Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-03, 09:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Problem jest nie tylko w liczbach, ale i promilach. Plaga pijanych kierowców na opolskich drogach

"Trzeźwy poranek na A4", czyli po dmuchaniu w alkomat zatrzymano 88 kierowców [fot. Piotr Wójtowicz]
"Trzeźwy poranek na A4", czyli po dmuchaniu w alkomat zatrzymano 88 kierowców [fot. Piotr Wójtowicz]
Mimo kar, prowadzonych akcji prewencyjnych i informacji w mediach, opolska policja w ciągu tygodnia zatrzymała aż 60 pijanych kierowców. Liczba osób, które prowadzą "pod wpływem" rośnie, a odzwierciedlają to także statystyki Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W tym roku na zajęcia reedukacyjne zgłosiło się już 325 osób. To o 100 więcej niż w 2021.
Agnieszka Dubik, która prowadzi zajęcia terapeutyczne, zauważa, że problemem są nie tylko liczby. Obecnie za kierownicą częściej siedzą osoby silnie upojone alkoholem i po spożyciu narkotyków.

- Tendencja po pandemii jest przerażająca. Obserwuję, że czasem na zajęciach są dwie osoby, które prowadząc pojazd były "wczorajsze", a reszta tej 15-osobowej grupy to kierowcy, u których stwierdzono od 1,5 do 4 promili alkoholu w organizmie. Ponadto coraz częściej zatrzymywani są młodzi, którzy prowadzą pod wpływem narkotyków.

W miesięcznych szkoleniach, które mają pomoc zrozumieć problem, uczestniczy w opolskim ośrodku ruchu drogowego około 60 osób.

Ponowne zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem wymaga nie tylko uczestnictwa w zajęciach z psychologiem. - Niezależnie od stwierdzonych promili, zatrzymany musi przejść badania dotyczące uzależnienia od alkoholu, a gdy odzyska prawo jazdy, musi poruszać się samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową - mówi wicedyrektor WORD Dominik Grabowski.

- Nawet jeśli po połowie kary taka osoba odzyska prawo jazdy, to przypominam, że wówczas pojazd, którym się porusza, musi być wyposażony w blokadę alkoholową, a to jest koszt około 4 tysięcy złotych.

Policja próbuje walczyć z problemem prowadząc takie akcje jak na przykład "Bezpieczny poranek na A4". Podinspektor Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zwraca uwagę, że z problemem alkoholu każdego dnia walczą również policjanci drogówki.

- W ostatnim tygodniu wykonano około 9 tysięcy badań, w efekcie których zatrzymano 60 pijanych. To są osoby, które wyeliminowano z ruchu, ale nawet nie chcę myśleć, ile osób w tym czasie prowadziło pod wpływem alkoholu, ale uniknęli kontroli - dodaje.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, niezależnie od tego czy to w ruchu powietrznym, wodnym, czy lądowym, jest traktowane jako przestępstwo drogowe. Grozi za to kara ograniczenia bądź pozbawienia wolności do dwóch lat z obligatoryjnym zakazem prowadzenie pojazdów na rok.
Pijani za kierownicą

Wiadomości z regionu

2022-08-13, godz. 20:00 Na czym polega fenomen wojskowej grochówki? Ponoć to "magiczne ręce żołnierza" Żołnierska grochówka cieszy się niezmiennie dużą popularnością podczas pikników wojskowych. Nie inaczej było na błoniach Politechniki Opolskiej, bo… » więcej 2022-08-13, godz. 18:32 Budowa i rozbudowa świetlic wiejskich. Gmina Namysłów inwestuje w miejsca spotkań Namysłów chce rozbudowywać istniejące i tworzyć nowe wiejskie świetlice dla mieszkańców gminy. Właśnie trwa powiększenie miejsca spotkań mieszkańców… » więcej 2022-08-13, godz. 18:00 Absolwenci Legii Akademickiej już w stopniu kaprala rezerwy. To grupa 53 kobiet i mężczyzn z całej Polski Absolwenci Legii Akademickiej odebrali promocje na stopień kaprala rezerwy. W uroczystości na błoniach Politechniki Opolskiej brała udział grupa 53 kobiet… » więcej 2022-08-13, godz. 17:00 Ukraińscy żołnierze w opolskich szpitalach. "Otrzymujemy od razu historię choroby, aby przygotować oddział" Do czterech opolskich szpitali trafili czterej ranni żołnierze ukraińscy po przyjeździe pociągiem sanitarnym do Opola. Informowaliśmy wcześniej, że najciężej… » więcej 2022-08-13, godz. 16:16 "Wszyscy chcą być Jankami i Gustlikami". Czołg hitem pikniku wojskowego w Opolu [ZDJĘCIA] Czołg Leopard cieszy się największym zainteresowaniem podczas pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego na błoniach Politechniki Opolskiej. Pikniki z inicjatywy… » więcej 2022-08-13, godz. 16:00 Jest nowy batalion w regionie. "I będziemy myśleć o kolejnym" 172. Batalion Lekkiej Piechoty będzie stacjonować w kompleksie koszarowym przy ulicy Domańskiego w Opolu. Dzisiaj (13.08) przedstawiono dowódcę, którym na… » więcej 2022-08-13, godz. 15:45 Specjalny pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy w Opolu. Nasze szpitale zaopiekują się czterema osobami [ZDJĘCI… W nocy z piątku na sobotę na opolską stację PKP przyjechał z Przemyśla specjalny pociąg sanitarny z żołnierzami z Ukrainy, którzy zostali ranni w działaniach… » więcej 2022-08-13, godz. 14:30 Charytatywny konwój strażacki w Kórnicy pojedzie dla 2-letniej Wiktorii Już po raz trzeci w Kórnicy pojedzie konwój charytatywny. W tym roku strażacy z miejscowej OSP będą zbierać pieniądze dla 2-letniej Wiktorii Scheit, która… » więcej 2022-08-13, godz. 12:10 Oszuści próbują oferować pomoc ws. "czternastki". ZUS przypomina - emeryci i renciści dostaną pieniądze automat… Przed próbami oszustw w związku z wypłatami czternastej emerytury ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są już informacje o podszywaniu się pod pracowników… » więcej 2022-08-13, godz. 11:45 Lokalne grupy działania oraz przedsiębiorcy mogą już zgłaszać się do konkursu na najlepszy produkt turystyczny Ruszyła XIII edycja konkursu na najlepszy produkt turystyczny w regionie - OROT 2022. Jego celem jest przede wszystkim wyłonienie najbardziej atrakcyjnych i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »