko centrum Nysy, stąd jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku nysan.
Choć mało kto wie, a przypomniał o tym na antenie Radia Opole Remigiusz Kamiński, miejscowy historyk kąpielisko ma bardzo bogatą historię.

- Kąpielisko miejskie stanowiło część wyposażenia fortecznego, można powiedzieć. I to jest przykład mądrego wykorzystania ukształtowania terenu pofortecznego przez naszych poprzedników, którzy tu mieszkali.

A pozostałościami tej historii są m.in. mury forteczne, które docierają do bram kąpieliska. Dziś nyska Frajda to nowoczesne miejsce wypoczynku. Na odwiedzających czekają baseny, zjeżdżalnie, boiska. Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz zachęcał do odwiedzenia nie tylko tego miejsca. Historyczna wizytówka Nysy - czyli forty znajdują nowych gospodarzy. W Bastionie św. Jadwigi powstaje Mini Centrum Nauki Kopernik, a w jego sąsiedztwie kolejna atrakcja - ośrodek edukacji "Niepodległa"

- Otwieramy punkt, w którym wszyscy, od dzieciaka po seniora będą mogli zobaczyć historię naszego państwa, ale też skorzystać z tych najnowszych osiągnięć technologicznych, okulary Vr, po których nałożeniu można się przenieść do epoki.

A już jutro (5.07) wakacyjna akcja Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie" zawita do gminy Skoroszyce. Nasze studio rozstawiamy w Parku Lipowym w Sidzinie, przy ul. Radziechowskiej. Będziemy na miejscu już od godziny 9.00.
Kordian Kolbiarz
Remigiusz Kamiński

Wiadomości z regionu

2022-08-12, godz. 22:45 Namysłowska Nike wróci na swoje miejsce jeszcze w tym roku To już pewne. 'Poprawiona' Nike wróci do Namysłowa pod koniec tego roku. Przypomnijmy, lokalne władze postanowiły w 2020 roku, że nastąpi rekonstrukcja… » więcej 2022-08-12, godz. 21:00 Balaton, kajaki, zioła, oldtimery i słoneczny patrol, czyli z wizytą w Dobrzeniu Wielkim. Tutaj zatrzymaliśmy się… Nie trzeba wcale jechać na Węgry, żeby poplażować nad Balatonem. Wystarczy udać się do miejscowości niedaleko Opola. W gminie tej można też popływać… » więcej 2022-08-12, godz. 20:00 "Nie ma kreatywnej księgowości, a ja nie jadam słodyczy i nie piję wody perlage". Ireneusz Jaki zaprzecza zarzutom… 'Nigdy nie było kreatywnej księgowości, a poseł Zembaczyński mija się z prawdą w interpretacji wyników finansowych spółki'. Tak Ireneusz Jaki, zawieszony… » więcej 2022-08-12, godz. 19:15 Namysłów: rusza przebudowa historycznych murów miejskich Ruszyła wielka renowacja zabytkowych murów miejskich w Namysłowie. Mowa o odcinku od Bramy Krakowskiej do straży pożarnej przy ulicy Fortecznej w Namysłowie… » więcej 2022-08-12, godz. 18:50 Dymisje w związku ze skażeniem Odry - zdecydował o tym premier. Jest też zakaz wchodzenia do rzeki w 3 województw… Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa przedsiębiorstwa Wody Polskie Przemysława Dacy oraz szefa Głównego… » więcej 2022-08-12, godz. 18:30 Nowe komputery przyjadą do Głubczyc. Sprzęt trafi do dzieci z rodzin popegeerowskich Gmina Głubczyce otrzymała blisko 750 tys. złotych z rządowego programu dla rodzin z terenów popegeerowskich na rozwój cyfrowy. Za te pieniądze zostanie… » więcej 2022-08-12, godz. 17:00 Bizancjum, "kreatywna księgowość" i majątek na słodycze. Zembaczyński przedstawił swoje pierwsze wnioski po kontroli… 'Prezes Ireneusz Jaki stworzył w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu istne Bizancjum'. Tak Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej, opisuje… » więcej 2022-08-12, godz. 16:56 Nietypowe znalezisko przy rozbiórce "Grzybka". W Namysłowie natrafiono na płyty z grobowców Prace remontowe i rozbiórka namysłowskiego 'Grzybka' przyniosły nieoczekiwane znaleziska. Podczas rozbiórki fundamentów altany natrafiono na płyty nagrobków… » więcej 2022-08-12, godz. 16:45 Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wraca w tradycyjnej formule. Każdy może dołączyć W długi weekend pątnicy z całego regionu wyruszą na 46. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń pielgrzymka… » więcej 2022-08-12, godz. 16:18 Kontrola drogowa w Głubczycach zakończyła się znalezieniem narkotyków Policja w Głubczycach w trakcie kontroli drogowej znalazła u podejrzanie zachowującego się kierowcy narkotyki. Teraz 38-letniemu mężczyźnie grozi nawet… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »