Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-04, 12:54 Autor: Witold Wośtak

Są pieniądze do wzięcia. Mieszkańcy wsi mogą wziąć udział w konkursach urzędu marszałkowskiego

Podsumowanie konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo –Opolskie ze smakiem" [fot. Katarzyna Doros]
Podsumowanie konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo –Opolskie ze smakiem" [fot. Katarzyna Doros]
Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki regionów” [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki regionów” [fot. Agnieszka Pospiszyl]
A. Konopka i M. Oszańca [fot. Witold Wośtak]
A. Konopka i M. Oszańca [fot. Witold Wośtak]
Trzy konkursy dotyczące rozwoju obszarów wiejskich ogłosił dziś (04.07) urząd marszałkowski. W puli nagród jest łącznie 155 tysięcy złotych.
Po pierwsze chodzi o najlepsze inicjatywy zrealizowane przy pomocy funduszu sołeckiego. - Zgłaszane zadania powinny mieć co najmniej 40 procent finansowania właśnie z tego źródła - mówi Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Jednym z przykładów jest zagospodarowanie placu przy świetlicy wiejskiej. Mogą to być również szeroko rozumiane centra aktywności. W grę wchodzi także proces nie tyle infrastrukturalny, co jednoczący ludzi. Ważniejsze jest zaangażowanie, pomysł i więzi społeczne niż wydanie pieniędzy na jakieś zadanie.

Drugim konkursem jest "Piękna Wieś Opolska 2022" z trzema kategoriami. Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego podkreśla, że ta inicjatywa ewoluuje od 25 lat.

- Według pierwszych założeń, zwracaliśmy przede wszystkim uwagę na estetykę i ład przestrzenny. Później zaczęliśmy doceniać i punktować współpracę mieszkańców oraz stowarzyszeń, tworzenie wsi tematycznych, jak również realizację projektów dotyczących zasobów przyrodniczych.

Trzecia inicjatywa to "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów", który również podzielono na kilka kategorii.

Szczegóły dotyczące zasad i terminu zgłoszeń można znaleźć na stronie internetowej www.opolskie.pl.
Marcin Oszańca
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2022-10-02, godz. 20:10 Tradycyjna kuchnia ze szczyptą nowoczesności. W Kurzniach uczono, jak na nowo odkrywać śląskie specjały Tradycyjna kuchnia może smakować jeszcze lepiej w nowoczesnym wydaniu. Dziś (02.10) przekonywały o tym uczestniczki warsztatów kulinarnych 'Z kaszą w kuchni… » więcej 2022-10-02, godz. 20:00 "Zmotoryzowani" strażnicy miejscy z Brzegu. "W ostatnich miesiącach załatwiamy znacznie więcej spraw niż dotychcz… Zakup samochodu był strzałem w dziesiątkę - tak pierwsze miesiące korzystania ze swojego radiowozu podsumowują brzescy strażnicy miejscy. Dotychczas funkcjonariusze… » więcej 2022-10-02, godz. 19:30 W Krzywiźnie upamiętniono księdza Michała Norka. "To chyba jedyny niezłomny kapłan z Ziemi Kluczborskiej" Przed kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzywiźnie odsłonięto dziś (02.10) tablicę upamiętniającą księdza Michała Norka. To… » więcej 2022-10-02, godz. 17:11 Jesienna burza na Opolszczyźnie. Drzewo przewróciło się na samochody w Opolu Burza z ulewnym deszczem oraz porywistym wiatrem przeszła przez województwo opolskie. Opolscy strażacy odnotowali już kilka interwencji. » więcej 2022-10-02, godz. 16:00 Food trucki na opolskim rynku. "Chętnie sięgamy po nowe smaki" Jeszcze dziś (02.10) na opolskim rynku można skosztować kulinarnych specjałów z różnych zakątków świata. » więcej 2022-10-02, godz. 15:00 Strzelce Opolskie: rusza dodatkowy nabór na mieszkania w ramach programu "Twoje M" Mieszkańcy Strzelec Opolskich, którzy marzą o' własnym gniazdku', mogą je jeszcze otrzymać. W poniedziałek (03.10) rusza dodatkowy nabór na mieszkania… » więcej 2022-10-02, godz. 14:00 Czworonogi z Namysłowa będą mogły zakosztować wolności. W mieście powstaną dwa wybiegi dla psów Moda na psie wybiegi dotarła do Namysłowa. Tamtejszy magistrat planuje budowę dwóch takich miejsc. » więcej 2022-10-02, godz. 12:15 15 procent mieszkańców Opolszczyzny nie skorzystało z bonu turystycznego. Pieniądze jednak nie przepadną Rodzice, którzy jeszcze nie skorzystali z Polskiego Bonu Turystycznego, mają więcej czasu by zapłacić nim za pobyt w hotelach czy udział w imprezach tur… » więcej 2022-10-02, godz. 12:00 Zamknięto drogę w Dąbrówce Łubniańskiej. Obowiązują dwie trasy objazdu Uwaga kierowcy! Ekipy remontowe całkowicie zamknęły przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu informuje, że w związku… » więcej 2022-10-02, godz. 10:20 Wypadek na DW 423 Opole - Krapkowice. Droga w Choruli jest zablokowana Utrudnienia w ruchu na drodze wojewódzkiej nr 423 w Choruli w powiecie krapkowickim po zderzeniu dwóch samochodów osobowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »