Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-06, 07:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM]

Truskawki w góralskim sosie. Akcja Radia Opole w Skoroszycach
Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie".
Plenerowe studio Radia Opole stacjonowało właśnie w owocowej Sidzinie, która słynie także z... góralszczyzny. To wieś, gdzie po II Wojnie Światowej przybyło wielu mieszkańców Żywiecczyzny. Wśród nich dziadkowie Daniela Rozmusa, który szefuje w miejscowym oddziale związku górali żywieckich. Był on gościem plenerowego studia Radia Opole, gdzie opowiadał o wielkiej emigracji górali, nie za ocean a na Ziemie Odzyskane.

- Tam było przeludnienie, brak pracy i to było jakieś wyjście z sytuacji, jakaś szansa. Nasi rodzice postanowili przyjechać tutaj, próbować sił, też powiedzmy innych, bo tutaj nizina, teren płaski i trzeba było zmierzyć się z gospodarstwem rolnym, rozpocząć jakąś produkcję rolną.

I tak każdego roku w gminie Skoroszyce górale i miłośnicy gór spotykają na festiwalu folkloru. A na co dzień - część gospodaruje na okolicznych polach. Gmina a szczególnie Sidzina słyną też z truskawek. Jednak jak przekonywała wójt w gminie wiele się dzieje i wiele się zmienia. Są atrakcyjne miejsca aktywnego wypoczynku, jak choćby aleja lipowa, czy siłownia pod chmurką. - Inwestycji nie brakuje - przekonuje Barbara Dybczak, wójt gminy.

- Budujemy place zabaw, ostatnio wybudowaliśmy też remizę, która jest także gminnym centrum kryzysowym. W tej chwili budujemy nowoczesne przedszkole dla ponad 100 dzieci, z pięcioma oddziałami, z przeszklonymi pięknymi salami, które będą służyć jako bawialnie dla dzieci.

Już w czwartek (7.07) plenerowe studio Radia Opole zawita do Kolonowskiego. Stacjonować będziemy przy ul. Leśnej, tuż przy ośrodku zdrowia, już od godziny 9.00.
Daniel Rozmus
Barbara Dybczak

Wiadomości z regionu

2023-09-24, godz. 13:29 "Przyjażń to relacja dwustronna". Niedzielna Loża Radiowa o stosunkach z Ukrainą Sprawa relacji polsko-ukraińskich stała się w ostatnim czasie tematem gorących sporów, ale też i deklaracji składanych w czasie kampanii wyborczej. » więcej 2023-09-24, godz. 13:00 Nietoperze problemem przy remoncie ośrodka "Aleksandrówka" w Jarnołtówku - To jest pierwszy, bardzo ważny krok w kierunku odbudowy - tak starosta nyski, Andrzej Kruczkiewicz mówi o ogłoszonym przetargu na remont 'Aleksandrówki'… » więcej 2023-09-24, godz. 12:43 Do św. Anny podziękować za plony. Dożynki diecezjalne zgromadziły tłumy Delegacje wszystkich 36 dekanatów zjechały na Górę Świętej Anny na doroczne dożynki diecezjalne. Suma dożynkowa w odświętnej oprawie, z udziałem przedstawicieli… » więcej 2023-09-24, godz. 11:00 Szkoła w Ścinawie Małej w końcu cieszy oko Milion 700 tysięcy złotych kosztowała modernizacja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ścinawie Małej. W placówce między innymi wykonano elewację z ociepleniem… » więcej 2023-09-24, godz. 10:00 Niedzielny poranek dla karpia? Wędkarstwo w regionie nie śpi Z nadzieją na 'taaaką rybę' bladym świtem na zbiorniku Śródlesie 2 w Opolu stawił się komplet wędkarzy. 27-mioro miłośników i miłośniczek 'moczenia… » więcej 2023-09-24, godz. 10:00 Koncert oratoryjny Piotra Rubika w artystycznym hołdzie dla Prymasa Tysiąclecia Koncert 'Najważniejsza jest miłość', występ Rafała Brzozowskiego oraz pokaz mappingu na fasadzie nyskiej bazyliki towarzyszyły gali finałowej konkursu… » więcej 2023-09-24, godz. 09:11 Opole zostało stolicą polskiego judo. Turniej Nadziei Olimpijskich w Stegu Arenie Międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich, mistrzostwa Polski u16 i Puchar Polskiego Związku Judo - kumulacja tych trzech sportowych impreza nastąpiła w… » więcej 2023-09-23, godz. 20:00 Minister Czarnek spotkał się z kuratorami oświaty. Rozmawiano o "Demokracji bezpośredniej" Minister edukacji i nauki profesor Przemysław Czarnek spotkał się dziś (23.09) w Nysie z kuratorami oświaty całego kraju. Jak mówił podczas konferencji… » więcej 2023-09-23, godz. 19:15 "Okazało się, że kocham ten sport". Festiwal boksu w Nysie Po raz pierwszy nyska hala zamieniła się w bokserski ring. Za nami Festiwal Boksu Olimpijskiego. Do rywalizacji stanęło 375 osób, a wśród nich dzieci, młodzież… » więcej 2023-09-23, godz. 18:00 "Aby uczniowie mogli ćwiczyć i rozwijać swoje pasje". Nyski "Rolnik" ma nowoczesną salę gimnastyczną [ZDJĘCIA] Ma ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni, nowoczesne oświetlenie i co ważne, pomieści 4 klasy. Taka właśnie jest nowa sala gimnastyczna w Zespole Szkół… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »