Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-22, 14:41 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Archeolodzy odkryli w Kielczy pozostałości XIV-wiecznej wieży rycerskiej [ZDJĘCIA]

Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Ślady XIV-wiecznej wieży rycerskiej odkopano w Kielczy, w gminie Zawadzkie. Archeolodzy z początkiem tygodnia rozpoczęli badania, choć wcześniej niewielkie wzniesienie, znajdujące się nieopodal kościoła, zostało przebadane georadarem. Obecnie prowadzone prace są potwierdzeniem zapisów z XIV i XV wieku, w których wymieniano rycerzy będących właścicielami terenów wokół Kielczy.
- W miejscu wykopalisk kiedyś znajdowała się wieża rycerska, w której mieszkał właściciel okolicznych ziem wraz z rodziną - mówi Radek Zdaniewicz, archeolog z Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej. - Te wykopaliska, które tu prowadzimy, mają nam naświetlić ich codzienność, to jak mieszkali, jakich przedmiotów używali, czy byli bogaci czy raczej ubożsi. Najczęściej znajdowanymi przedmiotami na tego typu stanowiskach archeologicznych są fragmenty naczyń ceramicznych, które były używane przez właśnie tych ludzi, którzy mieszkali w tutejszym dworze wieżowym. Ale też natrafiliśmy na elementy metalowe. Są to głównie fragmenty osprzętu budowlanego, różnego rodzaju okuć, gwoździ, które kiedyś spajały konstrukcję tej wieży, a także drobne przedmioty użytkowe.

Znaleziono m.in. sprzączkę do pasa, nożyk czy osełkę. Te i inne artefakty będą poddane konserwacji i trafią do zasobów Muzeum Śląska Opolskiego. - Cieszymy się, że przyjechali do nas naukowcy i sprawdzają, co takiego tu było – mówi Jan Czanguleit, sołtys Kielczy. - To zawsze intrygowało mieszkańców. Mamy kopiec, prawdopodobnie jakieś pozostałości po gródku średniowiecznym. Zawsze była ciekawość, co tam może być. Teraz prace się rozpoczęły, więc będziemy więcej wiedzieć. Mamy plan, że w przyszłym roku, przy okazji Nocy Muzeów, zrobimy wystawę archeologiczne z tym, co tu będzie wykopane.

Prace archeologiczne w Kielczy potrwają do przyszłego tygodnia. Badania zostały dofinansowane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Opolu.
Radek Zdaniewicz
Jan Czanguleit

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 10:41 25 lat temu Wielka Woda zaczęła zalewać Opolszczyznę. "Dzisiaj mieszkańcy są bezpieczni, będą też dalsze inwe… Dokładnie 25 lat temu Powódź Tysiąclecia dotarła do województwa opolskiego. 6 lipca 1997 roku woda zalała pierwsze miasteczka, a wieczorem w Opolu ogłoszono… » więcej 2022-07-06, godz. 10:07 Marszałek Sejmu RP odwiedzi Opolszczyznę Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP w sobotę (9.07) odwiedzi Opolszczyznę. Informację tę przekazał w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania" 20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »