Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-25, 20:35 Autor: Witold Wośtak

Promują pałac w Kopicach, bo marzą o przywróceniu ruinom stanu dawnej świetności

Pałac w Kopicach [fot. Witold Wośtak]
Pałac w Kopicach [fot. Witold Wośtak]
Drugie Kopickie Spotkania Pałacowe [fot. Witold Wośtak]
Drugie Kopickie Spotkania Pałacowe [fot. Witold Wośtak]
Drugie Kopickie Spotkania Pałacowe [fot. Witold Wośtak]
Drugie Kopickie Spotkania Pałacowe [fot. Witold Wośtak]
Koncert organowy, spektakl teatralny, msza święta, zabawy dla najmłodszych oraz plener malarski i fotograficzny. Tak wyglądały dzisiaj (25.06) Drugie Kopickie Spotkania Pałacowe.
Jerzy Kasperek, organizator z Towarzystwa Miłośników Orzegowa mówi, że głównym celem tego przedsięwzięcia jest promocja ruin pałacu Schaffgotschów.

- Chodzi o to, by ludzie dowiedzieli się, że kiedyś był taki pałac – dzisiaj pozostały piękne i romantyczne ruiny. Kiedyś to był natomiast jeden z piękniejszych pałaców w Europie. Warto o tym pamiętać, warto nawiązywać i warto promować to miejsce. Oczywiście wszyscy marzymy, że kiedyś ruiny wrócą do stanu swojej świetności.

Grupa teatralna zaprezentowała spektakl o Karolu Goduli i Joannie Gryczik, pt. "Świta świętego Michała". Anna Iwaniec-Buczyńska, reżyserka, opisuje krótką fabułę.

- Karol Godula był odbierany jako zły człowiek, a my pokazaliśmy w scenie, że tak naprawdę mógł być dobrym człowiekiem, a tylko z zewnątrz wydawał się szpetny. To samo dotyczy Joanny. Ona była bardzo wierząca, brała udział w wielu akcjach charytatywnych. Scena z ubogim na pewno pokazała jej człowieczeństwo. Chcielibyśmy, aby spuścizna po niej ocalała.

Zofia Uchman z grupy tanecznej "Stokrotki 50+" dodaje, że nie było potrzeba specjalnej zachęty do występu przed ruinami pałacu.

- Z mojej strony nie było najmniejszego oporu, bo kocham pałac w Kopicach, kocham historie związane z tym obiektem i kocham historie Joanny Schaffgotsch oraz Karola Goduli. Prezentujemy taniec nowoczesny i taniec z elementami ludowymi. W sumie każdą formę tańca jesteśmy w stanie przygotować i przedstawić.

Dodajmy, na co dzień pałac w Kopicach nie jest udostępniany zwiedzającym. Można go podziwiać jedynie zza fosy.
Jerzy Kasperek
Anna Iwaniec - Buczyńska
Zofia Uchman

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 17:10 Ciemno wzdłuż ul. 1 Maja w Opolu, mieszkańcy boją się o własne bezpieczeństwo. Ratusz zapowiada naprawę oświe… Mieszkańcy ul. 1 Maja w Opolu skarżą się na deficyt oświetlenia. Jak mówią, problem z niedziałającymi latarniami pojawił się w zeszłym tygodniu i do… » więcej 2022-09-28, godz. 17:00 Brzeg: zamiast mandatu, strażnicy miejscy przywieźli... pieniądze. Właścicielka zostawiła je w parku Niewiele brakowało, a mieszkanka Brzegu przypłaciłaby roztargnienie utratą sporej ilości pieniędzy. Tym razem jednak kobieta może mówić o sporym szczęściu… » więcej 2022-09-28, godz. 16:15 Wypadek w Kup na DW 461. Dachował samochód osobowy Poważny wypadek w Kup na drodze wojewódzkiej nr 461. Na ul. Brynickiej dachował samochód osobowy. » więcej 2022-09-28, godz. 14:30 Trwa policyjna akcja NURD. Funkcjonariusze obserwują zachowania pieszych i rowerzystów Opolscy policjanci obserwują dziś (28.09) zachowania pieszych, rowerzystów oraz kierujących hulajnogami elektrycznymi. Trwa ogólnopolska akcja NURD, czyli… » więcej 2022-09-28, godz. 14:26 Projekt ustawy o mieszkalnictwie społecznym "lex Wiśniewski" trafi do wykazu prac Rady Ministrów Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że projekt ustawy o mieszkalnictwie społecznym 'lex Wiśniewski' ma zapobiec patologiom związanym… » więcej 2022-09-28, godz. 14:00 Opolskie trojaczki wyszły ze szpitala. "Od dziś rodzinka jest w komplecie" Trojaczki, które w sierpniu przyszły na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu opuściły dziś (28.09) szpital. Maluchy… » więcej 2022-09-28, godz. 13:20 Tygodniowy raport MZ: prawie 27 tys. zakażeń koronawirusem w kraju i 446 na Opolszczyźnie. Zmarły 82 osoby 26 736 zakażeń koronawirusem odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce, z czego 5205 z nich to infekcje ponowne. » więcej 2022-09-28, godz. 13:00 Nowe atrakcje na wieży widokowej w Głubczycach. "To nie tylko piękne krajobrazy, ale też poznawanie historii" Modele armat, halabardnik, wybijanie pamiątkowych monet, eksponaty muzealne czy wystawa prac plastycznych - to tylko niektóre z nowych atrakcji, jakie czekają… » więcej 2022-09-28, godz. 12:40 "Sadzenie drzew jest łatwe". Nadleśnictwa rozdadzą milion sadzonek Drzewo dla każdego chętnego. Już jutro (29.09) opolskie nadleśnictwa rozdadzą kilka tysięcy sadzonek drzew. Otrzymać będzie można między innymi młodą… » więcej 2022-09-28, godz. 12:15 "Czasy pandemii spowodowały wyobcowanie dzieci i młodzieży". Ruszyło Opolskie Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci i … O problemach związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży rozmawiają specjaliści, wykładowcy i praktycy z dziedziny psychiatrii. Ruszyło Opolskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »