Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-22, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Radni PO zarzucają prezydentowi Opola brak promocji "zwolnień z podatku od zielonych ścian na budynkach". Ratusz odpowiada: sami nie zrobili nic

Tomasz Kaliszan, Przemysław Pospieszyński [fot. K. Żurawska-Leśków]
Tomasz Kaliszan, Przemysław Pospieszyński [fot. K. Żurawska-Leśków]
Radni Platformy Obywatelskiej w Opolu zarzucają prezydentowi Opola, że nie promował "zwolnień z podatku od zielonych ścian na budynkach". Twierdzą, że informacja o ulgach płynących z tworzenia ogrodów wertykalnych i obsadzeń elewacji nie pojawiła się na żadnym z miejskich portali. Jak mówią, to celowe działanie władz miasta, ponieważ uchwała była ich autorstwa.
- Uchwała weszła w życie w połowie kwietnia i poza publikacją w biuletynie informacji urzędu nic się nie zadziało - mówi Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Opola. - Na stronach miasta trudno szukać jakiejkolwiek wzmianki, że rada podjęła taką uchwałę. W ostatnim czasie otrzymujemy wiele telefonów od mieszkańców, którzy słyszeli o tej inicjatywie za pośrednictwem mediów i pytają, gdzie mogą znaleźć druki, żeby z tego skorzystać oraz gdzie mogą znaleźć informacje o zasadach tego przedsięwzięcia.

Tomasz Kaliszan, radny Platformy Obywatelskiej zwraca uwagę, że to kolejny raz, kiedy prezydent Opola wybiórczo podchodzi do prawa tworzonego przez radnych. - Brak zaangażowania w informowaniu mieszkańców na temat możliwości obniżenia podatków jest niedopuszczalny. To, w jaki sposób mieszkańcy mają możliwość obniżenia wysokości podatku od nieruchomości, powinno być bardzo czytelnie i jednoznacznie zaprezentowane mieszkańcom - dodaje.

Opolscy radni zaapelowali do służb prezydenta o zintensyfikowanie działań promocyjnych.

W odpowiedzi do konferencji radnych Platformy Obywatelskiej rzecznik opolskiego ratusza zaznacza, że podobne uchwały nie cieszą się popularnością w innych miastach. - Uprzedzaliśmy o tym radnych i informowaliśmy podczas sesji. Mimo to radni Platformy Obywatelskiej bardzo naciskali na jej przyjęcie - mówi Adam Leszczyński. - Radni Platformy mają teraz pretensję do prezydenta i urzędu, że zainteresowanie opolan jest znikome, a sami nie zrobili nic, aby wypromować swój pomysł wśród mieszkańców. W końcu to oni są jego autorami. Rada miasta od początku kadencji przyjęła ponad 800 uchwał. Trudno, żeby akurat tę przygotowaną przez radnych PO promować szczególnie, przecież inne uchwały są równie ważne. Tym bardziej, że wszystkie opolskie media informowały o takiej możliwości.

Rzecznik prezydenta Opola podkreśla, że każdy, kto chce zapoznać się z uchwałą i pobrać odpowiedni dokument, może to zrobić, wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło "zwolnienie z podatku od zielonych ścian Opole". Tam jest dostęp do wszystkich informacji. Dodajmy, że czas na złożenie stosownych deklaracji upływa 30 czerwca.
Przemysław Pospieszyński
Tomasz Kaliszan
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 13:00 Raport MZ: ponad 4 tysiące zakażeń koronawirusem w Polsce w minionym tygodniu 4163 zakażeń koronawirusem i 16 zgonów wśród zarażonych odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje, że 556 to infekcje ponowne… » więcej 2022-07-06, godz. 10:41 25 lat temu Wielka Woda zaczęła zalewać Opolszczyznę. "Dzisiaj mieszkańcy są bezpieczni, będą też dalsze inwe… Dokładnie 25 lat temu Powódź Tysiąclecia dotarła do województwa opolskiego. 6 lipca 1997 roku woda zalała pierwsze miasteczka, a wieczorem w Opolu ogłoszono… » więcej 2022-07-06, godz. 10:07 Marszałek Sejmu RP odwiedzi Opolszczyznę Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP w sobotę (9.07) odwiedzi Opolszczyznę. Informację tę przekazał w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »