Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-14, 15:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Spotkanie rolników z parlamentarzystami w Kędzierzynie-Koźlu

Spotkanie rolników z parlamentarzystami w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum prywatne]
Spotkanie rolników z parlamentarzystami w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum prywatne]
Spotkanie rolników z parlamentarzystami w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum prywatne]
Spotkanie rolników z parlamentarzystami w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum prywatne]
Z jakimi problemami mierzą się opolscy rolnicy i co parlamentarzyści mogą zrobić, żeby im pomóc – o tym rozmawiano dzisiaj (14.06) w Kędzierzynie-Koźlu. Przyczynkiem były ostatnio mocno zmieniające się uwarunkowania na rynku krajowym oraz sytuacja międzynarodowa, których przewidywane konsekwencje przełożą się na bezpieczeństwo żywnościowe kraju.
- Chcemy rozmawiać o tym, co jest dla rolników najważniejsze, poznać ich zdanie - mówi posłanka PO Dorota Niedziela. - Wszyscy widzimy jak wzrastają koszty produkcji rolnej. To właśnie rolnicy są jedną z najbardziej zadłużonych grup. Jest to związane z tym, że nie ma pieniędzy inwestycyjnych, rosną koszty produkcji, nie mówiąc już o nawozach, paliwie, gazie.

Rolnictwo to nie tylko uprawy, to także hodowla zwierząt, a ta w ostatnich latach mocno ucierpiała m.in. przez ptasią grypę czy afrykański pomór świń.

- Większość hodowców kończy działalność, bo to się po prostu nie opłaca – mówi Karol Treffon z Pawłowiczek. - Kiedy przystępowaliśmy w 2004 roku do Unii Europejskiej, w Polsce było 780 tysięcy gospodarstw produkujących trzodę chlewną. Rok temu, kiedy dziennie likwidowano 100 gospodarstw, produkujących trzodę chlewną było 72 tysiące.

W Pawłowiczkach kilka lat temu było 20 hodowców trzody, dzisiaj jest 3. Podobna sytuacja jest w innych miejscowościach.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników oraz producentów zorganizowaliśmy to spotkanie, żeby wypracować rozwiązania i przekazać je na poziom rządowy – podkreślał Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, organizator spotkania.

W spotkaniu z rolnikami wzięli udział posłanka Dorota Niedziela, senator Beniamin Godyla, Robert Węgrzyn i poseł Ryszard Wilczyński.
Dorota Niedziela
Karol Treffon

Wiadomości z regionu

2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej 2022-09-26, godz. 18:30 Chętnych do 172. Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu nie brakuje. Rośnie zainteresowanie służbą w WOT Do ich zadań należy m.in. zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W pandemii wspierali personel medyczny i pomagali służbom sanitarnym. Od miesięcy są… » więcej 2022-09-26, godz. 18:00 Witold Zembaczyński w Radiu Opole: "Wyobrażam sobie jedną szeroką listę opozycji. Jeżeli tak się nie stanie, to… Czy opozycja się dogada i jakie są możliwości wystartowania z jednej listy? O tym w audycji Otwarty Mikrofon Radia Opole mówił Witold Zembaczyński, poseł… » więcej 2022-09-26, godz. 18:00 Mieszkańcy Opola-Chmielowic mają własną placówkę pocztową. "Wreszcie nie będziemy musieli jeździć po list do… Nową placówkę pocztową otwarto dzisiaj (26.09) w Opolu-Chmielowicach przy ulicy Dworcowej. » więcej 2022-09-26, godz. 16:30 Nieco ponad połowa piszących zdała w Opolu egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 10 spośród 19 osób zdało w sobotę (24.09) egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze w Opolu. To ponad 52 procent, podczas gdy średnia krajowa oscyluje wokół… » więcej 2022-09-26, godz. 16:15 Rozpoczyna się rozbudowa więzienia w Nysie. Powstanie pawilon dla 200 osadzonych W Zakładzie Karnym w Nysie powstanie nowy pawilon dla więźniów. Dwukondygnacyjny budynek przy ul. Kościuszki będzie mógł pomieścić około 200 osadzonych… » więcej 2022-09-26, godz. 16:00 Namysłów: za węgiel 3 razy więcej niż przed rokiem, ale bez obciążania mieszkańców. Brzeg: nie ma obaw, że kaloryfery… Brzeg i Namysłów nie planują ograniczania dostaw ciepła systemowego. Tamtejsze ciepłownie mają zakontraktowaną odpowiednią ilość paliw z polskich ko… » więcej 2022-09-26, godz. 15:00 Sypią się mandaty dla piratów drogowych. Kary idą w tysiące złotych 122 km/h jechał w obszarze zabudowanym 23-letni kierowca zatrzymany przez kędzierzyńskich policjantów SPEED. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »