Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-03, 10:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Druhowie z OSP Jarnołtówek, jak ratownicy GOPR, pomagają turystom w Górach Opawskich

Góry Opawskie [fot.B.Kalisz]
Góry Opawskie [fot.B.Kalisz]
OSP Głuchołazy [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
OSP Głuchołazy [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kopa Biskupia - wieża [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kopa Biskupia - wieża [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Strażacy z OSP Jarnołtówek w gminie Głuchołazy dbają o bezpieczeństwo turystów w Górach Opawskich. Druhowie nie tylko gaszą pożary czy walczą z podtopieniami, ale w razie potrzeby pomagają na górskich szlakach. W tym celu nawiązali też współpracuję z ratownikami z Sudeckiej Grupy GOPR.
- Zajmujemy się szeroko pojętym ratownictwem, w tym ratownictwem górskim, bo tutaj w Górach Opawskich nie ma grupy GOPR. Te działania i zadania przejmujemy my jako OSP Jarnołtówek. Udało nam się nawiązać współpracę z Sudecką Grupą GOPR. W ramach tej współpracy przeszliśmy takie przeszkolenie ukierunkowane do udzielania pomocy osobom poszkodowanym w górach i osobom, które uległy nagłym chorobom - mówi Andrzej Kozakiewicz, prezes OSP Jarnołtówek.

Dodajmy, że w planach jest także kolejne szkolenie organizowane we współpracy z Sudecką Grupą GOPR z użyciem nart biegowych. Tym razem ma dotyczyć udzielania pomocy w warunkach zimowych.

Jak podkreśla Andrzej Kozakiewicz, różnorodność interwencji podejmowanych przez strażaków w Górach Opawskich jest bardzo duża. - Od udzielania pomocy rowerzystom, którzy upadli na szlaku podczas zjazdu, po udzielenie pomocy osobom, które wpadły na pomysł przeskoczenia "Piekiełka" z jednej strony na drugą. Jeszcze są takie zdarzenia typowe, czyli skręcenia, złamania. Zdarzają się też jakieś użądlenia grup dzieci przez owady. Spektrum tych działań jest bardzo szerokie.

Przypomnijmy, aby łatwiej i szybciej docierać do poszkodowanych turystów strażacy pozyskali quada przystosowanego do ratownictwa górskiego. Ten zakup został sfinansowany z budżetu obywatelskiego, funduszy sołeckich i wkładu własnego jednostki OSP.

W Jarnołtówku działa 40 czynnych strażaków ochotników, z czego 29 jest uprawnionych do działań ratowniczo-gaśniczych.
Andrzej Kozakiewicz cz.1
Andrzej Kozakiewicz cz.2

Wiadomości z regionu

2022-08-13, godz. 20:00 Na czym polega fenomen wojskowej grochówki? Ponoć to "magiczne ręce żołnierza" Żołnierska grochówka cieszy się niezmiennie dużą popularnością podczas pikników wojskowych. Nie inaczej było na błoniach Politechniki Opolskiej, bo… » więcej 2022-08-13, godz. 18:32 Budowa i rozbudowa świetlic wiejskich. Gmina Namysłów inwestuje w miejsca spotkań Namysłów chce rozbudowywać istniejące i tworzyć nowe wiejskie świetlice dla mieszkańców gminy. Właśnie trwa powiększenie miejsca spotkań mieszkańców… » więcej 2022-08-13, godz. 18:00 Absolwenci Legii Akademickiej już w stopniu kaprala rezerwy. To grupa 53 kobiet i mężczyzn z całej Polski Absolwenci Legii Akademickiej odebrali promocje na stopień kaprala rezerwy. W uroczystości na błoniach Politechniki Opolskiej brała udział grupa 53 kobiet… » więcej 2022-08-13, godz. 17:00 Ukraińscy żołnierze w opolskich szpitalach. "Otrzymujemy od razu historię choroby, aby przygotować oddział" Do czterech opolskich szpitali trafili czterej ranni żołnierze ukraińscy po przyjeździe pociągiem sanitarnym do Opola. Informowaliśmy wcześniej, że najciężej… » więcej 2022-08-13, godz. 16:16 "Wszyscy chcą być Jankami i Gustlikami". Czołg hitem pikniku wojskowego w Opolu [ZDJĘCIA] Czołg Leopard cieszy się największym zainteresowaniem podczas pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego na błoniach Politechniki Opolskiej. Pikniki z inicjatywy… » więcej 2022-08-13, godz. 16:00 Jest nowy batalion w regionie. "I będziemy myśleć o kolejnym" 172. Batalion Lekkiej Piechoty będzie stacjonować w kompleksie koszarowym przy ulicy Domańskiego w Opolu. Dzisiaj (13.08) przedstawiono dowódcę, którym na… » więcej 2022-08-13, godz. 15:45 Specjalny pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy w Opolu. Nasze szpitale zaopiekują się czterema osobami [ZDJĘCI… W nocy z piątku na sobotę na opolską stację PKP przyjechał z Przemyśla specjalny pociąg sanitarny z żołnierzami z Ukrainy, którzy zostali ranni w działaniach… » więcej 2022-08-13, godz. 14:30 Charytatywny konwój strażacki w Kórnicy pojedzie dla 2-letniej Wiktorii Już po raz trzeci w Kórnicy pojedzie konwój charytatywny. W tym roku strażacy z miejscowej OSP będą zbierać pieniądze dla 2-letniej Wiktorii Scheit, która… » więcej 2022-08-13, godz. 12:10 Oszuści próbują oferować pomoc ws. "czternastki". ZUS przypomina - emeryci i renciści dostaną pieniądze automat… Przed próbami oszustw w związku z wypłatami czternastej emerytury ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są już informacje o podszywaniu się pod pracowników… » więcej 2022-08-13, godz. 11:45 Lokalne grupy działania oraz przedsiębiorcy mogą już zgłaszać się do konkursu na najlepszy produkt turystyczny Ruszyła XIII edycja konkursu na najlepszy produkt turystyczny w regionie - OROT 2022. Jego celem jest przede wszystkim wyłonienie najbardziej atrakcyjnych i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »